bugün

katılım bankalarıyla bu tür sıkıntıların bittiği durum.
enpara ile bu tür sıkıntılarımın komple bittiği durum.
Hayatımın belli dönemlerinde tipime bakarak beni dolandırmaya çalışan insanlar hep oldu. Beni dolandırmaya çalışan insanlardan fazlasını bir yolunu bulup aldım. Çünkü genetik olarak; suç, özellikle dolandırıcılık, kumar, içki ve çeşitli bağımlılıklara çok yatkınım.

Bakın en son örneğini geçenlerde yaşadım. Bizim orada bir abi var, kimse alışveriş yapmıyor. O an kafadan bir fiyat belirliyor ve ona inanıyor. Ben kendime güveniyorum, kim kimi dolandırabilirse. Kim daha ikna edici olacaksa o kazansın. 3 kat fiyat çekti, piyasa fiyatından daha azını verdim, aldım, çıktım. Bu adam için basit bir yöntemi var olayın.

Diyorsun ki, abi; bu, bu ve bu ne kadar?

Panik oluyor. Normalde herkes bir şeyin fiyatını sorup hemen sonra peki şu diye başka ürün fiyatı soruyor. Aralarda ıh mıh diyip kafadan hızlıca fiyat atıyor. Yanlışın var abi diyorsun, bu, bu ve bu ne kadar diye sordum. Çok hızlı düşünüp verdiği cevabı aklında tutamadığı için yeniden fiyat atıyor kafadan. Ama diyorsun az önce böyle söylediniz abi ki normalde bu ürünün fiyatı şu kadar.

Ya diyor, ben kendimde değilim de, sen ne kadarsa onu ver.

Benim uğraşamadığım tek cepcilik şeysi, bankaların hesap işletim ücreti adı altında aldığı bu paraydı. Bir kez kaptırdım, aradan onca yıl geçti, tarih ve saatini söylerim. içime öyle oturdu. Alacağım diye de çok uğraştım. Dedim, vereceksiniz. Alırım dedim.

Alamadım.

Kafayı taktım, elimden geleni yaptım. Kanunları araştırdım. Şikâyet yazdım. Çok zor sorular sordum. Şirket içi bilgilerine kadar öğrendim.

Alamadım.

O günden beri özel bir banka ile çalışıyorum. Hesap işletim ücreti almıyorlar. Bir gün isler yolunda gitmezse, ne var ne yok alıp götürsünler. Peşine düşmem. Helal olsun derim, inşallah seks, gece hayatı ve kanunsuz işler yaparak harcarlar paramı. Kuruşuna kadar hortumlasınlar paramı. Sorun değil.

Beni bir kez aptal durumuna düşürsünler yeter. Yılda 2 kez aptallığının karşılığını ödüyorsun dercesine ücret almaları benim anlayışıma uymuyor.
Saolsunlar ozellikle kafa 3-4 banka saglam giydiriyor. Subesiz bankacilik en ideali, o bu masrafi yok.
Hesap işletim kesen bankayla değil 10 yıl 1 gün işim olmaz ertesi gün hesabı kapatırım.
kesinlikle geri alabileceğiniz bizzat geri alabildiğim ve bankalar tarafından haksız olarak alınmış olan ödemedir. yapmanız gerekenler;

- bankanızın her hangi bir şubesinden 10 yıllık hesap dökümü isteyin. E-mail olarak gönderiyorlar, çıktısını alın ve hesap işletim ücreti olarak çekilmiş bütün verileri işaretleyip (ben fosforlu kalemle çizdim çok karışıyor hesaplarken) toplamını hesaplayın.
- ilçe kaymakamlığı hakem heyetine gidin hemen hazır bir dilekçe veriyorlar 5 dakikalık bir işlem. Banka, şube, isim vs. ve toplamda ne kadar paranın geri ödenmesi gerektiği gibi bilgileri doldurup verin.
- bundan sonra süreç şu; bankanız sizi arıyor, iş ahlakına göre sizi kandırmaya, hakkınızdan feragat etmenize zorlamaya, tehdit etmeye hatta ve hatta hakkınızda dava açacaklarını söylemeye kadar varan türlü numaralar çekeceklerdir. benim sürecimi (bkz: #40629951) tıklayıp okuyabilirsiniz. asla geri adım atmayın ve resmi gazetede yayınlandığını kanunen haklı olduğunuzu bastıra bastıra söyleyin. beni resmen tehdit ettiler sanırsın ben bankadan para çaldım öyle bir çirkeflik. Çok çirkefleşirlerse "açın dava kardeşim kanun var hukuk var" deyip kapatın.
- evet size karşı dava açıyorlar ve %100 kaybediyorlar. net bilgi %100 diyorum bak. açtıkları bu dava "hakkınızdan feragat etmeniz" için. bakın doğru okudunuz "hakkınızdan". sakın paniklemeyin ben panikledim avukatı aradım siz etmeyin. sonuçta mahkeme sizi haklı buluyor.
- hesap numaranıza parayı yatırıyorlar, hatta beni arayıp çok kibar bir şekilde paranızı hesabınıza yatırdık diye haber bile verdiler, gözlerim yaşardı. hepsi bu. öyle mahkemeye gitmek vs yok. sadece korkutma politikası. şahsen 500 liramı çatır çatır aldım. hakkınızı alın, hakkınızı arayın.

edit: daha yakın zamanda yazılmış entryleri okuyunca çok üzüldüm. arkadaşlar 2014 yılında bu ücret alınamaz diye kanun çıktı, imza atmış bile olsanız kanunen haklısınız bu kadar bezgin olmayın. sizin hesabınız olmaz annenizin, babanızın, dedenizin olur onlarında hakkını arayın.
okumadan atılan imzalar sebebiyle herkesin ödemeyi kabul ettiği ama ödeme günü geldiğinde ısrar kıyamet itiraz ettiği masraf kalemi.

