bugün

Assassin's Creed'in ünlü suikastçisi olan Ezio Auditore ile Dante'nin memleketi olup köklü Medici ailesi zamanında refah içinde imiş hiç şüphesiz.. Rönesans denince akla gelen ilk yer..
Cam tüpün içi floransa madde ile sıvanmıştır. Bu madde lamba içinde oluşan ultraviyole ışınları görülebilir ışığa çevirir...
Roma bir tarih ve medeniyet, floransa kültür, milano ise kokoş şehridir.
Michelangelo tepesine git. orası eser biraz.
her yeri gezemeyeceğiniz için, gezmeden önce mutlaka hedef koyarak öncelik belirleyin, aksi halde nasıl olduğunu anlamadan zamanınızı boşa harcarsınız.
Müzeleri görmek istiyorsanız biletinizi önceden alın, yoksa girmeniz çok zor.
En çok yaşamayı istediğim Avrupa şehridir.
Muhakkak uffizi gallery'e gidin. Bizim yerimize de gezin.
Şarap iç, bol bol şarap iç..

https://www.visitacity.co...3PnQKdEAAYAyAAEgKx3fD_BwE

Buyursunlar..
Cennetten bir köşe... Eğer istanbul hiç bizim elimize geçmiş olmasaydı muhtemelen bu şehri dörde beşe katlayacak mimariye ve sanatsal görüntüye sahip olacaktı.
ABD'nin bir eyaletidir.

Edit : Karıştırdım aq

(bkz: florida)
birgün döneceğim ve hep orda kalacağım yer.
nedense ben anlatıldığı kadar sevemedim.

amma velakin genoa da ise resmen istanbul u yaşadım.
Buram buram tarih kokan şehir. Buraya gitmem lazım...
dünyanın en güzel şehridir.

rönesansın en önemli merkezi olan şehir toscana bölgesinde yer alır ve italyanca ismi firenze'dir.

leonardo da vinci'nin memleketidir de diyebiliriz, çünkü vinci floransa'ya bağlı bir kasabadır.

medici ailesinin şehir için önemi çok büyüktür.

floransa şehri ayrıca rui costa, roberto baggio, gabriel batistuta, riccardo montolivo ve federico bernardeschi gibi futbolcuların oynamış olduğu fiorentina adında bazen önemli başarılar elde etmiş başarılı bir futbol takımına sahiptir.

en yakın zamanda gidip her tarafını adım adım gezmek, fiorentina takımının bir maçına gidebilmek ve yerleşme imkanım olursa bu harika şehirde yaşamak istiyorum.
aynı zamanda pinokyonun memleketidir.

küçük tahta pinokyo oyuncağı almak isteyenler dükkanlardan değil de istasyona yakın yerde akşam vakti tezgah açan seyyarlardan alırlarsa çok daha ucuza aynı oyuncağa sahip olabilir.
rönesansın doğduğu yer.

ispanya'dan sonra gitmek istediğim ikinci yerdir.
Firenze...
Rönesansın, sanatın, tarihin, dul kadının çocuklarının ve medicilerin şehri.
Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yer.

Not: arno ırmaği kokuyor yalnız bizim belediyelerin bir el atması lazım.
Italya da rüya gibi bir şehir. Belki bu yaz gidecegim sehirdir de ayni zamanda. Biktik istanbul un pis havasindan siginmacilarindan.
Ezio altidore de frenze.
Memleketidir.
italyada bir kent. dante' doğduğu büyüdüğü sonra da sürgün edildiği yerdir kendisi.
çiçek demektir.

görsel
(bkz: #34952031)
medicilerin evidir. ortaya bir avlu yaptırmışlar püfür püfür.
Seni yenicem floransaaaa!
Bir roma değil ama çok etkileyici bir şehir.