bugün

ölüm sebebi kesinleşmiş.
bugün hürriyette yayınlanan habere göre:

New York ta dün açıklanan resmi otopsi raporuna göre Ledger, reçeteyle satılan ilaçlardan alması sonucu akut zehirlenme nedeniyle öldü. Yetkililer ölüm olayında herhangi bir kasıt bulunmadığına ve kaza sonucu olduğuna karar verdiler. Ledger in ağrı kesici OxyContin, anksiyete yatıştırıcı Valium ve Xanax, uyku hapları Restoril ile Unisom ve yine ağrı kesici Hydrocodone ilaçlarını aynı anda aldığı belirlendi.

edit: dün patriot yayınlandı yine..
çok erken bir ölüm olduğunu gördük yine. yapacak çok işi vardı.
the dark knight ı ölüm sebebiyle büyük ihtimalle kült mertebesine yülseltecek olan başarılı, yetenekli aktör.10 things i hate about you daki başarılı performansıyla bir çok fan edinmiştir kendine zira dünya malı yine dünyada kalmıştır.
ölümüyle tüm sinema severleri üzmüş aktördür. tahminimce the dark knight filminden sonra kahraman olacaktır.
yaşasaydı dün doğumgünü kutlayacak olan insandı. the dark knight performansı merakla beklenmekte, nitekim jack nicholson'un 1989'daki performansından sonra the joker'i canlandırmak her yigidin harcı değildir.
kör öldü badem gözlü oldu.
ölmeden önce çekilmiş son set fotoğrafları için:

http://www.sinemaestro.co...w&id=363&Itemid=1
kısa sayılabilecek muhteşem kariyerindeki performanslarına bakınca, "daha kazanacak çok ödülü, heykelciği vardı" diye düşünmekten kendimi alamadığım, ama en çok da; çok sevdiği kızını büyütemeden terk-i diyar eylemesine üzüldüğüm güzel adam. gelecekte, son performansı joker'le efsane olacak belki ama benim için hep patrick verona olarak kalacak.
iyi şövalye iken (bkz: a knight s tale)insanların "heath ledger mı, o kim lan?" tepkisini verdiği, kötü şövalyeyi oynadığında (bkz: the dark knight) (bkz: joker) "abi heath ledger, süppper, favorim yaa" tepkilerini almaya başlayan *avustralya asıllı aktör. bu yılın başında ölümüyle sevenlerini üzmüştür.
sig insanlar tarafindan ancak oldukten sonra gosterime giren batman performansiyla buyuk aktor ilan edilen oyuncu. halbuki batman'dan once bircok filmde cok iyi performans gostermistir. fikrimce brokeback mountain filminden sonra buyuk aktor ilan edilmeliydi.
özellikle brokeback mountain'de performansı tavan yapan oyuncu. keşke bu kadar zamansız ölmeseydi, tanrı sevdiği kulunu erken alırmış yanına...
özellikle benim gibi önyargılı kişilerin, jack nicholson'ın performansına yaklaşmak güç be abi, öldüğü için çocuk böyle efsaneleştiriyorlar dediği, ancak filmi izledikten sonra bana tek tek laflarımı yedirtmiş-sıçtırtmış sonra bokumu yeniden yedirtmiş kişi...

filmi izledikten sonra içimi fena bir hüzün kapladı, -spoiler keşke ölmeseymiş bak dark knight'da da çatıda asılı şekilde kalıyor ölmüyor joker tekrar oynasaymış yine batman'de... spoiler-

ha tabi belki de senaryo cilvesinden falandı ama sinema tarihinin en büyük karakterlerinden birisi olmuştur joker, dark knight filminde ve heath ledger bu efsaneyi yaşatmıştır. ilham veren bir karakteri oynayan büyük aktördür kendileri şuandan itibaren benim için...
the dark knight'ı izledikten sonra beni bi hayli hüzünlendirmiş olan mefta.
Yazık oldu, hemde çok ..
iyiler hep erken ölmek mi zorunda?
ne kadar büyük bir oyuncu olduğu, benzersiz the joker karakterinden sonra daha da anlaşılan, allah yerinde dinlendirsin aktörü.

