bugün

daha önce hiç oynamayanlara çok saçma gelen, oynanmaya başlandığında bagımlılık yapan simülasyon tabanlı futbol menejerlik oyunu. bende o batağa düşenlerdenim, henüz bırakamadım tedavi görüyorum.
uyusturucunun bilgisayar ekranindaki versiyonudur. bir kez oynadiginizda, hayatinizin geri kalanini onunla gecirmek icin hazirsinizdir.
sri lanka kütüğüne kayıtlı "aing moe sünnetçiler" adında bir oyuncu çıkarıp beni dumurdan dumura sürükleyen oyun. ayrıca diego armando maradona adında isveçli bir kaleci de çıkarmıştır ama bu o kadar şok etmemiştir ilk olaydan sonra.
ilk duyanların aman bune sanki sen oynuyorsun ne zevk alınırki bundan dedikleri,sonrasında kendilerini içinde bulup hayatlarında önemli bir yere koydukları,klüp başkanı olsam referans alarak gözüm kapalı transfer yapabileceğim bilgisayar oyunu,bağımlıları için yaşam biçimi.
insanın oynarken zaman zaman kendini tanıyamadığı futbol simülasyonu oyunu.

öyle bir oyundur ki sanki birileri sizi sinir etmek istiyormuş gibi gelir .ligde 20 küsür maç yapmışsınızdır ve şampiyonluk yolunda emin adımlar atarak ilerlemektesinizdir.sıradan bir maça çıkarsınız,uzun şut'u(long shoot) 8 olan bir futbolcu 25-30 metreden size güzelce geçiriverir ve de bu onun ayrıca ligdeki ilk golü olur.evet maçta sayısız net gol fırsatlarını değerlendiremez maçtan 1-0 yenik olarak ayrılırsınız.
hadi çok pozitif bir insansanız buna boyun eğer "tamam oyun bu olur böyle şeyler" diyip durumu sineye çekebilirsiniz .ama o kadar sakin bir insan değilseniz oyunu oynadığınız masada sert bir cisim bulundurmamanız icap eder.yoksa caner gibi dilinizi bükerek alt ve üst dişinizin arasına geçirip ısırarak,daha önceden elinize almış olduğunuz su bardağını kafanızda kırabilirsiniz
hastalık sebebi,papaz büyüsü gibi bişey!bekarken bu oyun yüzünden annem pc yi kırmak istiyordu şimdi ise eşim:(bi maç daha yapabilmek için izin isteyeceğim hiç aklıma gelmezdi!
asosyalleşme aracı.

oyunu açık bırakıp yattığım, başında yemek yediğim , başka hiç birşeyle uğraşmadığım, aylarımı verdiğim zamanlar oldu, lakin artık sıkmakta.

