bugün

kadınların, sıkıştıkları kimi durumlarda kullandıkları kaçış sözü. şöyle ki; yeri geldiğinde, istediklerinde gayet güzel cadı, şirret, orospu vs. olmasını çok iyi bilirler ancak iş içinden çıkılmaz hal aldığında kibar ve hassas bir karaktere bürünüp olaydan sıyrılmasını da bu ve benzeri sözlerle kaçmasını pek iyi bilirler.

(bkz: ya emmeye gel ya gömmeye)
her şeyden önce kadınım.. bak insan değil kadınım. maymun da olsam kadınım, sincap da olsam kadınım.
güzel bir motto olabilir.
-niye yaptın bunu nalan?
-dur ahmet, herşeyden önce ben bir kadınım.
anaerkil davranış biçemlerinden doğan bir söz öbeği. tüm bir toplumu kendi istekleri üzerine inşaa eden kadınların, ara sıra isyan eden erkeklere sarf ettiği cümle.

erkek özgürdü. ta ki kadın onu evcilleştirene kadar. ve kendini koruyabilmek için, o erkeği "ev", "aile", "iş" gibi kurumlara hapsetti. sonrası geldi.. kadını korumak için şehirler, devletler, ordular kuruldu. onu eğlendirmek için edebiyat, sanat ve sinema icad edildi.

erkeğin tüm edimleri, kadının istekleri üzerine inşaa edilip toplum denilen mahlukat yapılandırıldı..

sonra da erkeğin istenmeyen her isteğine bir cevap yetti:

"kusura kalma, ben bir kadınım"
Sadece bazı kadınlar, bazı yerlerde böyle ilginç ve benlikçi bir cümle kurabilirler. Oysa emekli maaşı kuyrugunda ki bir kadın "kusura bakmayın, ben bir kadınım. Öncelik tanımalısınız." derse olay çıkar. Demez de zaten. Bu lafı zaten ya manken söyler, ya top model. Güzelliği, parası, imkanları yeterli olan kendini kadın gibi hissedebilir ama ben bulursam döverim. Kusura bakma sen kadınsın, ben zaten hiç adam dövemem. Kadın dövebilirim ama, sanırım. Emin değilim bilmiyorum ama kafa atarım sonra da kaçarım. Kusura kalma, ben bir hayvanım.
sorumluluklarının farkında olan bir bayanın kurduğu cümledir. bunlardan önce düşünülmesi gereken ve üzerinde durmam gereken çok şey var demek istemektedir.

kadın olmanın sadece fiziksel bir görüntüden ibaret olmadığının farkındadır.
Kadınların en sık kullandığı cümlelerden biridir.
Bu cümleden sonra bir istek gelecektir.