bugün

Ömer lütfi mete nin oldukça hoş bir şiiridir. Eskiden ara ara girer okurdum, şimdi başlığı görünce yine hatırladım. Ufak bir alıntı yapalım:

"Uçurumun kenarındayım Hızır
Güzelliğin zulme çaldığı sınır
Başım döner, beynim bulanır
El etmez
Gel etmez
Gülce'm uzaktan dolanır"
Şu üç kelime bile şiiri anlatmaya yeter sanırım:

Gülce, Arafat'ta infaz!
Ömer Lütfi Mete'nin muhteşem şiiridir.
Oktay Kaynarca güzel seslemdirmiş.

Bir gamzelik rüzgar yetecek.
gecenin şiiri diye paylaşan arkadaşların alacağı olsun bu şiiri hatırlattılar, güzel şiirdir övünmek gibi olmasın ama ezberimdedir
Yüreğimin en derin sızısıdır.
whatsappta gül logosunu tıklayıp sonuna ce ekleyerek yazmışlığım olan kız ismi. *
Bir kız ismi olarak güzeldir.
Sevdiğim bir kız ismi.
gülce bir aftettir diyor Ömer üstad.
Oysa o gülce de beyazından siyahına, kadınlar dizilidir.
uçurumdan atmak için fırsat arayan.

ruhu şad olsun aşık Lütfü hocamın.
ömer lütfi mete'nin şiiridir.
Has şiirin yaratılması için yola çıkmış gönüllü bir grup arkadaşın oluşturduğu topluluğun adıdır.
Yüzü aşkın şairin yazdıkları şiirleriyle destek verdiği şaire manevra alanı sağlayan 'birimiz hepimiz hepimiz birimiz için' şiarını benimseyen edebiyat akımıdır.
Canavar-Gülce: Başlığı ile başlayan bir şiirin adıdır.
Gülce Edebiyat Akımı'nın ürettiği on dokuz nazım türünden birisine verilen nazım türü adıdır.
Milli ve manevi değerleri çalışmalarında işleyen yeni bir edebiyat akımının adıdır.
Şiirde üç vezin türünü de benimsemiş ve vezinler arasındaki çekişmeyi sonlandırmayı amaç edinmiş bir edebiyat akımıdır.
--spoiler--
mecaz değil maraz değil
gülce semavi bir afet.
--spoiler--
"-ce" eşitlik ekini almasıyla neredeyse gül, güle eşit, gül gibi anlamlarına gelebilen isim. ama çok güzelce bir isim.
adımın anlamını sözlük sayesinde öğrendim. güzelmiş yahu.
oktay kaynarca' dan dinlerken bir an tırsmanıza neden olabilir.

hakkaten öcüüüü yapıyor zannetim bir ara dinlerken.
güzel şiirdir. insanın içine işler, o ayrı.
bir ömer lütfi şaheseridir.

yukarıdkai yorumlarda ve tdk'da hep küçük gül, yeni açmış gül gibi tanımlanır. -ce ekinin verdiği küçültme etkisinden olsa gerek. oysa hiç kimse mi düşünmedi bu -ce ekinin benzeşme manası kattığını. mertçe, erkekçe derken küçük mert veya küçük erkek demek mi istiyoruz.

gülce de gül gibi, güle yakışan şekilde manalarını içerir pekala.

ayrıca şiirin meraklıları bilir ki, gülce peygamber efendimize yazılmış bir şiirdir. naat bile diyebiliriz. güzelliğin zulme çaldığı sınırdır o... o bir davettir, mecaz ve maraz değildir.

vs...
entrylerinden birikimli olduğu anlaşılan ve entryleri ilgiyle okunan bir yazar. 4 aydır uğramadığı sözlüğe geri dönüş yapması muhtemelen sözlük için bir kazanç olacaktır.
sakarya'nın geyve ilçesinin bir başka adıdır. sezai karakoç'un monna rozasında da geçer.

ömer lütfi mete'nin enfes şiirinin ibrahim sadri yorumu için: http://www.youtube.com/watch?v=nLj7dN9DCX0
ne zaman dinlesem ömer lütfi mete'nin ne kadar büyük bir kayıp olduğunu bana hatırlatan şiirdir.
şu entry'si ile (#11077205) dikkatimi çekmeyi başarmış önemli bir yazar. çok tebrik ediyorum kendisini ama son 3 haftadır entry girmemiş. üzüldüm doğrusu.