bugün

doğru olmayan klişe. parayla her şeyi satın alabileceğine inananların alışverişe başlama cümlesidir.
işte şu masalla devam eder.
napolleon klopetra' ya:
-her şeyin bir fiyatı vardır
klopetra:
- olur mu ben koca mısır kraliçesiyim. her şeyim var benim fiyatım olamaz.
-bir gece için 1.milyar dolara ( bugünkü kura çevirdim. stephenking notu) ne dersin.
- o kadar parayı nerden bulacaksın.
- prensipte anlaştık. şimdi pazarlığa geçelim.
(bkz: kaç lirasın)
(bkz: kredi geçerli mi)
(bkz: olsun nakit de var)
(bkz: doğrudur efendim)
(bkz: universite harclari)*
'senin fiyatın kaç para güzelim' diye devam edebilecek filmlerin klişe cümlesi.
g.bernard shaw ile gazetelerde yazılar yazan bir kontes arasında geçen dialogtur. birbirlerine sinir olan bu iki karakter bir davette bir araya gelirler ve shaw hanımefendiye 1 milyon sterlin karşılığında birisiyle bir gece geçirip geçiremeyeceğini sorar; hanımefendi 1 milyon sterlinin büyük para olduğunu lakin düşünmek gerektiğini belirtir. bunun üzerine shaw kendisine 10 sterlin teklif eder ve kontes bağırır; sen beni ne zannediyorsun! shaw cevabı yapıştırır; ne olduğunu anladık, pazarlık ediyoruz.

şimdi gerçek olduğu söylenen bu anektodu, sokakta veya kahvede mısır kraliçesi ve napolyona hunharca indirgemek ve binlerce kişinin okuduğu bir oluşumda yazarlık yaptığını iddia etmek düpedüz sığlıktır.

zaten napolyonla kleopatra aynı dönem insanı değildir.

velhasıl, her duyduğumuz komik sandığımız şeyi koşarak sözlüğe yazmamalı ve forumculuk oynamamalıyız. belirli zeka ve kültür seviyesine sahip forumlarda koşup oynamak, çılgın ergenler gibi sığ sibil eğlenmek varken sözlükte yazarcılılk oynamak hoş değildir.

kendini rezil edersin. yazık olur.
Her şeyin bir fiyatı, her insanın bir değeri vardır. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, Değeri olmayan insana; "giderken kapıyı ört" denir.*
genellikle eski türk filmlerinde duymaya alışık olduğumuz bi cümledir. ''kaç para istiyorsun söyle kahbeeee''
sicilya mafyası aynı anlama gelen şöyle bir tabir kullanır:

- bakireliğinden bıkmamış fahişe yoktur !
herşeyin fiyatı vardır. kimisi etiketinde yazar kimisini sen belirlersin.