bugün

ilk sezonu bomba gibidir, ikinci sezonun da gideri vardır. lakin o noktadan sonra durmak gerekir zira üçüncü sezon itibari ile sıçışlara gelmiştir. dördüncü sezondan bahsetmek bile istemiyorum.

hadi biz saftık yandık, siz yanmayın istiyorum canlar.
--spoiler--
Peter Petrelli'nin annesinin ne ayak olduğunu an itibariyle öğrendiğim dizi. Sezon 2, bölüm 7'de kadın Haitilinin sildiğini geri getiriyor.

ne yetenekler var.:/
--spoiler--
edit: çok pis yanılmışım..
--spoiler--
sezon 3-01'de hatunun geleceği rüyalarında görebilitesi olduğunu öğreniyoruz.
--spoiler--
diziyi neremle izliyosam..yine de o sahne de öyle bir şekilde yapılmış ki insan öyle düşündürtüyor..
tüm sezonlarını izlediğim fakat "onları sıradışı yapan yetenekeri değil tercihleri" sloganına bir türlü anlam veremediğim dizidir.
dört sezonu da bitti, yazma zamanı geldi. uzun soluklu bir dizi olduğu için çok bariz hatalar mevcut. ama kesinlikle izlenesi bir dizi. su gibi aktı geçti dört sezon.
diziye başladığım günden beridir bir şeyleri hareket ettirmeye çalışıyorum. o kadar etkileyen bir dizidir. ve izlerken sürekli kurduğum cümle 'aslında hepimiz özeliz'.
bağıntılı karakterlerle oluşturulmuş paralel kurgularla klasik amerikan tarzı bir tat veren dizi. süper kahramanları sevenler için ideal. sylar karakteri felsefi anlamda ilginç bir karakter.
schow tv'nin bir ara yüzüne gözüne bulaştırdığı dizi.
4. sezonunu hala merak edip izlemediğim, ilk sezonu hariç oldukça tırt dizi.
izlemeye yeni başladım, ilk sezonu çok sevdim 2. sezonun başındayım..
çoğu dizi gibi sonradan bozuyormuş yorumlardan anladığım kadarıyla..
dizinin ilk sezonunu beğendiyseniz, sonraki sezonlarını burun kıvırsanız dahi bitirmek isteyeceğiniz dizi. ancak öyle sonunu bağlamadan iptal edilmesi kötü oldu tabii.
yazılanların aksine 1. sezondan sonra sıçmayan,bence dahada güzelleşen dizi.
herkesin izle demesine rağmen zamanında lost'u bırakıp da izlenmeyen, fakat ne kadar güzel olduğu sonradan anlaşılan dizidir.

--spoiler--
ilk sezonu yarın bitiririm abi ben.
--spoiler--
lost'tan sonra bağımlısı olunabilecek 2. dizidir. 45'er dakikadan 23 bölümü* 2 günde bitirmemle bu önermeyi ne kadar gerçekleştirdiğim görülebilir.

diziden birkaç yanlış nokta pek açık bir biçimde gözümüzün önüne serilmiştir:

japonlar kendi aralarında* japonca,
amerikanlar kendi aralarında ingilizce,
meksikalılar kendi aralarında ispanyolca konuşurken;

hintliler de ilginç bir biçimde kendi aralarında ingilizce konuşmaktadırlar.
ulan binlerce farklı dilin konuşulduğu hindistan'da adamların hiç mi konuşacak dili yok da ingilizce konuşuyor.

dizinin olay bütünlüğü ve gerilim/aksiyonu olmasa baya da sırıtabilecek bir detaydır aslında bu.
motörheadin motörizer albümünün 9. şarkısı.

look over on your left.
look over on the right.
there's nothing you can see out there.
but this ain't no fair fight,
a lot of people dying, men driven raving mad,
they scream out there for hours,
and it makes you feel really bad,

(heroes)
nobody wants to be here,
nobody wants to fall

(fools)
but no-one walks away from here,
backs to the wall

(chorus)
stand your ground and fight,
you know that our cause is right,
we are the ones, whose hope has gone,
hold and stand fast,
stand and do your best,
stand and face your test,
until you fall, you must obey the call,
for we are the last.

do you understand how you became a fighting man,
you must be hard as nails,
and kill with sword and hand,
you march on our command,
you fight until the death,
you fight 'til life runs out of you,
and you draw your linal breath,

(heroes)
we must hold them on the line,
they must not advance,

(fools)
so if you would be legends, boys,
this is your chance.

