bugün

konda'nın seçmen analiz raporuna bakılarak anlaşılabilecek durumdadır. bütün seçmenler göz önüne alındığında:

okuryazar değil: %6
diplomasız okur: %3
ilkokul mezunu: %34
ortaokul mezunu: %15
lise mezunu: %27
üniversite mezunu: %13
yüksek lisans / doktora: %1

oranları gözümüze çarpıyor. meclise giren parti seçmenlerinin eğitim düzeyini inceleyelim. partilerin okuryazar olmayan seçmen dağılımı:

hdp(%16)>akp(%7)>chp(%2)>mhp(%1)

hdp seçmeni okuryazar olmayan seçmen üzerinde mutlak bir üstünlüğü var. kendisini takip eden akp'nin çok üzerinde olduğu gibi faşistlikle suçladığı mhp'yi 16'ya katlamak gibi büyük bir başarısı(!) görülüyor. diplomasız okur oranlarıyla devam edelim:

hdp(%5)>akp,chp(%3)>mhp(%2)

hdp seçmeni cahil seçmeni toplamak konusunda üstün başarısı gözden kaçmıyor. mhp sonuncuyken hdp gene birinciliği bırakmıyor okumamış seçmen oranında. fakat okuma oranı arttıkça aradaki makas kapanıyor. ilkokul mezunlarının oranlarıyla devam edelim:

akp(%42)>chp-mhp-hdp(%27)

burada akp'nin üstünlüğü göze çarparken diğer partiler eşit oranda dağılım yapmış. orta okul mezunlarının oranlarına bakalım:

mhp(%19)>akp-hdp(%16)>chp(%13)

zorunlu eğitim konusunda parti seçmenlerinin oranı birbirine yakınken hdp seçmeni hemen hemen türkiye ortalamasına kadar iniyor. lise mezunlarının oranlarına bakalım:

mhp(%35)>chp(%32)>hdp(%24)>akp(%23)

eğitim oranı arttıkça hdp'nin aldığı oy oranı azalıyor. üniversite mezunlarının oranına bakalım:

chp(%20)>mhp(%15)>hdp(%11)>akp(%8)

okuma oranı arttıkça chp ve mhp seçmenin oy oranı çoğaldığı gibi akp ve hdp için bu durum tam tersini gösteriyor. yüksek linans mezunlarına da bakalım:

chp-mhp(%2)>akp-hdp(%1)

aynı şekilde yüksek lisans mezunlarında da hdp ve akp geri kalmış durumda. cahillik konusunda hdp türkiye'nin zirvesinde oturuyor ve akp takip ediyor. en okumuş seçmen chp seçmeni gözükürken mhp chp'yi az farkla arkadan izliyor.

hdp seçmeninin partisini analiz etmesi lazımdır. bu ülkenin açık ara en cahil kesimiyken aydın ve ilerici söylemleriyle okumuş insanlara etki edemediği göze çarpıyor. faşiştlikle suçladığı mhp'nin yüksek lisans mezunu seçmeninin okuma yazar bilmeyen seçmeninin çok üzerindeyken hdp'nin okuma yazar bilmeyen seçmenin sayısının yüksek lisans mezunlarını 16'ya katladığı gibi bir rezalet gerçekle karşı karşıyadır. türkiye demokratik ülkedir herkesin oyu eşittir fakat terör örgütü ile işbirliği yapan siyasi yapılanmaların cahil seçmen üzerinde büyük bir gücü görülmektedir. bunu engellemek için ülkemiz eğitime daha fazla önem vermelidir.
Yadsinamaz gercektir. ama cahilligin tek olcutu de okumak diploma almak degil. pkk orgut uyeleri var gunumuz universitelerinde.
Bin kör adamdan bir şahit, bin cahilden bir adam olmuyor. Alaaddin Başar
bu tarz entryler ile doğrulanan cehalettir:

(bkz: hdp seçmeninin aşırı cahil olması/#28706398)

--spoiler--
benim orta okul okuyan kardeşim bile çoğu üniversite mezunlarından fazla bilgiye sahip politik ve siyasi bakımdan. biz konuşuyoruz kimse inanmıyor. yarın öbürgün götünüzü kurtarmak için kaçtığınızda erdoğan nerde olur acaba.
--spoiler--

benim babam senin babanı döver seviyesinde entry giren insanların politik görüşünün ne olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.
okumakla cehalet gider eşeklik baki kalır sözünü aklımıza getirmiştir. "cehaletle" suçlanan ve bunun için de okumamış oldukları gerekçe gösterilen insanların yetiştiği topraklarda okumak, okuyabiliyor olmak günümüzde bile bir lükstür hele hele bundan on sene-yirmi sene öncesinde oralarda okuyabiliyor olmak çok büyük bir lükstü. bu yüzden insanların okur yazarlık seviyesiyle değil de beyin doluluğu seviyesiyle değerlendirilmesi gerekmektedir. zaten dünyanın hiçbir yerinde okul bitirmiş insan aydın, okumamış insan cahil olarak kabul edilmez. cehalet kişinin kendisini insani, kültürel, sosyal ve benzeri yönlerden geliştirmesiyle giderilebilir. okumuş yazmış binlerce cahil sürüsü görebilirsiniz.
hdp secmeninin asiri cahil olmasi....

