bugün

türkiye'nin içinde yer almadığı gruptur.

bilim ve sanat onlar için öncelikli konulardır çünkü.

"sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." ve "hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir." vecizeleri akıllarından hiç çıkmaz bu ülkelerin.
1960 larda bizimle aynı durumda olan Güney Kore de bunlardan biridir.
Milliyetçi, korumacı, vatandaşına değer veren ülkelerdir.

Türkiye yakınından geçemez.
özetle politikaları şudur:

"elin somalilisini, nijeryalısını sömürge haline getireyim veya karın tokluğuna kendi devletimde çalıştırayım onlar benim yerime çalışsın ben sefasını süreyim..."
bulunduğum ülke için konuşuyorum; mutfak kültürleri gayet iyi, güneş, temiz hava, verimli topraklar açısından gayet iyi ve dünya sıralamasında yukarılarda, allah sadece bir yerden değil, her yerden vermiş. sanat, kültür, müzik, her şey var.

t: ülkelerdir.
Amerika'da yeterince yasayinca mutfak anlaminda turkiyeyi pek aramazsiniz. Turkiye de yapip da burada yapamayacaginiz bir yemek yok.

istanbul'da yedigin kebap ile antep'te yedigin kebap arasinda oyle daglar kadar fark yok, dogru yere gitmesini bilirsen. Burasi icin de oyle.

diger konulara girmiyorum bile.
Sokaklarında kısa etekle veya tuhaf giyimlerle rahatça dolasilabilen tüm ulkelerdir.
bizim ülkemiz henüz gelişmiş bir ülke değildir. Olmasını umut ediyoruz.
Haritaya gore Turkiye gelismis ulke, ama Rusya gelismemis ))))
Tamam.
Mutsuz insanlardan oluşur. Robot gibi yaşayan sözde medeni yürüyen cesetler. Çok ozenmeyin.