bugün

her iki şahsiyetinde sergilemiş ve sergilemekte oldukları islam kaynaklı hoşgörüleri ve kendilerini toplumsal aydınlanmaya adamış olmaları sebebiyle söylenebilecek bir söz.
ayrıca günümüzde fethullah gülen'e getirilen haksız eleştirlerin benzeri de zamanında mevlana'ya dönemin ahalisi tarafından getirilmiştir.
"kim olursan ol gene gel
ben kaçmış olabilirim
gelemeyebilirim
ama sen gene de gel
kim olursan ol gene gel"

şeklinde dizelerin dökülmesi muhtemel durumdur.
mevlana "ne olursan ol bizim gibi olacaksan gel" demediği için yanlış bir benzetmedir.
derviş hayatı yaşamış; hayatı din, allah sevgisi ve edebiyat olan büyük bir filozof ile hayatı verdiği vaazlarda yalandan ağlamak, cemaatten para toplayarak servet yapmak, rejim karşıtı eğitim (!) kurumları açmak ve abd'de ekmek elden su gölden yaşamak olan bir kolpacıyı benzetmektir. mevlana'ya büyük hakarettir.
allah kelamını duyunca gözünden gözyaşı akan mustarip ve münevver bir insan elbette günümüzün bediüzzamanıdır. tıpkı sokrates gibi gandi gibi said nursi gibi...
fethullah gülen ile mevlana kıyaslanamıyacağı için imkansız olan şey.mevlana hangi ülkenin uşağıymış ki, fettullah gülen mevlana oluyormuş.
(bkz: halki oyalama politikasi)
(bkz: dam üstünde saksağan vur beline kazmayı)
(bkz: yine yesillendi findik dallari)
tanım: tanım yapamayacak kadar sinirlenmeme neden olan iddia.
ya hangi mantık mevlana gibi dünyanın kabul ettiği bir yüce şahısla fetullah gülen gibi amerikanın uşağı olmuş birini karşılaştırır. onu da söyliyim;
eğer bi adam fetullah gülenin propagandası içinde kalmışsa, onun abd'nin büyük ortadoğu projesi kapsamında müslümanları bir arada ve kontrol atlında tutmak maksadıyla bir nevi halife yapmaya çalıştığı birisi olduğunu bilmiyorsa bu karşılaştırmayı çekinmeden yapr. ne diyim, bkz veriorum
(bkz: allhım sen akıl fikir ver)
"çanakkale'deki bütün şehitler saidi nursi'nin talebeleridir" iddiası kadar saçma bir iddiadır. kendi kendini peygamber ilan eden, allah derken ağlama numaralarına yatan, islam dini çatısı altında devletinden çalan çırpan, ona ihanet eden ve küçücük beyinleri kamplarında eziyet etmek suretiyle dinden soğutan ya da en iyi ihtimalle hayattan soğutan bir asalakla mevlana celaleddin rumi hazretlerinin adı yanyana bile duramaz.
(bkz: ne olursan ol git)*
mevlananın meclisinde hanımlar da bulunurdu. Çünkü o direkt insan gözüyle bakıyordu. Sınıf ortamlarında Fethullah Gülen cemaatine mensup insanları inceleyelim. iyidirler kötüdürler bireysel olarak bir şey söyleyemem. Ama eylemlerindeki haremlik selamlık guruplara ayrılmak,karşı cins ile tokalaşmamak onu geçtim selamlaşmamak mantalitesi hangi islam mantığına sığmaktadır. Bu mantığı idare eden kişi hangi hoşgörüden bahsetmektedir. Biraz bu işi araştıran arkadaşlar ne demek istediğimi anladılar. Geri kalanı için köstebek isimli kitabı tavsiye ediyorum.
mevlana'nın yaşadığı dönemde islam yaşanıyordu ve mevlana'ya düşen görev ruhları doyurmaktı, eğer aynı mevlana günümüzde yaşasaydı ve aynı şeyleri söyleseydi bugün burada fethullah gülen için yazılanların çoğu onun için de yazılırdı ve hatta daha fazlası..günümüzde ben müslümanım diyen adam bir bakıyorsun içki içmeyi savunuyor, haramı savunuyor ve sonra da buna günah diyeni hoşgörüsüzlükle suçluyor, oysa ki kimse senin içmende değil, iç içebildiğin kadar fakat neden bunu islama sokmaya çalışıyorsun, islamda olmayan bir şeyi neden islamda varmış gibi gösteriyorsun..allah örtünün diyor ayetlerinde bir aklı evvel çıkıyor diyor ki yok allah öyle demiyor, sen yalan söylüyorsun..güneş balçıkla sıvanmaz, ne olduğunuzu bilirsek eğer size de elbet saygı duyar hoşgörülü davranırız ama eğer yanlışta ısrar eder ve islamda olmayan şeyleri islamda varmış gibi anlatırsanız işte o zaman da uyarılırsınız..yiğitlik çıkıp allah böyle emrediyor ama ben bunu kabul etmiyorum diyebilmekte, işi kitabına uydurup da günahlarımızı meşru hale getirip sonra da hoşgörü naraları atmayalım..böyle insanlara eyvallah demek hoşgörü değil, dine hakaret edene yardımdır..neyse bu kadar yeter anlayan anladı zaten..ateistlere müslüman görünüp de dini yozlaştırmaya çalışanlardan daha çok saygı duyuyorum en azından onlar ne yaptıklarını ne söylediklerini biliyorlar..
şaka gibi benzetme.
(bkz: kameralar nerede söyleyin)
biri afganistanda doğmuştur diğeri ise afganistan da dahil birçok ortadoğu ülkesini işgal etmiş, masum insanların kanına girmiş, hoşgörüsüzlük ve açgözlülük abidesi amerika himayesinde yaşamaktadır.

