bugün

Tabi ki değildir. Güzellik görecelidir çirkin kızların "yoklukta bizim de giderimiz var" deme şeklidir.
yüzde 82.7 oranında haklılık payı olan ifadedir.

genel anlamda güzellik göreceli değildir.

şöyle ki:

"miranda kerr" herkes için güzeldir.

bu güzelliğin göreceli olmayan kısmıdır.

yani gerçek güzelliktir ve göreceli değildir.

ama sokaklarda dolaşıp duran kızlar böylesi bir güzelliğe sahip olmadıklarından,

güzellikleri tartışılabilir.

zaten ortada da tartışmasız bir güzellik yoktur. hatta güzellik bile yoktur.

sadece ulaşamayacaklarımızı bir kenara bırakıp,

ulaşabileceklerimiz arasında "alternatif güzeller" yaratmışızdır.

hepsi bu.
güzel bir kadını 10 erkeğin 9 u onaylar ama yakışıklı bir erkeği 10 kadının 7 si onaylar.hepsinin bu konuda hem fikir olma ihtimalleri yoktur.
güzellik görecelidir buna eminim. nasıl olduğunu anlatayım.

lisedeyken çok zor kız beğenirdim, güzel değil diye çok kız reddetmişliğim vardı. ygs sınavına bir ay kala cemaat dersanesi bizi bir yurtta çalışma kampına sokmuştu. ama nasıl kamp, gece gündüz içerideyiz hiç dışarı çıkartmıyorlar. paso ders çalışıyoruz tüm dünyadan soyutlanmışız. o bir haftadan sonra dışarı çıktığımı hatırlıyorum, bütün kızlar nasıl çekici geliyor gözüme. otobüste durak isimlerini söyleyen kadından bile tahrik olmuştum.

neyse erkeğin en tipsiz dediği kız bile "yoklukta gider" lafına uyduğundan dolayı bence kişiden kişiye değişiyor güzellik derecesi. al mesela şu arizona kertenkelesine ne verse nefessiz yürür. görsel
yüksek ihtimal doğrudur. bana sorarsanız güzellik duruştur, tavır, edadır derim.
O bahsettiğin estetik michelangelo'un altın kuralı gibi bir matematik kuramı , fakat güzellik dediğimiz metadan daha çok içsel birşey bir manâ ve kişiden kişiye değişir.
M/m=1, 618 in açıkladığı konu.

altın oran denge yasalarının güzellikte ki etkilerini belirleyip tartışmayı bitiriyor.
Gerisi kişisel tercihler ve kanaatkarlık ürünüdür.

Estetik Görsellik boyutu budur.
Gönüle hitap eden yanı ölçümler dışıdır.
Güzellik orantıdır,orandır. Ama bir kadın sadece oranlarıyla beni kendine aşık edemez. Tavır, ahlak, davranış, olaylar karşısındaki duruşu beni daha çok etkiler. Bu demek oluyor ki güzellik kısmen görecelidir,kısmen değildir.
güzellik göreceli mi dir ? tartışılır fakat derecelidir bu kesin.

Dürüst bir kadının güzelliği ateşe benzer; yaklaşmayana hiçbir zararı dokunmaz. / Cervantes
Güzellik, Allah'ın ihsanıdır. / Aristo
Ruhun güzelliği, bedenin güzelliği kadar kolaylıkla görülmez. / aristo
Her şeyin bir güzelliği vardır, herkes görmese de.../ konfiçyüs
Güzel olan bir şey, her zaman iyi olmayabilir; ama iyi bir şey her zaman güzeldir. / Ninen de L'Enelos
Yüksek bir dağa çıkma güçlüğünden kaçınırsanız, güzellikleri tam olarak göremezsiniz. / William Shakespeare

Güzellik, biraz da gurur ister. / Yavuz Sultan Selim
doğrusu "bazı insanların estetik değeri, kişiden kişiye farklılık arz edebilir " olması gereken önermedir.
Görecelidir. Herkesin beğendiğini ben beğenmem. Benim beğendiklerimi ise kimse beğenmez. Öyle de ilgincimdir.
güzel güzeldir, cirkin de cirkin.

sadece yorum farki olur o da gercegi degistirmez.