bugün

5.sezon 2.bölüm

--spoiler--
jaqen haqar'ın ilk hali geri geldi lan. hani şu uzun saçlı sürmeli yeşil gözlü arkadaş. vay be reyiz hiç beklemiyordum. süper oldu. valla bir günde 4 bölümü de izleyecem sanırım bu gidişle.
--spoiler--
Benim tek istedigim; kendi hatalarimi yapma Özgürlügüydü.
s05e04'ten

--spoiler--
http://i.imgur.com/ZC8Thay.png
--spoiler--
5.sezon 4.bölüm

Demir kalpli bildiğimiz stannis baratheon'un kızının "benden utanıyor musun" diye sorması ve stannis'in cevabı üzerine kızının sarılması falan bitirdi beni. Sanırım bir dizi izlerken ilk kez ağladım.
5.sezonu diğer sezonlarina göre daha sıkıcı olan dizidir.
açılın tespit yapıcam:

bu dizide milyonlarca karakter var. freyler, starklar, lannisterlar, bratheonlar, targeryanlar var da var. her yer house dolu. ama bakıyorsun ki içlerinde dürüst, karakterli, onurlu insan çok az. sonra işte bölümleri izliyorsun, yorumlara göz atıyorsun aman allahım neler neler.

bir kere jon snow'a salak diyen insandan uzak durmak lazım ben bunu anladım.

--spoiler--

neymiş efendim melissandre geri çevrilir miymiş salakmış jon snow. neymiş efendim adam sana lordluk veriyormuş sen lord kumandanım diyormuşsun, yine salakmışsın. geçen sezonlarda da hep aynı şey vardı. yahu siz hiç aşık olmadınız mı. adam ölmüş sevgilisinin yasını tutuyor, hala onu seviyorum diyor. olması gereken bu değil mi zaten. sizinle her sevişmek isteyenle sevişiyor musunuz, sevgilinize sadakat duymuyor musunuz? adam söz vermiş, yemin etmiş, bir de üstüne gece bekçileri'nin kumandanı seçilmiş. tabi ki gitmeyecek. gitse ne farkı kalır diğer karakterlerden. size joffrey yönetimi müstahak yemin ediyorum. ne çabuk unuttunuz ned stark'ı. ayıp. benim oyum jon snow'a. gerçi akıbetini grrm altıncı kitabı çıkartmadığı için hala öğrenemesek de demir taht adayımız sensin.

--spoiler--

bir de dizide hiçbir şey olmuyorcular var. evet, dizide hiçbir şey olmuyor. çünkü dizinin olayı bu. diyalog olsun entrika olsun ne bileyim bunlar işte dizinin olayı. savaşmalı, uçmalı, kaçmalı bir olay örgüsü yok ki zaten. verin petyr baelish sahnelerini, varys sahnelerini tamam işte.

--spoiler--
dört bölümde nasıl bir şey olmuyor? tyrion dany'nin yanına giderken jorah tarafından kaçırılıyor. dördüncü bölümün sonu başlı başına bir olay değil mi? cersei'nin margaery'yle konuşma sahnesinde işittiği laflar başlı başına süperdi. "sana içki söyleyim mi, bizim için daha erken de:) " gibi. bunun dışında genelevde daenerys taklidi fahişenin gördüğü talep anlatılırken ekrana bir anda jorah'ın girmesi komikti. tyrion'un cersei'nin kellesine ödül koyması için "keşke .mına karşılık isteseydi kellemi. en iyi yerine en iyi yerim." demesi mesela. kitaptan ayrıldığı noktada petyr baelsih'in zekasına biraz hakaret etmişler, boltonlar'la olan ittifak kısmını nasıl kotaracaklar göreceğiz. sansa'nın kocaları da yedi krallıktaki en berbat adamlar. nasıl bir baht var bu starklar'da inanılmaz bir olay.

mance rayder'ın sahnesinde içiniz sızlamadı mı, jon snow oku atınca "helal olsun" demediniz mi? ne bileyim mance "tek istediğim kendi hatalarımı yapabilme özgürlüğümdü" dediğinde duygulanmadınız mı? arya iğneyi atacakken "atma yavrum, atma evladım" da mı demediniz içinizden. ölü yıkarken "vah çocuum, vah stark'ım" demediniz mi? cersei dini kullanmaya başlayınca hiç sırıtıp aklnıza ülkemizi getirmediniz mi? baelsih sansa'ya jon snow'un ailesi teorisini çıtlatırken ve ardından stannis karısına "bir orospunun piçi" dedikten sonra anlamlı bir şekilde "belki" derken hiç mi "oh olaylara giriyoruz yavaştan" demediniz? nasıl bir şey olmadı dizide? ne güzel ilerliyor işte, işliyorlar usul usul. dokunmayın.
--spoiler--
Mutlu ol yeter de mecnun çınar imitasyonu can isimli karakterin atıf yaptığı dizi. Throne oyunları dedi dizi için.
ilk dört bölümü internete birden düşen dizi.
5. sezon 4. bölümden sonraki çekilen bölümlerin torrentlere düşmesini dilediğim dizi. hangi hacker grubu çektiyse ya da kim sızdırdıysa devam etmesini diliyorum.
şu sızan bölümleri hd izleyebileceğim bir site bilen varsa yeşillendirsin bi zahmet.
jon snow her ne kadar babasının oğlu olarak prensipleriyle hareket etse de stannis'i geri çevirmesinde bi bildiği var. öyle ''ayy con snow çok salak'' diye yaftalamayın hemen.
nasıl bu kadar tutulduğunu anlayamadığım dizi. artık bir noktadan sonra herkesin birbirine cool görünmek için ballandıra ballandıra anlatıp izlediği konusunda kanaat kıldım
ama çok beğenilen bir şeyi beğenmemek de çağımızın coolluk belirteci olduğu için yavaş yavaş haterları fanlarını geçmeye başladı şu günlerde

