bugün

--spoiler--
1 haftada 3 sezonunu bitirdiğim sürükleyici dizi. 3.sezon sonu itibariyle :

starkların damına koyuldu genel itibariyle. robb stark, savaş kaybetmemesine rağmen, annesi, babası, orospu kızkardeşi sansa gibi beyin noksanlığı nedeniyle ihanete uğradı ve öldürüldü.
https://www.facebook.com/...05&type=1&theater
keza annesi de her işi kendi kafasına göre yapmanın bedelini ödedi. olan robb starkın o dünyaya yakışmayacak iyilikteki hamile eşine ve uğursuz bir ada sahip bebeğine oldu. robb'un eşi haricinde pek sempati duymasam da kendilerine, o red wedding sahnesinde hem şok hem üzüntü yaşadım.
o laz ziya kılıklı frey'in de ta ak.

ama bütün starklar ölmedi ve hatta en çok sempati duyduğum ve en çok güvendiğim starklar hala hayatta. iyi kalpli ama hırslı ve güçlü dostları olan** arya, her işten yüzünün akıyla çıkan ve hep doğru kararlar veren jhon snow, bacaklarını kaybeden ama artık doğaüstü güçlerinin olduğunu anladığımız bran ve ailenin en minik oğlu*, tabii ki bunlara ailenin yüz karası, zengin yarrak avcısı orospu sansa dahil değil. jofriy de jofriy jofriy de jofriy.. al sana cofri. inşallah tike tike öldürür seni.

bir başka taraftan da Khaleesi Daenerys geliyor. ama öyle böyle değil çok sikertici geliyor. aynı westerosu fetheden eski kralları gibi 3 tane ejderha destekli sayısal olarak küçük ama etkin bir orduyla ve daha da kalabalıklaşarak geliyor.
kendisi, kendisine ihanet edenlere* ve düşmanlara (onu zehirlemeye çalışan adamı atının arkasında çıplak yürütmüştü*) karşı çok acımasız olsa da masumlara, kölelere olan davranışı ve güzelliği ile insanı büyülüyor doğrusu. jofriyle evli olan margarin ile beraber dizinin en güzel kadını bence.
http://galeri2.uludagsozl...m/326/khaleesi_434800.jpg

-hound ve jemie kötü karakterler olarak gösterilse de iyiye doğru evrilecekler sanırım. evrilmeseler de iyilere yardım edebilirler.

-kızıl wilding ygritt de beni hayal kırıklığına uğrattı doğrusu. yaşlı adamı öldürmesi, onu tutsakken öldürmeyen jhon snowun onu öldürmesini istemesi, kıçını duvarda kurtaran snow'a 3 tane ok fırlatması. yok yok sen jhon snow'u haketmiyorsun güzelim.

-tyrion lannister, hala süpersin. o lannister toplantısında herkes kendisine bir yer belirlerken sandalyeyi twin'in karşısına getirip koydun ya yardın beni.

-4.sezonun finalinde mance'in kuvvetleriyle, night's watch'un savaşı olacağını okumuştum bir yerde. doğruysa khaleesi'nin ve de akyürüyenlerin westeros işgali 4.sezonda olmayacak diye tahmin ediyorum. ama sanırım en son savaş akyürüyenler ile khaalesi arasında olur diye tahmin etmekteyim.

ileride jhon snow ve khaleesinin beraber tahta çıkmalarını isterim doğrusu. yakışıyor aşk böcükleri:
https://www.facebook.com/...05&type=1&theater
--spoiler--

ha bir de hodor*
(bkz: balon)
Türk dizileriyle kıyaslanamayacak bir dizi. Her bölümü ayrı bir film tadında.
facebook'ta game of thrones türkiye adlı sayfada üstat pycelle ile tywin lannister arasında silinmiş bir sahne yayınlanan dizi. eşek herif'in çevirisi eşliğindeki videodaki diyaloglar ne amaçla yapılmış, video sonundaki alkış tufanı neden bir türlü şahsımca anlaşılamadı... * *
bir hafta bile olmadan 3 sezonunu bitirdiğim über dizi.
george reyiz de tıpkı tolkien gibi çok gerçekçi bir dünya yaratmış gerçekten.
Harikadır. çevreme şiddetle tavsiye ettiğim ve sohbetini yapacak adam bulma çabalarım doğrudur. Her bölümü film tadında türlü entrikaların döndüğü başrolü olmayan dizi.
Erken başlar diye umduğumuz ancak pek de erken başlamayacağı tahmin edilen tapınası dizi.
--spoiler--
http://www.yazarbozar.org...-ne-zaman-baslayacak.html
--spoiler--
başıma bir iş gelmeyecekse o denerys targeryan'ı hiç sevmediğim dizidir. ilk bölümde acımıştım saaace. Ama o zaman bile maldı. Şimdi "ayh bi sikildim bi sikildim aşırı muhteşem bişiyim." tavırlarıyla kezbanların khaleesisidir. Not: kezban ne denense... Hani şu siz abazanların demek istediğinden.
bugün başlayıp 1 sezonunu bitirdiğim dizidir. hoşuma gitti.

edit: sadece beni ilgilendirecek derecede subjektif bir yazıdır.
edit2: çok fazla açık sahneleri olan dizidir.
Kuzey irlanda, malta, fas ve hırvatistan gibi çeşitli ülkelerde çekilen abd yapımı dizidir.