biri "Asil o Allah mülk ve saltanat sahibidir, ben ne mal isterim, ne mülk,Senin taht dedigin sey, tahtadan yapilma tuzaktir, igreti padisahligi Allah'a ver de Allah sana herkesin kabul edecegi hakiki bir padisahlik versin, yok olmadikça hiç kimseye yüce huzura varmaya yol yoktur, yokluk küheylani, ne de güzel bir buraktir. yok olduysan seni varlik makamina götürür." sözleri ile felsefesini anlatan bir garip alim diğeri kaynağı belirsiz milyarlarca dolara hükmedip villalarda yaşayan Amerikano bir mehdidir.

Mustafa kemal, Konya milletvekili Naim Onat'ın mevlana'yı yermek istemesi üzerine "Eğer Mevlanayı sizler gibi kavramak gerekirse, o büyük insanın ruhu dertlenir, biz de belki bir saygısızlık göstermek zorunda kalırdık. Mevlanayı ululuğuyla kavrayabilmek için medresenin dar kapısından geçmemiş olmak gerek." demiş ve başka bir zaman da şu sözler ile mevlanaya bakışını açıklamıştır:

Mevlana, Müslümanlığı Türk ruhuna intibak ettiren büyük bir reformatör... müslümanlık aslında geniş manasıyla hoşgörülü ve modern bir dindir. Araplar onu kendi bünyelerine göre anlamış ve tatbik etmişlerdir. Sıcak bir iklimde oturan, suyu nadiren kullanan, genel bir hareketsizlik içinde ömür süren Badiye Arapları için günde beş vakit abdest ve namaz, çok ileri seviyede bir yaşama hareketidir. Hz.Muhammed insanları uyuşukluktan harekete sevk etmiştir. Sarp dağlar, yüksek yaylalarda at koşturan, erimiş kar suları ile yıkanan Türkler için abdest ve namaz çok tabii olmuştur. Mevleviliğe gelince, o tamamen dönerek ayakta ve hareket ederek Allaha yaklaşma fikri, Türk dehasının en tabii ifadesidir.

