bugün

küba'ya gittiğinde "küba'da iki komünist kalmış; biri castro*, öteki de ferhan şensoy" demişlerdi...

buyrunuz;
huzurlarınızda; post-devrimci, multi-fonksiyonel darbeci, süper cunta davulcusu* ferhaaaaan şensooooy! [şak şak şak şak şak şak]

http://www.8sutun.com/node/22357
kavuğu ses tiyatrosu içindeki birine bırakacağını açıklamış ** usta.
(bkz: ferhan şensoy un askerlerden darbe istemesi)
yakın zamananda ölmesinden çok korktuğumuz üstad.
geçtiğimiz çarşamba günü nazım hikmet kültür merkezi'nde söyleşisi olan muhteşem insan.
öyle güzel anlatıyor ki;insan özeniyor, "keşke ben yaşamış olsam bunları" diyor*
(bkz: hacı komünist)
aklımın havuzunda alabalıklara verdim düşüncelerimi,su altından düşünce yürütüyorum. kaleminin sapını gülle donatan adam ferhan şensoy.
edebiyatçı da mı sana aşık?
edebiyatçı erkek!
olsun,gönül ferman dinlemez!
adamın adı gönül değil.
her gösterisinde, "john benjamin taşak" espirisini yapmazsa içi rahat etmez.
ordu yanlısı vatanseverleri faşistlik ve cuntacılıkla suçlayan kimselere istinaden aşağıdaki sözlerini* sözlüğe eklemekten büyük haz duyduğum komünist ideolojiye yakınlığı bilinen tiyatrocu;

''Bu iktidarı Çankaya'da görmektense ölmeyi isterim.

Hiçbir pislike tepki göstermemiş bir millet olarak buna da tepki koymayacağız.
Umarım ordu buna izin vermez.
Bütün askerî darbelere karşı olmuş bir insan olarak canım darbe istiyor.
Yobazlıktan çok sıkıld ım.
Yarın askerî darbe olsa çok mutlu olurum.
Bunlar camilerine gitsinler, beni de askere alacaklarsa alsınlar anasını
satayım.
Arabistan' mıyız lan biz. Atatürk ilkeleri nerede..!
Büyükanıt darbe yapsa sabah erkenden kalkıp davul çalıp kutlarım.
Faşist olarak algılanmak istemiyorum ama bulunduğumuz duruma bakınca askerî
düzene razıyım.
Bunların hepsi hapse... Yarın sabah bile çok geç.
Gerçeklerin ne olduğunu biliyorum ama Çankaya'da başı bağlı karısını, bacısını, kızını görmek istemiyorum.
Ellerindeki aritmetik böyle olmasını gerektiriyor. Ne yapalım susalım mı?...

Eğer bu hükümet Çankaya'ya çarşaflarıyla, türbanlarıyla çıkacaklarsa ben bu Türkiye için boşuna mı sanat yapmışım.
Öleyim daha iyi. Nerede bu ülkenin aydınları ?...
Ben solcu olarak bunu söylüyorsam bir durun düşünün bakalım ülkede neler oluyor...''
şehirler arası otobüs yolculuğunda izlemek zorunda kaldığım pardon adlı filmiyle küfür daarcığımı geliştiren tiyatrocu.
(bkz: büyük yalnızlık)
oyunculuğunu, fikirlerini çok beğendiğim, türkiye'de bu türde insan daha fazla bulunmalıdır diye düşündüğüm, pardon adlı muhteşem filmin de başrol oynucusu kişilik.
rivayet olunur ki eski fransız comhurbaşkanı charles de gaulle'ün Galatasaray lisesindeki konuşmasında arka sıralara geçip "i.ne de gaulle" diye bağırmaya başlamış, bunun üzerine de gaulle yanındakilere ne dediğini sormuş, yanındakiler de "vive de gaulle" (yaşasın de gaulle) dediğini söylemişlerdir. de gaulle de bunun üzerine "i.ne galatasaray" diyerek galatasaray tarihine geçmiştir..
rivayet olunur ki eski fransız comhurbaşkanı charles de gaulle'ün galatasaray lisesindeki konuşmasında arka sıralara geçip "i.ne de gaulle" diye bağırmaya başlamış, bunun üzerine de gaulle yanındakilere ne dediğini sormuş, yanındakiler de "vive de gaulle" (yaşasın de gaulle) dediğini söylemişlerdir. de gaulle de bunun üzerine "i.ne galatasaray" diyerek galatasaray tarihine geçmiştir..
montania'nın da dediği gibi ancak rivayet olunur, yoktur böyle bir şey.
üstad da yazmıştır zaten "sadece düşündüm ben bunu." diye.
aşık mahzuni'yi çok seven ve bunu da bolca dile getiren üstad.
hacı komünist ayakları sökmeyen süper oyuncu, yazar. ferhan şensoyu çok severim ancak akbank reklamlarında(banka kapitalizmin sembolüdür) oynayıp da hacıyım gomonistim ayakları çekmese daha da çok seveceğim.