ha kitapları defalarca okudum on numara beş yıldızlar ama beyazcama aktarılacak türden değiller, beyaz perdeye aktarılacak türden de değiller, hiçbir cama, perdeye aktarılamazlar. aynı anda birbirlerinden kilometrelerce uzakta, birbirlerinin varlığından habersiz 20 farklı başrolün etrafında dönen 450 yan karakterli bir kitap yazmış piç yazar. televizyonun en temel kuralı olan devamlılığa aykırı bu kitabın sistemi.
senaristler de kitabın bu yolunu izleyerek her karakterin olayını bir puzzle gibi yavaş yavaş tamamlıyor ve sezonun sonunda da büyük bir resim ortaya çıkarıyorlar.diğer dizilerdeki gibi bölüm içinde başlayıp biten, birbirleriyle bağlantılı hikayeler(ki doğru olan da bu) burda yok.
belki de bu yüzden bütün olayların ve karakterlerin muhtemelen birleşeceği o son sezona-belki de son bölüme- kadar hiçbir zaman breaking bad veya o diğer efsane dizilerin seviyesine ulaşamayacak olan dizidir. en azından seyir keyfi olarak

keşke en azından netflix'in yaptığı gibi her yıl bütün bölümleri aynı anda yayınlasalar. öbür türlü cidden 10 saatlik bir filmi alakasız yerlerde durdurup 'bekle bi hafta sonra gelecek devamı' der gibi oluyor. her sezonun giriş gelişme ve sonuç bölümleri var istisnasız ve bunlar aslında çok güzel, ince ince işleniyor ama araya 4-5 hafta girdikçe bunları takip etmen ve diziden soğumaman mümkün değil tabii
martin'in bir anda sevdiğimiz karakteri çok feci bir şekilde öldürtme huyu nedeniyle sezonun tüm bölümleri yayınlandıktan sonra iki günde devireceğim sözlük. bir hafta boyunca şoka girmek istemiyorum.
Ilk dört bölümü sızan dizi. Bi ara başlamayi düşünüyorum.
şu an sevgili olma aşamasında bulunduğum kızla yaşadığımdır. üstünlük kurma çabaları, kabullenme ve kabullendirme dönemi milyonlarca dolar harcanmış film senaryolarını aratmamaktadır. zeki, güzel ve zengin kızlar neden bu kadar zor oluyor tanrım
5.sezonun ilk dört bölümü beklentilerin altında kaldı. her uzun soluklu dizide yaşanan gereksiz ikili diyaloglar 5.sezonda da karşımıza çıktı maalesef. tüm olumsuzluklara rağmen heyecan devam ediyor. son söz brandon stark'ı özledik.
Hiç bir zaman tam anlamıyla ısınamadığım dizi idi, red wedding olayından sonra biraz sarmaya başlamıştı fakat favori dizim olan "South Park ' ta" bu dizi ile ölümüne taşak geçilen bölümlerden sonra izlerken aklıma hep kafayı yemiş kitabın yazarının insanlarla taşak geçtiği aklıma geliyor. Biraz vakit kaybı açıkçası.

https://www.youtube.com/watch?v=XjzC2DRgEo4
https://www.youtube.com/watch?v=sz2DNYa-lbQ
https://www.youtube.com/watch?v=XFA4sCBaHok
Breaking Bad'le karşılaştırılması güldüren dizi.
ağlatan versiyonu da var olan dizi.
--spoiler--
https://www.youtube.com/watch?v=4awQTgGGt6w
--spoiler--
üşüyoruz ned reis.
gece karanlık ve spoiler dolu aziz kardeşlerim.
üstteki entry birtakım yanlışlıklar ve belirsizlikler içermektedir.

--spoiler--
jon snow'un durum belirsiz. stannis kesinlikle hayatta. (6. kitapta gözükmekte büyük ihtimal pembe mektup sahte.)
melisandre'nin de diriltip diriltmeyeceği de belirsiz. a blue flower growing from a chink in a wall of ice teorisine göre jon bir süre o şekilde kalacak bana kalırsa!!!
--spoiler--

bir kitap okuyucusu olarak her şeyden bihaber burada yorum yapan dizi izleyicilerine ben de spoiler dayamak isterim. lakin bunun da bir adabı var.
--spoiler--
ilk sezonlarda abisi tywin'in yanında yerken, içerken falan görünüp pek ön plana çıkmayan kevan lannister s05e02'de yeğeni cersei'ye konseyde verdiği ayarla karizma yapıp dikkat çekmiştir.
--spoiler--

(bkz: kevan lannister)
türk olarak bizi temsil eden kişiden memnun değilim ama olsun bi orospu meşhur oldu dünya çapında.
Kitapta ki karakterler nasıl çizilmiş ve dizide kilerle karşılaştırmasını ilk gördüğümde şokum patlamıştı.
https://www.youtube.com/watch?v=7pUC-mVGzxg
Yeni sezonu beklentiler altında kalmış olsada ilerleyen haftalarda aksiyon ve atraksyonun eksik olmayacağını düşündüğüm süper dizi .
--spoiler--
ramsay'in babasının ayarları sonrası mecburen evlenme moduna geçince serçeparmak ve sansa'ya şirinlik muskası tadında yaklaşması yarmıştır.
--spoiler--

(bkz: ramsay bolton)