Daenerys Targeryen'i çoğu kişi güzel buluyormuş bunu farkettim. Ama ayıplanmayacaksam bir şey itiraf edeceğim. Cersei Lannister'i (Lena Headey) çok beğeniyorum. Lan öyle böyle değil aşık oldum sanırım. Kötü bi karakter gibi ama kişiliği çok seksi geliyor. Bir de Cat Stark çok tatlı lan. Abaza dediğinizi duyar gibiyim. Ama öyle tatlı değil, anne diye ekrana sarılasım geliyor.
geçen hafta kitap serisinde buz ve ateşin şarkısı 5 adlı iki kısımdan oluşan ve çıktığı gibi aldığım seridir. Israr etmeyin spoiler vermeyeceğim.
(bkz: ejderhaların dansı)
teşekkürler makina.
burda ygrit rolündeki kızı öldürebilicek kadar gıcık oluyordum. KezBanların çariçesi amk.
Ama rose leslie'nin tesadüfen bir röportajını izledim. yavru köpek gibi al kucağına sev bir şey. Nasıl bu kadar gıcık olabilmeyi becerebilmiş?
Sanırım sebebi karakterinin gerçek kişiliğine göre aşırı baskın olması...
--spoiler--

Demin arkadaşımdan aldığım Robb stark ölüyor spolieri üzere diziyi bıraktım.Bir daha da elimi sürmem.2 bölüm izlemiştim daha hevesim kursağımda kaldı.Olmaz olsun böyle insanlar.

--spoiler--
büyük bir dizi izleyen olarak bir türlü sevemediğim dizidir.
dünya'nın en boktan dizileri arasına girmeyi başaran sikişli dizi.
''kuzey unutmaz, lord davos. kuzey unutmaz ve bu maskaralık neredeyse bitmek üzere.''

(ejderhalarla dans, lord wyman manderly, beyaz liman lordu.)
denerys targeryan o kadar çirkin ki bakmamaya doyamıyorum. Önce karabüyü yaptırdı bebeğini katletti sonra ne hale getirdiği kocasını öldürdü. ilk bölümden beri maldı sadece mallığı boyut değiştiriyor.
O kaşlar ne lan öyle ayakkabı fırçası gibi simsiyah. ibrahim yattara bile demiyorum dikkat edersen.
ilk sezonu bomba gibi olan daha sonra ritmi git gide düşen dizi.
kitabını okuyan biri için çok güzel bir dizi. kitaba göre çok daha yüzeysel ve yer yer farklı olsa da yine de karakterleri görmek izlemek hoş oluyor.. kitaptaki tasvirleri ile birebir örtüşen karakterler ve mekanlar da cabası..
kendisine bok atılması an itibariyle modaya dönüşmektedir. neyin tribi anlamak mümkün değil. bir de spoiler'cıları anlamak mümkün değil. olayın temelinde anlayışsızlık, görgüsüzlük ve gösteriş meraklılığı yatıyor, yoksa sırf spoiler içeriği değil, nihayetinde alt tarafı bir dizi/kitap denip geçilebilir elbette. ama başka türlü bir şey. diziye dönecek olursak, sağlam bir sinematografiye, kaliteli dijital sanat çalışmalarına, kostüm ve makyaj açısından özene, kitabın olağanüstü kurgusunu kapsayamıyor ve bazı eksiklikleri hissettiriyor olsa da, kendi çapında kendisiyle çelişmeyen bir kurguya sahip başarılı oyunculuklarla ve sunduğu gerçekçi atmosferle gayet de keyifli bir seyirlik. dizinin kendisine bok atıp duran çirkeflerin hayatlarının bu diziyle nasıl karartılmış olduğunu merak ediyorum. yahu mutsuzluğa satmışlar ruhlarını, şu negatif enerjiye bak hele. bi nefes alın.
her ne kadar buyuk bir hayrani olsakta, ilk sezondan sonra tempoyu cok dusurmus olan televizyon dizisidir.
kitapdaki tempo artikca dizideki tempo dusuyor.gibi gorunuyor ya da beklentiyi artirdigimiz icin bize oyle geliyor.

diziye laf atanlarada bir cift lafim var, evet kardesim bu dizi en sikko bir dizidir, sen izleme sakin sen sana daha uygun seyleri izle bize birak bunu.
En güzel karakteri Cersei, en yakışıklı karakteri de rahmetli kralın gayrimeşru oğlu gendry'dir.
Hala yazarın hayal gücünü çözememiş olduğum, etrafımda muhabbetini yapacak adamı pek bulamadığım, bu kadar güzel olmasına karşın neden sorduğum 10 kişiden 9'unun izlememiş olduğu, muhteşem diyebeileceğim nadir dizilerden.
diziyi ilk defa izleyenler tarafindan bok atisina maruz kalan muhtesem dizi. yav he he gidin akasya duragi izleyin heeee heee! bilmem kac ay nasil sabredecegimi bilmiyorum simdiden ozledim. usuyoruz daenerys reyiz john reyiz arya reyiz tyrion reyiz.

eyyorlamam bu kadar.