ancak ülkemizin en önemli sanatçılarından birisidir. kendisine "yetenekli, kıvrak zeka" gibi sıfatlar eksik bile kalır. ancak samimi değildir, samimiyetin kıyısından bile geçemez.
çevirdiği reklam filmleri için "surat fahişeliği yapıyorum." demiş olduğunu tekrar hatırlatmak istediğim üstad.
kanımca surat fahişeliğini illa ki banka reklamı ile yapmak zorunda olmayan usta sanatçı. mizah yapıyor diyesim var ama kekeçliğim tuttu.
hakkında "fahişelik bir vücüdun aşağılık biçimde para için kullanılmasıdır. ferhan usta da bir oyuncudur; yani reklamlarda oynaması doğladır, işi budur. 'surat fahişeliği yaptım' demesi için işinde bir aşağılık olduğunu hissetmesi gerekir." diye düşündüğümü belirtmek istediğim üstad.
sosyalist fikirlere inandığını söyleyen sanatçı.
bir sanatçı sosyalist fikirlere inanabilir. işte ferhan şensoy da bu fikirlere inanıyor olabilir. ancak teorik gerçekler göstermektedir ki bir sanatçı aktivist olamaz. yani üzülerek de olsa ferhan şensoy'un da harun tekin'in de ayak yaptığına inanıyorum. çünkü sanatın başladığı yer bireyciliğin en yüksek olduğu yerdir. sanatın ticari kaygılarla şekillenişine değinmek dahi istemiyorum. dolayısıyla fehran şensoy sosyalist olsa da bir aktivist olamaz. banka reklamında oynadığı için değil belki ama banka reklamında oynamak onun işi olduğu için olamaz. (aktivist diyorum iyi okunsun lütfen)

edit: bireyciliğin başladığı yer ile ne anlattığım anlaşılmamış. açalım hay hay:

efendim sosyalizm güzel bir kelime değil mi, eşitlik hoşbeşlik... ancak siz de göreceksiniz ki sosyalizm=toplumculuk demektir. yani toplumla beraber olması gereken bir olgudur. oysa çok iyi biliyoruz ki sanatçıların tamamı toplumla küs insanlar. şimdiye kadar toplumdan şikayet etmeyen ve toplumu seven sanatçı ben görmedim, dolayısıyla toplumu sevmeyen adam toplumcu olamaz. ve lütfen rica ediyorum chp'yi sosyalist parti sanan zihniyet özel mesaj atmasın kırıcı olabilirim.
turkiye cumhuriyetinde uzun bir sure gerek yazdigi gerekse yonettigi oyunlarla gerekse oyunculugu ile önde gitmis olan ama ne yazik ki bazi sartlardan ötürü simdilerde kendini artik dinlendirmeyi alan kisidir. yaklasik 30 seneden beri yogun tempoyla calisan ferhan sensoy ne yazik ki ulkemizde gerektigi degeri anlasilamistir. akbank reklaminda oynamis ama nedenini kimse sormamistir. sadece tiyatrosunu kurtarmak istemistir. ve gayet basarili olmustur. bir insanin emek verdigi daha dogrusu ömrünü verdigi bir olguyu korumak icin yaptiklari neden göze batar? o su bu degil eger en hafif deyimle capacul ulkede degil de baska bir ulkede olsa idi herhalde coktan koseyi donmus, bu yasindan sonra calismasina gerek kalmazdi ve hic olmazsa magazin zihniyetlerin agzina sakiz olmazdi. hatta bir tuhaf sorusturma adli eserini pardon adi altinda filme cekmez, sans kapiyi kirinca adli bir katakulliye hic bulasmazdi.
tiyatrosu için yaptıklarına saygı duyulası kişidir. ancak sorun ferhan şensoyun reklam çekmesinde değildir, kendisini sosyalist olarak betimlemesinde de değildir. aktivist tavırlara bürünüşüdür. hacı komünist kitabı harikulade bir mizah romanıdır ancak aynı derecede aktivist söylemler içerir. ben sadece kendi aklımla bunu ironik buldum. çünkü sanatını sürdürmek için zaten reklam çekmeye muhtaç olan adamın sosyalist olma iddiasını komik buldum, reklam çekmesini değil.
darbe istediğini alenen belirttikten sonra, ciğerinin ederi hususunda tartışmaya gerek yoktur.

[ne dersiniz; yoksa darbe isteyerek, yani suç işleyerek yine anarşi mi yapmış oldu? ironiye bak!]
isini iyi yapan bir tiyatorcu..
sans kapiyi kirinca gibi film bsarilarida vardir..
şan tiyatrosu nu hasan celal güzel yaktırdı diyen tiyatrocudur.
pardon isimli filmi, senaryosuyla, oyunculuklarıyla muhteşemdir.

http://www.maksimum.com/h...unu_hasan_celal_guzel.php