bugün

gören kişi. gidip görüyor bu kişi, sonra "iyi iyi elledim, ele geliyor" al gitsin diyor. bayaa iyi görüyor bu kişi.
görücüye gelen aile ermiş gibidir. yaklaşık bir iki saat içinde seni, içini dışını, huyunu, fikrini zikrini, hayatını, bakışını, beklentini v.b herşeyi çözer . tamam bu tam oğluma göre dedi ve söz nişan faslına girdi , hemde artık insanın onca yıl boyunca kendi öz evladını bile tanıyamadığı bir çağda onlar bir yabancıyı tanırlar.
bu aileler çocuklarının adına "sen bilmessin ne anlarsın aklın ermez benim dediğim doğrudur" anlayışı ile koskaca bir insanın hayatına müdahale eder ve tatta karar verirler. e birde buna izin veren erkek yada kız adaylar vardır ki onları hiç anlayamayız.
genelde mahallenin en atik, çevik, zeki ve ahlaklı teyzeleridir. onu buna münasip görüp, evermeye çalışırlardı; tabi ki eskiden...günümüzde kullanılan görücü kavramı geçmişteki görücüden çok farklıdır. "hakiki" görücü usulünde evlenenler birbirlerini evlendikleri geceye kadar görmez imişler.
bunlar çeşit çeşittir.
1. evde bir büyük bulamayınca kızı kızdan isteyenler.
2. damat adayıyla gelenler.
3. damat adayını getirmeyip temkinli davranarak resmini getirenler.
3. ilk önce biz bir görelim sonra kendileri buluşurlar diyenler.
4. bir akşam cümbür cemaat gelenler.
5. bir eve ikinci kez gelenler.
6. sadece vesile olma amaçlı gelenler
7. arabulucu eşliğinde gelenler...
koy korucusunun siveli soylenisi.
çeşitli sıfatlar yakıştırılabilecek kişidir.amacı belli olduğu için, bakıcı dikizleyici, süzücü de denilebilir.dünyanın en mühim işini yaptıklarından çok emindirler.
*
sırf bu amaçla düğünlere katılna versiyonlarıda vardır.
annenizin arkadaşlarımı desem, babamınızın akrabaları mı desem, arkdaşlarınızın arkadaşlarımı desem... liste uzar gider . hele bazısı o kadar ısrarcıdır ki yoktan anlamazlar. kendinizi bir mağazanın vitrinine konulmuş gibi hissetmenize neden olurlar sadece.
Şimdi gerçekleri yazacağım ama eksi oy verirler diye de çekinmiyorum. Bu devirde bile diyeceksiniz ama herşeyin bir an önce tüketilmeye çalışıldığı, saygının yerini lakayıtlık, sevginin yerini anlamını 28 yaşına gelip kazık kadar olmama rağmen çözemediğim elektrik aldım ya da alamadım gibi durumların aldığı bir ilişkiden ne beklenebilir? Hayat bir deneme ve denemeden elde edilebilecek tek bir sonuçta deneyim ise birbirini ilk defa gören ama mantıken ve seviye anlamında birbirlerine denk oldukları düşünülerek tanıştırılan ve saygı denilen yüce kavramın en bağlayıcı ve en temel taşı, unsuru olabileceği bir ilişki ismide görücü, fiili de görücü olsa doğru düşünülüp doğru hareket edildikten sonra gayet mantıklı sonuölara salık verecektir.
ünzilenin katilidir.
(bkz: görücü usulü)
gelin adayının, ilk seçme ve yerleştirme sınavına tutulması.imtihan heyeti önyargılı oğlan evi jürisinden oluşmakta ve çeşitli konularda sınav ve gözlem yapılmaktadır. bu sınavlar;
-karşılama sınavı
-uyumlu giyim sınavı
-el öpme sınavı
-kahve yapma yeteneği ve servis edilmesi vs.
bunlar uzar gider.oğlanın böyle bir sınavı yoktur.kayınbaba önünde sigara içmemesi ve ayak,ayak üstüne atmaması sınıf geçme nedenidir.
Kabus. Artık bitmesi gereken topluluk.
Birilerini tanıyıp sevmek gibi en sıradan doğa olayını beceremeyen gençler için büyüklerin araya girmesi durumuna görücü denir.

Yetişkin bir görücü sabah 11 de kahve içmeye diye söz konusu oğlan kişisinin 2 halası 1 yengesi ve 1 ablası olmak üzere kalkar hanım kızın evine gelir.

Hanım kız, annesinin seni görmeye gelmişler demesi üzerine kalpli pijamalarını üzerinden çıkararak sinsice evden kaçar.

Sonuç; Yıl olmuş 2014 hala oğluna kız bakmaya gelen insanlar var.
Kafamda deli sorular; Gemi mühendisiymiş 29 yaşındaymış. Arabası varmış. Babasının 6 katlı apartmanı varmış. Bir çay mı içseydim ne? Asdfggsaagaha
kız evine gönderilen keşif timine verilen isimdir.
Bir kız abisi olarak benim bile bıktığım durum bugün yine evimize pat diye geldiler habersiz sualsiz kardeşim evde değildi kardeşim eve gelene kadarda beklediler görgüsüzler ve siktirip gitmediler.. yanlarında durmadım ilgilenmedimde geçtim odama kafa rahat, yok olacağından değilde evde kalmış oğlanlarına daha okuyan kardeşimi yapacaklar akıllarınca bu neyahu bu devirde görücümü kaldı..normalde selam bile vermez ama ibneler kız olunca iş değişiyor..
Bir de düğünlere tayfa gönderirler kızı inceleme ve takip ekibi gibi. Yahu bir bırakın insanların peşini.