(bkz: biz büyüdük ve kirlendi dünya)
(bkz: beyhude geçti yıllar)
Benim de müptelası olduğum, insanın asosyal olmasına yardımcı, göz doktorlarına iş çıkarmada bir numara bir oyun. Oynayan kişilerin zaman içinde zayıflamış oldukları da görülmüştür.
içinde nikotin bulunan oyun. evet nikotin. yoksa bu oyunun başka türlü tiryakisi olunmaz arkadaş. tanımlanamayan garip bir zevk haricinde hiç bir getirisi olmadığı gibi bol bol zaman götürür. söz konusu oyunu oynayıp da bırakabilenlerin sayısı, fotoğraf çekmeyen japon turistlerin sayısına yakın olduğu söylenir.
futbolla uzaktan yakından ilgisi olmayan insanları dahi ekrana bağlayan oyun. bu yaştan sonra* santrafor, ön libero, ofansif gibi kelimeleri öğrenmemi sağlamıştır.
en iyi menajerlik oyunu. her yılda gittikçe geliştiriyorlar.
2003 yılından beri bıkmadan usanmadan oynadıgım oyundur ayrıca. bir günde 11 saat aralıksız oynayarak kendi rekorumu kırdırmıstır bana.
uyuşturucudur. alırsın bir takım başlarsın oynamaya. düşe kalka yarım sezon biter. takım tam adepte olduğunda ilk senenin nasıl geçtiğini anlamazsın bile. her sene kendini tekrarlar, biz birer insan olduğumuz için her zaman en iyisini isteriz. iyi bir mevki, iyi bir takıma eninde sonunda sahip olursunuz. gerisi klişe olarak devam eder...
gün oldu son dakika golüyle yıkıldık gün oldu sağından atıp solundan geçtik ama hep başımız dik çıktık maça. devre arasına kızıp bağırdığımız oyuncular sırtladı ikinci yarıda. onun için çok uykusuz kaldık. kimi zamanlar sınavlardan çaktık kimimiz ders alamadı fm için.
ama hep iki kupa kaldırsak bir taraflarımız kalkar hemen. sonra deriz ulan varya teknik direktörlük kurslarına kesin katılmalıyım ben bu işi yaparım....
en nihayetinde güzel başarılı bağımlılık yaratan bir oyundur. severiz kendisini...
çaresiz bir hastalık gibidir. ayrıca demece (dmc) ve rebe (rb) gibi tabirlerin literatürümüze girmesini sağlamakla birlikte yurdum insanı tarafından bir türlü tam olarak düzgün kullanılamamaktadır.
insanı kendisine bağlayan oyun. Oyunla ilgili şunlar söylenebilir. Kesinlikle pahalı futbolcu almayın.Scoutlarınızı çeşitli ülkelere araştırmaya gönderin. Çok yetenekli , genç ve sudan ucuz futbolcular bulabilirsiniz. Alt yapıya dikkat edin. Genç kaleci almayın. Kalecinin iyisi 30 yaş üzeri olanıdır. Özellikle nijerya ve brezilya'yı araştırın. Çok yetenekli futbolcular bulacaksınız. Taktiklerle çok uğraşmayın. arada bir formatı değiştirin yeter. 4-4-2, en ideal taktiktir. Elinizde çok iyi futbolcular yoksa taktikler baya bir havada kalıyo. ilk 3 4 sene büyük başarılara imza atacağınızı sanmayın. Sabırlı olun. Çok kavgacı demeçler vermeyin. iyi futbolcularınızı övün vs vs. (bkz: menajeri getirin bana).
türk oyuncuların olduklarından daha değersiz gösterildiğine inandığım oyundur. tabii ki ligimizden çok daha üst düzey ligler var ama üç büyüklerde ilk onbirde yer alan bir oyuncunun technical kısmında 2-3 tane 12 olup geri kalanının 10 ve altı olması çok garip. bu adam pas vermeyi bilmiyor mu? turksportal'dan batuhan konusunu örnek vermek istiyorum. adamın heading'ini tartışıyorlardı çok fazla olmasın zaten gelişecek diye. oyuncunun gelişimini kimse garanti edemez. kimi oyuncular olduğu yerde sayarken kimileri hiç göz önünde yokken önemli oyuncular olmaktadır. bu yüzden bana göre türk oyunculara verilen puanlamalar gerçeği yansıtmamaktadır.
insana en zor zamanlarında bile yaşama sevinci aşılayan oyun. emeğe geçen herkese binlerce kez teşekkür etmeyi bir borç bilirim.
2001 ve 2002 versiyonları sayesinde en az üç farklı internet kafe sehibininin hayat standartlarını yükselttiğimiz, gençliğimizi uğruna heba ettiğimiz, hey gidi hey dedirten oyundur.
"bu son maç" repliğini kişinin diline pelesenk eden oyun. her gece 10 kere tekrarlanır bu replik yatmadan önce. sonra da kulhufallah elham yatış zaten.
en iyi oyuncunuz sakatlanıp 3 ay oynamayacağını öğrendiğinizde kendisine edilmedik küfür bırakılmayan oyun.
fm 2010'da an itibariyle 2021 yılına geldiğim oyundur. oyun üzerinde yaklaşık 4 aylık bir emeğim vardır.

not: cm 2000-2001'den beri oynarım bu mereti.
taraftar gözüyle futbolcu yapmamalarını istediğim oyun.
http://i201.photobucket.c...a137/albastropos/giza.jpg
bağımlılık yaratan oyun. chelsea ile oynamak ayrı bir zevklidir.
anatem'in bile çaresiz kaldığı bağımlılık.
artık yasaklanması gereken oyun.
yoksa kurtulamicam bu illetten, para cezası falan versinler oynayana, bir şey yapsınlar, bırakayım şunu. olmuyo mınakoyim bırakılmıyor...

eskiden tatilde falan 24 saat oynardık, artık onu da aştık. final zamanı oyunun başında sabahlıyom lan olacak şey mi bu.