bugün

bir kişinin manevi anlamda doygun olması. merhamet ya da acıma duygusunun gelişmiş olması vb. he bir de gönlü geniş var. o bazen hoş olmuyor.
bizde para ne gezer fakir geldik dünyaya gönlümüzde bile metelik yok o yüzden benden merhamet isteme be gülüm merhamet bende değil şu kabarık cüzdanlıda var sen ona git.*
kuru ekmek bana yeter yeter ki huzurum yerinde olsun ve benim için önemli olan ruh güzelliği cümleleriyle eşdeğer olan ifade. her eve lazım.
(bkz: gökhan gönül dostları)
Gönül zenginliği normal anlamda fakir insanlar için kullanılır ve kalbinin temizliği açısından olumlu bir deyimdir.
Çoğu zaman maddi zenginlikten daha değerlidir.
allahım bu zenginlerden olmamızı nasip et, amin.

bugün bende bi güzellik var ama çözemedim dikkat ederseniz hiç yaraklı kürekli yazmıyorum.
Gönlüm milyarder deyin,
Çünkü onunla cennet i satın alabilirsiniz.
arzu ettiğimiz şeyde o değil mi?
insan, gönlünü avucuna koyarak başkaları önünde mahcup olmadan dolaşabilmelidir, demiş Yusuf Has Hacib. Gönlü zengin insan gönlünü başkalarına açarken utanmaz. Utanacak kişi maneviyatı hiçe sayıp maddi zenginliği ile avunan kişidir. Gerçek zenginlik gönüldedir, onunla her istediğinizi elde edemeseniz de elde edememenin bile sizin için hayırlı olduğunu düşünebilirsiniz.