(chorus)
hold and stand fast,
stand and do your best,
until you fall, you must obey the call,
for we are the last.

one day men will look back here,
to see the bloody day,
when we stood at the edge and fought,
and no-one ran away,
the story will get bigger,
as it's handed down the years,
and so pass into legend,
to tell what happened here,

(heroes)
we know we can't win here,
but we must not run,

(fools)
now get yourselves ready,
for the last attack comes.

(chorus)
hold and stand fast.
stand and do your best,
until you fall, you must obey the call.
for we are the last.

http://fizy.com/s/1p5c8i
3. sezon gibi berbat bir sezondan sonra bitmesine hiç şaşırmadığım dizidir. finalde yaptıkları, yetenekli olanların tüm dünyaya bunu duyurması gibi bir şeyi sezonun başında yapsalardı ve bu sezon bunun üzerine ilerleseydi o zaman sanıyorum çok daha farklı olabilirdi.
ne dünyaymış arkadaş patlaya patlaya orospu oldu amk. önüne gelen nükleer bomba gibi patlıyo. zaten allah da o ilk baştaki nükleer güce sahip olan adamın belasını versin. ulan ilk sezonda biri patladı zaten. sonra 3 sezon boyunca o kadar olay oluyo bi sürü şey değişiyo, hop biri daha nükleer patlıyo. sikeyim öyle işi.

--spoiler--

şimdi dizinin 3. sezonunda şey oluy... lan siktir git söylicem sandın dimi. yok lan sana şıpoylır mıpoylır kendin izle kendin öğren. pis. ben kaç haftadır sabah akşam izliyom sen bedavadan 3. sezonda ne olmuş öğren.. yok öyle yağma. şıpoylır okuyo bide. piruviyuslii on hiiros. ehe. denyo seni.

--spoiler--
4 sezon boyunca soluksuz izlenen ama 4. sezonun ortalarında senaristin dingilliğine kurban giden dizidir. arkadaş bu kadar güzel konu, bu kadar güzel karakterler var ve sen hala yürütemiyorsan bu diziyi senarist olma zaten.
ulan türkiyede ne diziler var ve hala yıllardır yayınlarına devam ediliyor (bkz: çocuklar duymasın) bi de bunlara bak adamlar heroes un sözleşmesini iptal edip yayınlamıyolar. ama tabi ki akasya durağı candır o başka.
ilk sezon 18.bölüm unutamadığım repliğin geçtiği, fantastik dünyamızın başarılı eserlerinden. X-men seven Heroes sever.

Syler: Who we gonna call next ? / Şimdi kimi arayacağız?
Mohinder: No one. I already have you. Mr. Sylar. / Hiç kimseyi. Siz varsınız ya. Bay Sylar.
Çok güzel bir kurgusu varken, senaristler sayesinde bitirilen dizidir.
an itibari ile bitirdiğim dizilere yerini alan dizidir. dizinin 6. cildini yazmamış ibne senaristler.
bence bu dizinin bitmesindeki en önemli neden bu dizinin yayınlandığı sırada ortaya çıkan yazarların grevidir. yoksa bu dizinin yan ürünleri yapılacaktı. farklı farklı hero' lar görücektik ve sonra seyircinin tepkisine göre en beğenilen hero diziye dahil olacaktı vs. bu dediklerimi dizinin yaratıcısının verdiği bir röportajda okumuştum. daha farklı ve ilginç fikirler vardı şuan hatırlayamadığım ama o yazarların grevi bence bütün planları alt üst etti. bilindiği gibi yazarlar grev yapınca diziler erken sezon finaline girdi. bazıları direkt büyük final yaptı. grevin sonunda da sezon finali yapan bazı diziler bir daha hiç başlamadı, başlayanların bir kısmı kendini kurtarıp yoluna devam etti ama heroes gibileride bir süre dayanmaya çalıştı, bir yalpaladı iki yalpaladı ve sonunda yayından kaldırıldı. yoksa ne güzel diziydi. tamam daha önce yapılmamış bir senaryo değildi ama diğer bu tarz dizi veya filmlerden farklıydı. keşke adam akıllı bir şekilde düzgün bir teknik ve yazar kadrosuyla yeniden çekilse. ama farklı oyuncularla tabi. malesef o iğrenç senaryo yazarları sayesinde o kadar soğuttularki bizi karakterlerden, aynı oyuncuları görürsek kötü olur diye düşünüyorum...