''kör öldü badem gözlü oldu, kel öldü sırma saçlı oldu''dan çok, eğer ki, kendisinden üstün bir performansa denk gelmezsek, 2009 oscarlarında, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ''oscar'' almasına kesin gözüyle de, baktığım aktördür. hem de, çok büyük bir batman fanı, joel schumacher'in de lanetli ve de batman filmi demeye dilimin varmadığı versiyonlarını izlemiş birisi olarak da söylüyorum, o kadar tüm serileri izledim, joel schumacher'in filmleri dışında da tüm filmler elimde var.* *. sadece ilk filmde joker karakterine nail olsak da, aradaki farkı çok daha iyi görebiliyorum.

sonuçta jack nicholson artık hollywood'un yaşayan efsanelerinden birisi olmuş, bir şey demeye gerek yok, tim burton 'un bol kasvetli batman karakterinde, bol oyuncaklı, mor renklerin hakim olduğu, şakaların arkasına saklanmış bir psikopat.

fakat, var ki bir heath ledger... the dark knight 'ta çıkmış olduğu hemen hemen her sahnede ilikleri dondurma noktasına getirebilen, ve de tamamiyle karakteriyle özde$leşmiş bir oyuncu. kendisine has gülümsemelerinde bile, oturduğunuz koltuğa sizi mıhlayan bir oyun, teatral biçimde şölen havasına bürünmüş bir joker; ve jokerin altına imzasını atmış; ama intihar, ama doz aşımı, ama uyuşturucu, bir şekilde ölümünün ardından, kafalara kazınmış, ve de seneler sonra dahi bile unutulmayacak bir oyuncu...

heath ledger.
o değilde tanımam etmem herifi. gerçi joker rolunde oynamış. filmi izlerken oynayan ne güzel oynamış dedim ama bu adamon oynadığını bile bilmiyordum. herşey bir yana böyle bi adam 5 tane ağrı kesici özelliği olan bir ilacı neden birlikte alır böyle bir gerizekalılığı nasıl yapar ona aklım ermedi. yani 10 yaşında çocuğa söylesen acaba bu kadar ilac beni gebertir mi diye düşünür.

cehalet diyeceğim olmayacak ama şimdi bu adamın sinek yuttu diye böcek ilacı yutup zehirlenen kadından ne farkı kaldı.

toprağı bol olsun.
the dark knight 'daki performansıyla kitleleri kendine hayran bırakan aktör-dü-. joker ile filmi tek başına alıp götürmüştür. ki ben daha morgan freeman 'ın, christian bale 'in bir filmde bu kadar sönük bu kadar sıradan kaldıklarını görmemiştim. michael caine 'in de dediği gibi gerçekten olağandışı bir iş yapmıştır heath ledger . insan ölecekse de böyle ölmelidir kanımca. izlerin en büyüğü ile...
batmanin son çekilen the dark knight filmindeki joker tiplemesiyle tanıtığım şahıs.2008 Ocak ayında odasında ölü olarak bulunması çok üzücü bi durum.
senenin en büyük performansını gerçekleştirmiştir. batman filmini film yapan adamdır. tartışmasız başrolüdür filmin. oscar almazsa ayıp olur. onun yerine beni çağırabilirler törene.
bu oyuncunun performansı bile batman filmini vasatın üstüne çıkartamamışdır.
dünyayı kendisine hayran bırakan * ama kendisi bunu göremeyen aktör.
joker'i jack nickholson'dan daha iyi canlandıran ölümsüz oyuncudurç kalbinin durması öldüğü anlamına gelmez. bu işler kalbin ritmiyle alakasızdır. kalbi atmayan adamlar da büyük birer oyuncu olabiliri.
An itibariyle en iyi yardımcı oyuncu golden globe'unu almış olan efsane aktör. Ayakta alkışlamaya başladım, tom cruise'da ayağa kalktı, en son baktımda kate winslet bembeyaz olmuştu. (bkz: hakeden kazandı)

let's put a smile on that face...
altın küre'de the dark knight'taki performansından dolayı en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü kazanan merhum oyuncu. zarf açılıp ismi okunduğu zaman salonda bulunan başta clint eastwood, Steven Spielberg, Martin Scorsese, meryl streep gibi efsaneler de dahil herkesin ayağa kalkıp uzun süre alkışlaması görülmeye değer bir andı.
kendisi joker'i öyle analiz etmiş ki, çizgiromandaki joker'den öteye geçmiş. bob kane eğer kendisinin canlandırdığı joker'i görseydi muhtemelen kendi joker'inin daha başarısız olduğunu söylerdi.
en azından ikinci kez joker oldugunu gorebilseydik dedirtip ağlatan adam.