bugün

(bkz: havyar)
bazi bombalari yaparken kullanilan yardimci araclardan sadece biri. *
(bkz: levye)
trakya insanının ya da muhacırların çoğunun ayva deme şekli *
piyasada lehim makinesi olarak bilinen aletin adıdır. içindeki rezistans ile ısınır ve ortalama gücü 35-40 watt'tır. havalı, kalem, tabanca, vs çeşitleri bulunmaktadır.

edit:çokta güzel patlamaktadırlar.
(bkz: havşa)
Lehim makinesi.
gece yarısı notebook un şarj aletinin giriş ucu sapıtınca döne döne aradığınız güzel alet. bir de aletin diğer yarısını bulsam tam süper olcak.
bir elektronikçinin vazgeçilmezlerinden sadece birisidir.
elektronik devre elemanlarını monte ederken, lehimi eritmeye yarayan sıcak alet. temiz lehimleme yapmak için pasta kullanmak faydalıdır. aşırı pasta kullanımı ortamı dumana boğar, dikkat etmek gerekir.
5 yıl önce 2 lira gibi ucuzundan almıştım (çin malı). o ayva 2 ay önce patladı. Kısa devre yapıp patladıydı. Tamir edince çalışmadı. Çünkü o anda işim vardı. sonra attım çöpe.
en ucuzu 2 lira olan(çin malı), kaliteli olanları ortalama 8-10 liradan başlayan alet.
görsel
kullanmasını bilmeyince eli yakabiliyor. bir kabloyu lehimleyemedim ya la!
plastik saplı olanlar hemen eriyor ve kullanılmaz hâle geliyor. tahta saplı ve kaliteli olanlardan alın.
görsel
lisede bilgisayar atölyesinde ortalığın erimiş metal ve is kokmasına neden olan yüksek ısı ile lehim telinin eritilip sıvı hale getirilmesini sağlayan ve bu sayede elektronik devre elemanlarının borda tutturulmasını sağlayan lehimleme aracı. Zamanla ucu aşırı ısınmadan kararıyordu ve kazalara yol açma potansiyeli vardı.
eğer bu aleti lehim pastasıyla birleştirirseniz ve aleti pastanın içinde bekletirseniz bulunduğunuz mekanın içi sis bombası atılmış gibi olur. ayrıca kokudan zehirlenirsiniz.
elektronik için vazgeçilmez bir alet. hobi projelerim için kullanıyorum.

az yakmadım elimi.
eli yakınca o et kokusu buram buram hissedersin. proskit fiyat fayda açısından tavsiye edilir.
lise alanımı bırakma sebebimi çok pis yakar. işkence aleti sanki.
lehim makinesi.
Lehimleme ve lehim sökme işlerinde kullanılır. Dikkat edilmesi gereken çok sıcak bir alettir. Bir keresinde bu aletle ilk tanıştığımda lehimlemek için devreye iyice yaklaşıp havyayı lehim yerine saçıma basmıştım. işte o gün bir mühendisin saçının uzun olmaması gerektiği anladım.
hobi çalışmaları için 100 watt'tan daha düşük güçte olanları asla tavsiye etmem. bulamazsanız son sınırım 60 watt. bunu asla unutmayın. satıcılar sıcaklık değerini verip müşteriyi aldatıyor. havyada önemli olan güç / takat / power denilen kavramdır. zaten şebeke gerilimi hiçbir zaman 220 volt olmaz. gerilim düşük olduğu için havyanın gücü de üzerinde yazan değere ulaşamaz.

ilk aldığınızda havyanın ucunu, varsa alkolle silip, pasta kanalı olmayan lehim teli ile kaplayın.

lehimleme işlerinde pasta değil flux kullanın.
yüksek wattlı olanları bakır plaketin kalkmasına yol açar. 30 watt idealdir.

görsel