tanım olarak : güzel diziydi, her güzel şey gibi erken bitti.
namını uzun zaman önce duymama rağmen yeni başladığım dizi, fenaymış keşke daha önce başlayaydım ya la. bu arada dizide "this is last train home" diye bir şarkı var aradım taradım bulamadım bir yardım lütfen.
4.sezonda nathan petrelli'nin claire'nin kanı ile kurtarılmadığı dizi. sırf bu yüzden finale birkaç bölüm kala izlemeyi bırakacağım.
her sezon gittikçe kaliteyi düşüren ama kendini izlettirmeye devam eden dizi.
4-5 yıl önce herkes deli gibi izlerdi bu diziyi. ben o zamanlar öküz gibi breaking bad'e sardırmıştım çoluk çocuk işi geliyordu. sonra her diziyi bitirip, hatta can sıkıntısından lost'u bile bitirip hadi lan başlayım nolacak dedim. başladım. şimdi 3. sezona geldim ama..
söylemek istediğim bir kaç şey var:

öncelikle çok mu katekulleli diziler izlemeye alışmışım nedir, sanki böyle sağlam bir senaryo ya şu an ki gibi işlenip "iyi dizi ya" dedirtir, ya da daha iyi bir yönetmenin elinde öyle bir işlenip montajlanırdı ki ekran başında ağzımız ayağımıza düşmüş bi şekilde yamularak şok olurduk her bitişinde. çünkü şok edecek malzeme çoktu, pek sağlam aktaramadılar, çok etkili olmadı dolayısıyla.

ikincisi, diziye kötü adam mı lazım? öldür sylar'ı başka kötü adam koy anasını satıyım. sylar rolünü oynayan adam senariste muamele mi yapıyordur nedir adamın bi ölümsüz olmadığı kaldı lan. zaten 1. sezonda isaac ölmeyecekti, o radyasyon yayan adam ölmeyecekti. çok kaliteli karakterlerdi bunlar. dünyanın en itici kadınından bi jennifer bi nikki diye 2 tane çoğalt, sevilen karakterleri de öldür. senaristler resmen diziyi daha nasıl itici yapabiliriz diye yırtınmışlar.

üçüncüsü, the big bang theory'de sheldon'ın yarısında iptal edilip yayından kaldırılan diziler hakkında yorum yaparken sıra heroes'a gelince "kaliteyi sezondan sezona öyle bir düşürdüler ki bittiğinde izleyicinin sevinmesini sağladılar" yorumu sağolsun, gereken mesaj gönderildiği için şu zamana kadar gözümüze soktukları zilyon tane mantık hatasını affediyorum.

yine de aklıma one piecegeliyor. orda da var muhteşem yetenekler, ama anime gelmiş 700lü bölümlere hala da devam ediyor, sen bi diziyi alnının akıyla götüremiyorsun. dizinin etkisi animeden daha baskın ve akıcı olabilmeli. biraz uğraşsalar olurdu da bence. senarist abi sylar'la oynaşana kadar işine dikkatini vereydi iyiydi. iş başka aşk başka.