bugün

Bana göre gerçekçilik olarak fifanın iyi olduğu, oyun zevki olarak ise pesin kazanacağı bir kapışmadır.
Playstation'da Pes'in bilgisayarda ise Fifa'nın kazanacağı kapışmadır.
fifa da adamların kolları, ayakları başka bi yerdeymiş diye duyduğum söylem var doğru mudur bilmem dediğim, ama şu an bi ps3 kafeye gittiğimizde bütün masalarda pes gördüğümüz bir kapışmadır.
eskiden pc de fifa, ps2 de pes oynardık. *
(bkz: kömür vs elmas)
fifayı görmedim ama ne kadar iyi olursa olsun pes oynamaktan vazgeçemeyeceğim gerçeğidir.
fifa 12'nin havada karada kazanacağı kapışmadır.
o yapay zeka ile fifa 12'nin atari oyunu gibi kalacağı karşılaşma.
bana kalırsa pro evolution soccer tabi. fakat son 2 sene özellikle adamlar nedense ''biz zaten kralız'' rahatlığıyla pek geliştirme çabasına girmiyorlar.

pro evulation soocer serisini 26-30 yaş arası adamlar sanırım ilk sega mega drive serisinde pro evolution socer deluxe(3tü sanırım) denen über oyunla tanımıştır.

benim o zaman oynadım en iyi futbol oyunudur.

fifa serisi ise 98 ile aldığı süper ivmeyi 2000 ile tavana çıkarmıştır. sonrası teknolojik gelişmeler falan filan.

son fifa oyunlarında artık konami yi rahatsız eden gelişmeler yaşanıyor. bunu zaten görüyoruz. fifa 12 ile bu çok açık seçik meydana çıktı. eski oyunlarda olan (bence ki tek artısı olan) lisans olayı artık yerini fizik gerçekçiliği de olmak üzere tüm etkenler fifa serisinde öne geçmeye başladı. önümüzdeki sene pes in artık iyiden iyiye geri kalacağını görmek zor değil bence.

bakalım.
winnin eleven 4 vardı 1999 falandı sanırım.. herhalde 90'lı yıllarda doğanlar hatırlamazlar, yetişememişlerdir.

biz o oyunu neden sevbiyorduk? çünkü fifa 97-98-99 oyunlarında her gol röveşetaydı, her gol voleydi, uzaylılar iniyordu sahaya adamları kaçırıyordu, ronaldo, romario tutulamıyordu vurdukları gol oluyordu falan... ancak winning'te yani ergenlerin pes dediği oyunda öyle değildi.. röveşeta ile gol atmak için herhalde 2-3 ay beklemiştim..
tek top oynamak zorundaydık, hızlı adamları kullanmak zorundaydık, her adamla sut çekemezdik iyi adamlarala vurmak gerekirdi..

yani bizlerin zamanında gerçek diye, daha bir futbol diye yücelttiği oyun, efsane oldu!

fifa 10'dan beri fifa oynuyorum. iki pes oyununu almadım bile. sadece arkadaşlarım getirsiğinde ps3'te oynadım.. pes bilardo gibi, ps3 formatına yakışmıyor, hiç bir artı özelliği olmayan bir oyun.. fifa'da atmosferin içinde kayboluyorsun.. fifa'yı oynayamayan beceriksizlerin b.k atması da kendini tatminden başka bir şey değil...

sene 2012 fifa gerçekçi olmuş muş, pes zevkliymiş.. ulen biz bu yuzden mi sevdik konami'nin futbol versyonunu... satışlarda da fifa -mına koymustur tabi o ayrı...
fifa pese gore dha gerçekçi daha iyi yapılmış bı oyun ve manuel özellklerı dha fazla pes ise dha otomatık oynanan bı oyun ama kullanım bakımındN dha oynanablr bı oyun.
fifa12 hem gerçekçilik hem yapay zeka bakımından pes12 yi geçer. ancak oyunun yavaşlığı * yüzünden pes12 tercih edilmiştir. benim fikrim fifa07 den fifa11 e kadar oyundaki tek gelişme maç aralarında birebir mücadeleler. fakat fifa12 kendini cidden aşmış.