Peki ya saidi nursi ve nurculuk atatürk'e nasıl bakıyor?

Fethiye Müftüsü Mehmet Dirlik, 14 Nisan 1966'da Kaymakamlığa bir yazı gönderdi. Yazıda Fethiye'de Nurcuların Atatürk'ü teccal olarak gördüğü, şapka takan herkese teccalin mikrobudediğini belirtiliyor ve ekliyor: Müftülük görevini üzerime aldığım tarihten bu yana aşağı yukarı kazaya bağlı bütün köyleri dolaştım. Vatandaşlarla ve köylerdeki din adamları arkadaşlarımızla tanıştık. Hasbıhaller ettik bu günki feza devrinde aya ulaşılmaya çalışıldığı bir devirde iptidai ve geri düşüncelerle memleketimizin kalkınıp ileri milletler seviyesine ulaşamayacağını ancak geri değil ileri düşüncelerle bir memleketin kalkınabileceğini ve ilerlemeye dinin engel olmadığını daha yardımcı olduğunu Hazreti Peygamber'in, "okumakla ilimle çalışanların ibadet etmiş insanlar kadar muteber olurlar" sözünü hatırlatarak telkinlerde bulundum.

konuyla ilgili ntv kaynaklı bir habere http://www.heddam.com/Haber.asp?HaberKimlik=3207 adreinden ulaşabilir.
toplumsal aydınlanma ve fethullah gülen laflarını aynı cümlede kullanabilen bir zihniyetin düşüncesidir.
"abdullah öcalan'ın günümüzün robin hood'u olması" kadar saçma ve abuk bir benzetmedir.
tespit yaptım mutlu oldum önermesi. insanı kendine getirecek şeyler sadece bir klavye arkasında tespit kasmak olmamalı,mesela git buzdolabının kapağını aç, kafanı içeride beklet az serinle kendine gel, veya yayla havası her derde deva. hani sanal ortam manal ortam lakin, şu önermenin aynısını galata mevlevihanesi' nde veya konya' da yapılmasını tercih ederim, hatta yapanın daşaklarını avuçlayıp 'maşallah beş okkaymış' demeyide çok isterim.

birinin felsefesi 'ne olursan ol yine gel', birinin felsefesi 'paran varsa yine gel', biri ülkesinin topraklarında ilim saçmış, biri amerika' dan doğru ilim sıçma derdinde. gerçi olay sadece amerika' lardan ilim irfan yayma olayı değil. anlaşılan rektum kaslarından tezlerde üretilir olmuş.

(bkz: çay suyu bitti tazeleyiver bir zahmet)
Amerika'da CIA korumasında Teksas'da yaşayan Eşşeeeeeekle, Dergahını Anadolu'da kurmuş herkese yuvasını açmış Aslan bir tutulamaz.
(bkz: brain washing)
george w bush ne kadar günümüzün robin hood'uysa (bkz: zenginden alıp fakire vermek) fethullah gülen de o kadar mevlana'dır. herkes görünen yüzüyle değil, "öğretisi"ni aldığı yerle değerlendirilir. öğretisini amerika'dan alanlar için iyi bir hedef, iyi bir benzetme doğrusu.

ben sana mevlana'ya şems ol dedim, sen gittin kimlere şemsiye oldun.
kendi devirlerinde değerlerinin anlaşılamamış olmaları bakımından haklılık payı olan benzetme.
(bkz: amerikalı ingiliz ol gel)
(bkz: postmodern mevlana)*
- abi kıyaslama yapılmış sözlükte; mevlana vs fettullah gülen şeklinde. ne diyorsun?
+ benziyorlar aslında.
- ne yönden abi?
+ mevlana'nın müridleri de dönerdi, fettullahınkiler de.
- katılıyorsun yani benzetmeye?
+ ameller niyetlere göredir.
- sır gibisin abi vallaha.
+ sensin o.

sadet; her dönen allah'a ulaşamaz. lunaparktaki dönme dolaplar dönüyor diye mübarek olmazlar.