bugün

genelde çocuk kitapları olarak bilinen ama harika göndermelere sahip okunması gereken kitaptır.
herkesin kendini bi bok sanmasına neden olan kitap. Güzelim kitap ayaklara düştü.
Marksistlerin nefret ettiği kitaptır.
Önsözünün, kitabı okuduktan sonra okunması gereken kitap. celal üster bolca spoiler veriyor çünkü bu kitap ve 1984 hakkında. 2-3 sene önceki basımlarında böyleydi. Şu an değişmişse bilemiyorum. Siz yine de okumayın, bu da küçük bir uyarı olsun.
(bkz: george orwell)
Ikinci dunya savasindan sonra (bkz: stalin) ve onun rejimine karsi kaleme aldigi kitap. Yazar hitler ve stalin ile ilgili bir sey yazmak istemis zamaninda. Sonra bu kitap cikmis ortaya. Severek okudum ve bir cok cagrisim yaptirdi bu eser. Tavsiye ederim
Hər bireyin okuyup anlatıp yayması gereken kitaptır. Okumadıysanız okuyun lan. Canan Tan dan daha iyi bilgiler var anlayana bu kitapta.
Ne sistem eleştirisi ne de geleceği görüştür. Sadece insan eleştirisinden ibaret bir kitaptır.
sistemi ve insanları eleştiren kaliteli bir kitap.
tüm hayvanlar eşittir ama domuzlar daha eşittir.

hayvanları sevdiği için okuyan bir ablamız vardı (bkz: banu berberoğlu)
george orwell'in 1943 kasımında Sovyetler rusyasını ve Stalin'i göz önüne alarak, bunları eleştirmek, taşlamak için yazdığı bir kara mizah örneği hikaye.

Ve ben 2019'un kasımında başkanlık sistemi ile yönetilen AKP iktidarında bu kitabı okudukça kendi halimizi görüyor, gördükçe de acıyorum.

yazar hikayesini 1944 Şubatında tamamlayarak çok kısa sürede bitirmiş. Kitap ele alınınca da bir solukta bitiyor.

Okuması çok keyifli, bir sonraki sayfayı merak ede ede okuduğum akıcı güzel bir kitap.

Kitap stalin/Rusya eleştirisi olarak yazılmış ama siz Türkiye eleştirisi bulacaksiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar bile var hikayede oha:d
Orwell şaheseri. 1984 distopya'sının yoğuşmalı gaddarlığının aksine, ziyadesiyle eğlenceli ve büyüklere anlatılan masallar tadındadır. Gücü eline geçirenin güçlülerle masaya dostane oturuşunu, gündelik yaşamda işittiğimiz siyasi refkeksleri olduğu gibi hayvanların diline reenkarne eden yazar politik dili nakış nakış işlemiştir. Atlar, koyunlar, tavuklar, köpekler, kedicik ve domuzlar.

--spoiler--
Tüm hayvanlar eşittir ama domuzlar daha eşittir.
--spoiler--

Okuduktan sonra zihninizde ülkemize uyarlayın, gayr i ihtiyari sırıtacaksınız. Hayır hayır, pişmiş kelle gibi değil, pişecek kelle gibi.
siyasi mesaj yoğunluğundan beynim yorulmuştu okurken. çok doğru eleştiriler içerdiğinden üzüldüğüm olmuştu. keşke bazen bu kadar derin bakmıyor olsak, ve keşke siyaset bizi bu kadar yormasa.
görsel
Bu kitabın En güzel açıklaması budur. Koltuk sevdası.
usta yazar stephen king'in severek okuduğum kitabı ilk filmini ve tekrar çekilenini'ni severek izledim.
Hayvan gibi şeyapıyorlarmış burda.
hayvan çiftliği ne demek? insan ya da bitki çiftliği varda biz mi duymadık.
george orwell.
okurken aklımda sürekli türkiye'yi canlandıran, içerdiği nüanslardan dolayı sık sık kahkaha attığım kitaptır. çok beğendim, tavsiye ederim. 1984 ise türkiye'nin bir 10 yıl sonrasıdır. psikolojimi bozmuştur, tavsiye etmem.

aklımda kalan en hoş yeri: tüm hayvanlar eşittir, ama domuzlar daha eşittir.
anladınız siz *
Türkçeye ilk çevirisini rasim özdenören yapmıştır.
george orwel yazdığı okuyup da beğendiğim kitap.
orwell'ın zirai kooperatifler ile ilgili bilgiler verdiği el kitabı.
komünist rejimin eleştirildiği, eleştiri yapılırken de karşıt bir ideolojinin yedirilmeye çalışılmadığı yazıyor önsözünde. bakalım gerçekten öyle mi?
Bu ölümsüz eseri okumanın yanısıra okan bayülgen sesiyle dinlemek de enfestir.
Akp'nin fetö ile muhteşem mücadelesini anlatan eser.
George orwel'in okunması gereken çok güzel bir kitaptır. bakış açınızı değiştireceğini düşündüğüm bir kitap. ve çevremize de önermemiz gereken kitap paylaştıkça çoğalırız.
herkesin okuması gereken efsane kitap. george orwell adamdır.