şikayetlerden yorulan bankalar yeni hesap açılışında tüm masrafları güncel şekilde gösteren ve bunların değişebileceğini belirten ek bir belge daha imzalatmaya başlamışlardır.

bir benzeri için (bkz: kredi kartı aidatı)
6 ayda bir 75 tl olarak ödemek zorunda olduğum ücret.
ulan acil nakit ihtiyacı olursa 3-5 kuruş bulunsun diye açalım dedik 6 ayda bir 59 lira istiyor gavatlar sanki beraber kazandık parayi.
iş Bankası tarafından tarafıma yapılmış sikiş işlemidir.

2 yıldır hesap ölüydü bir para hareketliliği oldu anında aldı oçeler.
Çoğu banka bu parayı tahsil etmemek için sizden üç adet otomatik ödeme talimatı ister, bu isteklerini yerine getirseniz bile farklı bir isim altında hesabınızdan başka bir ücret tahsil ederler yani bankalar müşterisini havada Karada parende atarak züker, en iyisi bankanın kapısından dahi geçmemek.
Garanti flexi card'da olmayan şeydir.
enpara da olmayan şeydir.

dilimizde tüy bitti, kullanın şu boku diye.
son dakika durumu merak ettiğim şeydir.

benim de ziraat hesabımdan kesmişler. arayıp geri alma şansımız var mı?
insanı bildiğin mal yerine koyan banka kazığı.

yaklaşık bir yıl önce bankaya gidip kredi kartımı kapatmak istediğimi söyledim. yaklaşık bir ay telefonla ve şubeyle görüşerek sonunda tamam şubeye gelin kapatalım dediler.

esas sikiş bundan sonra başladı. kredi kartı hesabımda +5 kuruş varmış. dikkat edin bir liranın yarısı değil. 10 kuruşun yarısı. yani misal 99,95 lira olan borcumu 100 lira olarak ödemişim. bunu söylediler bana. önemli değil gerekirse dilekçe yazar o paradan feragat ettiğimi yazarım dedim. öyle olmaz illaki bunu hesabınıza aktarmamız lazım dediler. tamam hesaba aktarın dedim.

hesap kartınıda hiç kullanmadım bugüne kadar. öylece duruyordu. bu benim 5 kuruşu hesabıma aktardılar. sonra kadın hardcore başladı.

- beyefendi borcununuz 17 küsür lira.
+ hani siz bana borçluydunuz 5 kuruş.
- hesabınıza aktardığım için hesap işletim ücretini almamız gerekiyor.
+ ?'+-

sonuçta kavga dövüş aldılar benden parayı. artık bankanın önünden geçmiyorum. mecbur kalırsam yolun karşısına geçiyorum önünden geçmemek için.
Hesap acilirken imzalanan sozlesmelerde bunlar minik minik muhtemelen yazilmis oluyor.
Ayrıca iadesiyle ilgili bir yasa yok, bir kaç emsal karara istinaden hakem heyetlerine başvuru yapıyorsunuz..
Karar 1 sene sonra cikiyo falan, uzun isler yani.
Bankalar bildigin diktator lan.
Mantıksız açıklamalar bütününe sahip olan işletim ücretidir.

Neden işletim ücreti alıyorsunuz, ben hesabımda sürekli para bulunduruyorum ve aktif bir müşterinizim dediğimde: işte aktifsiniz ya o yüzden sizden para alıyoruz, hiç kullanmasanız almayacağız pişkinliğini insanın yüzüne yüzüne vuruyorlar. Yani diyorlar ki, madem kerhaneye geldin, sen Zikmesende, biz seni Zike zike alırız bu parayı.
tamamını çekemediği için her seferinde ne bulursa onu çekmiştir. hala daha tamamını çekememiştir, bi 10-15 lira daha bulursa onu da çekecektir muhtemelen. dikkat et.*
aynı ay içinde yapıkredi'nin iki kere çektiği ücret. hayır öyle yüksek meblağ da çekmemiş, çünkü hesapta 6 lira (yazıyla altı) vardı. 5,80 kuruş çekmiş. sonra aynı gün, 'dur lan bu hesap sıfırlanmadı mk' deyip bir 0,20 küsür daha çekmiş. şimdi 0 lira gözüken hesabımla size mutluluklar dilerim yapı gredi.
(bkz: hesap işletim ücretini geri almak/#26157336)
bankaların müşterileri soymak için koyduğu kesintilerden biridir tüketici hakem heyeti aracılığı ile iadesi talep edilebiri.
Musteriyi isletme uugulamasinin legal adi.
ziraat bankasının rutin olarak yaptığı şerefsizliğin tam adıdır.
görsel
ziraat bankası'nın çok iyi kestiği ücrettir.
150 lira internet havalesine 39 lira hesap işletim ücreti kesti. vay amk.
kredi kartı borcumu ödemek için hesaba yatırdığım paradan saniyesinde 58 tl çeken garanti bankasını iki elimde iki büyük çekiçle basacağımı bana itiraf ettiren "yağlı kazık".
cezasını da araştırdım. dalıcam ellerimde çekiçlerle şubeye akşama kadar esir alıcam müdürü.