AKP secmeni gibi...

korler ve topallar birbirini agirlar misali....

bir ulkenin gerilemesinde,son surat tas devrine gitmesinde cahilligin etkisi coktur...

bir ulkeyi ulke yapan o ulkedeki egitimli, zeki kisilerdir....

ulkemiz ozelliklede AKp doneminden beri tam bir TIMARHANEYE dondu...

sizofrenik bir sistemin sizofrenik destekliyicileri yuzunden...
sözlükteki hdplilere bakılarak anlaşılabilecek gerçektir. bunların çoğunun iki sözünden birisi (bkz: faşizm) olunca gayet normal bir önermedir. hdplilere göre diğer parti seçmenlerini görelim:

akpliler: dinci faşist
chpliler: ulusalcı faşist
mhpliler: ırkçı faşist
diğer solcu partililer: sözde solcu özde faşist
diğer sağcı partililer: sağcı olduğu için faşist

böyle uzar gider.
Hem cahil hem yobazlar.
(bkz: HDP nin cezaevlerinde birinci parti çıkması)
bilerek ya da bilmeyerek hakikatlere gözlerini
kapatan bir grup seçmenleri vardır.
"hüloooogggg " diyen koyunlardan çok tahsillidir amk." yazanlar olmuş. Verilerle konuşan adama bu şekilde cevap vermekteler.
(bkz: dağdaki çobanın oyuyla benimki bir mi)

Ben burdaki insanların çoğunun samimiyetinden şüphe ediyorum.

çünkü eğitim seviyesini diplomayı cehalet unsuru diye buraya yazan, kendi görüşünden olmayanı aşağılayan güruh yine aynı eğitim seviyesine sahip biri çıkıp da hdpye saydırsa sosyal medya hesaplarından helal olsun sana teyze/amca/arkadaş diye paylaşacak insanlar.
Bu tutarsızlıktır.

Ayrıca toplulukları koyun cahil diye aşağılayan kendini aydin sayanlar bana hep itici gelmiştir çünkü bu insanlar genellikle cehaletle mücadele etmek için asla bir teşebbüste bulunmazlar.
Bu çok başka bir şey niteleyemiyorum bile.

ben en azından kendi çevrem adına şunu söyleyebilirim ki hdpnin genç tabanının kendini, şurada eleştirenlere göre çok daha fazla geliştirmeye çalıştığını fark ediyorum.
iki grup adına da çevremde çok fazla örnek var.

Velhasıl kelam diplomalar ne her şeydir ne hiçbir şey.

çok rahatsızsanız cehaletten ve hdpnin oylarının buradan beslendiğini düşünüyorsanız (ki ben kesinlikle bu fikre katılmıyorum) bik bik konuşmak yerine cehaletle mücadele etmeye çalışın en azından ülkeye faydanız olur.
Cahilin önde gidenidir çoğu. Hiçbirisiyle iki satır konuşamazsınız, konuştukları da kendisine ezberletilen şeylerdir. Faşist demeden üç cümle kuramaz zaten.
30 yıldır silahla asker öldürenlerin bir anda barış güvercini olduğunu sanacak kadar cahiller hem de.
biji serok obama diye bağıran seçmeninin kaliteli olduğunu düşünenler varmış. hey yavrum hey ne günlere geldik. eskiden solcular sağcılara abd kuklası derdi. şimdi kendileri bile kabul eder hale geldi.

ayrıca dağdaki çoban örneğini veren cahil vatandaş bugün mhp seçmeni plazalarda oturmuyor. hatta etilerde sizden çok daha az oy alıyor. fakat maddi durumu iyi kötü olmasına ve medyanın tamamen partilerinin aleyhine çalışmasına rağmen chp ile birlikte en eğitimli seçmen grubunu oluşturuyor.

hdp'nin genç tabanı çok mu normal, otobüs yakan dağa çıkıp teröristlik yapan, üniversitelerde fırat çakıroğlu gibi ülkücüleri katleden seçmen aynı grupta değil mi.
ortalama bir hdp seçmeni ile konuşarak bu bilgiyi teyit edebilirsiniz:

https://twitter.com/naezn...status/648051683872927744
he gardaş billah çok cahilem, bi yardım et.
(bkz: hem cahil hem vatan haini olmak)
Cahil olani coktur eyw tamam da Akp secmeni kadar cahilini bu dunya gormedi gormeyecek de.
Açıkçası HDP'nin en çok oy aldığı beldelerin, okuma yazma oranlarının nispeten düşük olduğu güneydoğu anadolu bölgesinden olduğunu biliyoruz. Yani, oylarının ezici çoğunluğu, güneydoğu'nun kürtlerinden geliyor, okuma yazması olsun ya da olmasın.
Onun dışında okumuş olan kürtler, ve ek olarak kürt olmayan ama solcu olan okumuş kesimden de oy alsa da, bu oranın okuma yazması olmayan, ya da ilk okul mezunları içinde kaybolduğunu düşünmekteyim açıkçası. Ama açıkçası benim açımdan fark etmiyor. Hepsi MIT mezunu da olsalar, benim için fark etmez.
Cahil değil bağnazdır. Bu solcu hareket o zaman desteklemeliyim demektir.
Ankara katliamından hemen sonra çekilen bir kare;

görsel

Cahiliz çünkü halen barış istiyoruz.
hdp yönetimi de algı yönetimini kendine uygun şekilde yapmaktadır. hem terör örgütüne arkasını dayayıp hemde oy kazanmak zor iş. bu sebeple kendi halkını bombalarla katledip rahatlıkla seçmenini kandırabilmektedir.
Yerinde bir tespit.

Kürtlerin haklarını savunacağız diyenlere inanıp kendilerini yıllardır kullandırıyorlar. Açık açık terör örgütünü destekleyen, sırtını dayayayan, erzak götüren bir parti nasıl olur da senin hakkını savunabilir?

Siz sadece bir araçsınız onlar için. Ortada hak savunma falan yok. Suruç olayları, ankara olayları kimden çıktı sanıyorsunuz? Kürtsünüz tamam eyvallah ama bu kadar da cahil olunmaz ki kardeşim.
akp li profesorler tarafindan acilen aydinlatilmasi gereken kitleyi tanimlayan olay.