bugün

Zamanının kralı mecnuna sorar, leyla leyla dedin bu kara kuru kız mıydı uğruna o kadar yandığın. Mecnunun cevabı; Gel sen onu bir de benim gözümden gör kralım...
güzelliğin nesnel olduğunu savunan biri olarak bir dergi kapağında güzelliğin evrensel yüzü olarak tanıtılan bir kız görmüştüm.times idi galiba.
tanım:sorunsal mı değil mi bilemediğim şey.
kim zaman nesnel kimi zaman ise öznel olan durumdur.

şimdi göz var nizam varkahtalı mıçıile murat bozbir mi ?
leyla zanaile burcu esmersoybir mi ?

ancak konu sevdiceğine gelince iş tamamen öznelleşir.
uzun zamandır gördüğüm en saçma sorunsaldır. bana çok çirkin geliyor bu sorunsal mesela. varsa güzel gelen, cevap ortada.
tabii ki de nesneldir. yakınları tarafından heyt yakışıklıma, annesinin güzeli babasının prensesi diye büyütülen milyonlarca çocuk gençliğine gelince hayal kırıklığına uğruyor. hatta çoğu bu gerçekten habersiz haala kendinin öyle olduğunu zannediyor

acaba neden?

sorgula...
icinde bulundugun duruma bagli yokluktaysan ozneldir varliktaysan nesnel duruma donusebilir.
ahaha ne nesneli lan?
benim güzel dediğime sen güzel demek zorunda değilsin ki, demezsin de zaten
tarzlar, zevkler farklıdır.
salt güzellik nesneldir, altın orana yakın olan şey güzeldir.

aşık olunan kişiye bakıldığında görülen güzellik ise özneldir, altın oranın canı cehenneme, ruhuma dokunmasıdır onu güzel kılan...
her erkeğin farklı tip kızdan hoşlanması dahi öznelliğini ispatlar. özneldir net.
Özneldir.
görecelidir.
iki cevapta kabul göreceği için ortada sorunsal olabilicek birşey de yok.
hem nesnel hem de özneldir. çirkinlik de bir güzellik ölçütüdür sonuçta bu açıdan bakıldığında güzellik nesneldir yani bir nesnenin güzelliğiyle ilgili herkesin bir fikri vardır ama aynı zamanda özneldir her bir kişi için bu güzellik.
abartılı bi güzellik varsa ortada, genel geçer bir güzelliktir bu, nesnel sayılır.
sonuçta güzellik nedir? algısı haz veren şeydir. kimin haz alacağı belli olmaz diyorsak, güzellik öznel olmalı. ama herkesin haz alabileceği güzellikler de mevcuttur belki.
güzel değilse öznel,
güzelse nesneldir.

nasıl mı?

sevgilin nesnel güzel değilse, öznel güzel diye kendini kandırırsın.
lakin nesnel güzelse, zaten güzel olduğunu bilirsin.