bugün

yanlış olan bir önermedir. bir vatandaş, laik bir ülkede de dini vecibelerini yerine getirebilir. bu ülke de, oruç tuttuğu için, namaz kıldığı için, yada sakal bıraktığı için ceza alıp hapise giren bir insan gören varmı? yada hacca gittiği için vatan haini ilan edilen bir insan?
(bkz: dindar değil dinci)saygı duymak lazım bütün bu insanlar salak değil herhalde öyleyse bile bişeylere inanıyolar dincilik sömürgecilikle eşdeğerdir onunla ilgili olsa bu başlık katılırım.
"o haa, ne alakası var." dedirten söylem, halbuki laiklik kavramı devlet düzeni içinde geçerlidir. devlet laik olmalıdır. vatandaşın ise laik olması değil devletin laikliğine saygı göstermesi beklenmelidir.

edit: ben de seni seviyorum...
bunu söyleyen kişiden "madem yüzme bilmiyorsun niye çıktın ağaca" bu sözü söylemesi de beklenir.
günümüz türkiyesi nin düşüncesi.
ama yanlıştır. aksinin iddia edenler laikliğin ne olduğunu bilmiyorlardır.
"ne boktan iştir bu böyle" demeye sebep olan söylem. laik olana dinsiz derler, dindar olana yobaz derler. yok böyle bir olgu arkadaş yok. adam ülkesini sever laiktir, dinine bağlıdır dindardır.

not: anlamıyorum yahu. siktiniz ülkeyi siktiniz bu ikilem yüzünden. amacınız ne arkadaş sizin? ulan bir allah'ın kulu çıkıp demez mi ya bu ülke bokun içine girdi. gittikçe daha da batıyor diye. dindanrdır laiktir ayrımı yapmak yerine şu ülkeyi düzlüğe çıkarsak ya diye. sizin kafanıza sıçayım ya. bir bok etmeyen beş paralık insan müsvetteleri. sonra da çıkarsınız "ben ülkemi çok seviyorum". siktir git ya. senin ülke sevme anlayışın genelevde çalışan kadınların yaptığı icraatlarden öte değil. amerika götünüzü sikiyor, siz hala bir kargaşa yaratma içindesiniz. ulan şurda 3-4 seneye nükleer enerji istasyonu kurulacak sinop'a. birinizin haberi varsa adam değilim ben. kim yönetecek o nükleer enerji istasonunu. rusya veya amerika. o enerjiden sen paranla faydalancaksın. rusyadan satın alacaksın. sizin gibi beş paralık insanlar yüzünden hergün dünyada değerli bir madem çıkıyor ve başka bir ülkenin eline geçip onlardan satın alıyoruz.

okuyun şurayı. ardından da özel mesaj falan atmayın niye küfrediyorsun diye. siz düzgün konuşmadan anlayacak yaratıklar değilsiniz. anlasaydınız 2 günde bir şu sağda laiklik-din kavramlarını görmezdik.
atatürk'ün zamanında halifelik ile birlikte erkanı harbiye vekaletini kaldırması bu dengeyi bulabilmek istemesindendi. dini siyasetten ayırırken, askerinde siyasete karışmaması gerektiğini dile getirmiş ve erkanı harbiye vekaletini kaldırmıştır. günümüzde laik olup dindar olamayanları gördüğümüz gibi, dindar olup laik olamayanlarda vardır.
laik olan devlettir, insan değil. her insanın kendine göre bazı dini ya da felsefi inançları vardır ve laikliği hayatına uyguladığını söylüyorsa bunlardan tamamen vazgeçmek zorundadır. bu da pratikte mümkün değildir, çünkü insan bir din, felsefe ya da ideolojiye inanmadan yaşayamaz. laik olduğunu söyleyen insanlar, devlet yönetiminde bu kişisel inançların etkili olmamasını isteyen kişilerdir.
(bkz: oldurtmammm)
pek doğru bir önermedir. kişi dindar olabilir ama laik olamaz. zira laik olduğunu söyleyen bir kişinin yarın da cumhuriyet olması dah asonraki gün demokrasi olması lazımdır.

laiklik bir yönetim anlayışıdır ve devlete mahsustur. Türkiye laik, demokratik sosyal bir hukuk devletidir.

edit: tamam a.k sen laiksin. devletsin sen eksiledin. tamam lan devletsin sen. yaaaaa tamam laiksin sen tamam.
son derece doğru bir sözdür.

insanlar dini devlet işlerinden ve sosyal hayattan uzak tutmak isteyebilir ve uzak tutar da ancak din, özünde hem devlet işlerine hem de bireyin özel yaşantısına karışır. bazılarının hoşuna gitmese de din, sadece dört duvar arasında kalan bir olgu değildir. o yüzden hem laik düzenin azılı savunucusu olup hem de dindar olmak bir tezattır.
olunabilirlik icin: (bkz: sekularizm)

şimdilik hayal, önümüzdeki secimlere bakez gari...
aklini dinle bozmus, dunya gerceklerini goremeyen insalarin sik sik dillendirdigi konudur.

herkes dinini ozgurce yasasin, istedigini yapsin, kimse kimseye karismasin, allah ile kul arasinda aracilik yapanlar ortadan kalksin. dilegimiz budur.
türkiye'de ki ismi laiklik olan anlayış ile olamazsın. Fakat orjinal laiklik anlayışı yani devletin insanların inançlarının gereklerini gerçekleştirmesine karışmadığı laiklik söz konusu olunca gayet güzel olunur efendim.
(bkz: laikliği tam olarak kavrayamamak)