bugün

film ne kadar güzel olursa olsun ama filmden çıkanların yüzende hep aynı ifadeyi gördüm
"noldu şimdi,beni bu filme kim getirdi,ben anladım galiba"
50'li yılların amerikasında komünist avcılığı yapan bir bakana karşı doğruları savunan program sunucusu edward matt murrow'un yaşamından gerçek bir dönem anlatılıyor.Çokda uzak olmayan bir amerikan dönemini görebileceğimiz 6 oscar adaylı film.George clooney'nin sinema kariyerinin en iyi işlerinden.Ayrıca murrow'u oynayan adamın oyunculuğu ve mmikleri çok güzel...
türkçe meali:iyi geceler ve iyi şanslar
filmin kahramanı cbs yorumcusu edward r. murrow, bir sahnede mccarthy'nin oluşturmaya çalıştığı iç düşman paranoyası ve tedbirleri hakkında şu konuşmayı yapıyor:(ki bize de ders olacak nitelikte)
"Muhaliflikle ihaneti birbirine karıştırmamalıyız. Suçlamanın kanıt olmadığını ve mahkumiyetin kanıtlara ve yargılama sürecine bağlı olduğunu asla unutmamalıyız. korku içinde, korkaklardan biri olarak yürümeyeceğiz. Tarihimizi ve öğretimizi derinlemesine incelersek, korku bizi mantıksızlık çağına sevk edemez. Ve unutmayın ki; bizler, korkak adamların, yazmaktan birlik olmaktan, konuşmaktan ve o an rağbet görmeyen unsurları savunmaktan korkan adamların torunları değiliz."
icerigi itibariyle kendine hayran birakmis goerge clooney'in asmaya basladigini kanitlayan film. filmin icindeki bircok dusunceyi su zamanin turkiye'sine uygulanabileceginden bahsetmiyorum bile...
ayrica murrow'um sigara sahneleri, sigaradan hic hazetmeyen bende bile sigara icme istegi uyandirmistir.

dip not: jon stewart 2006 oscar'larini sunarken bu filmle george clooney'e iyi dokundurmustur:

"...good night and good luck; which is not just edward murrow's sign off, it's also how mr. clooney ends all his dates."
günümüz türkiye'sinde hatta dünya'sında uyuşmuş beyinlerin idrak kabiliyeti kazanabilmesi için haftada bir izlenmesi gereken filmdir.
--spoiler--
medyayı ve onu kontrol edenleri protesto etmek için siyah beyaz çekilen film şu sözlerle başlamaktadır;

bugun varlıklı zengin ve kendimizden hoşnuduz. can sıkıcı enformasyona karşı alerjimiz var.

bu araç eğlendirmek, oyalamak ve izole etmekten baska işe yaramıyorsa televizyon artık sarsılmaya başlamıştır ve yakında bütün mücadelenin kaybedildiğini göreceğiz demektir. bu araç ögretebilir , insanı aydınlatabilir hatta ilham verebilir. ama bunu sadece insanlar televizyonu o yönde kullanmaya kararlıysa yapabilir. aksi taktirde sadece bir kutuda kablolardan ve ışıklardan ibarettir. iyi akşamlar ve iyi şanslar.

--spoiler--
Eli yuzu duzgun bir film.
Beraber kullanıldığında hadi bele kuvvet anlamına gelen ikili.
tv hakkında şu yorumuyla beni filme bağlamıştır.
--spoiler--
"i began by saying that our history will be what we make of it. if we go on as we are, then history will take its revenge, and retribution will not limp in catching up with us. just once in a while, let us exalt the importance of ideas and information... because if they are right, and this instrument is good for nothing but to entertain, amuse and insulate, then the tube is flickering now and we will soon see that the whole struggle is lost. otherwise, it is merely wires and lights in a box... good night, and good luck." edward r. murrow
--spoiler--
(bkz: sorgulamaya iten filmler)den biridir benim nazarımda.
Şöyle leziz bir repliği vardır:

"Eğer hiçbirimiz "tehlikeli" bir kitap okumasaydık, "farklı" bir arkadaşımız olmasaydı ya da değişimi savunan bir "örgüte" katılmış olmasaydık, hepimiz mc carty'nin istediği gibi insanlar olurduk."
görsel