bugün

her fem öğrencisinin başına gelen durumdur.bizim sınıftaki arkadaşların yarısının cemaatle zerre alakası yoktu.hepsini bir tutmayın.
alakası olsun olmasın inceden kafasına işlenmeye başlanmıştır, ne bileyim integralden bahsederken muhterem fethullah hocamızda işte böyle böyle güzel ak pak bir adamdır amin. nerede kalmıştık ha integral böyle devam eder bir sonraki derste dağların kıyıya dik uzandığı ege bölgesinin neden bu kadar ahlaksız olduğuna gelecek olursak, ak partiye oy vermemeleri başlıca nedendir, geçim kaynağı turizm.... diye gider...
Kendilerince ister cemaatçi olsun ister olmasınlar fakat cemaat şirketlerine para kazandırarak cemaatçinin en önde gidenidirler.
camiye gidene, namaz kılana, oruç tutana sorgusuz sualsiz akp seçmeni olarak bakılan ülkede pek de ilginç olmayan durum.
cemaatçi sanılmak isteyen bu sayede cemaatin türlü ayrıcalıklarından faydalanmak niyetiyle fem'e giden insanın başarılı olmasıdır.
fem dershanesinin en iyi tarafı sadece üniversiteye gidince miss gibi cemaatçi evinde kalmaktır.
çok büyük yanılgıdır. 3 sene okullarına, 7 sene dersanelerine gitmiş biri olarak benim bile görüşüm ne siyasi ne de dini -dini derken tarikat baabında- değişmemişse yanlış bilinen bir şeyler vardır. ha said-i nursi'yi fethullah gülen'i sevmiyorsunuzdur, onlarla ilgilenmek istemiyorsunuzdur falandır filandır. ama elin fransızının bile dediği gibi fikirlerini savunmaları için canını vermeye hazır olmak, işte gerçek insanlık ve tarafsızlık budur efendim.

kızlarla erkekler ayrıymış falanmış filanmış. dersaneye abazanlık için gitmiyorsanız bunun size ne zararı var? bizim dersanede de kız katı erkek katı ayrıydı, erkek katındaki panoya sınav sonuçları asıldığında sadece erkeklerinki asılırdı ama hiç kimse bunu sorun etmiyordu. işine gücüne bak, sonra siktir ol git evine yani. onu elleyeyim, bunu düzeyim felsefesiyle dersaneye geliyorsan ananın babanın verdiği paraya, emeğe yazık be.

ha namaz kıldırıyorlarmış falanmış filanmış, kimse de kılmak zorunda değil efendim, götünüzden farz uydurmayın, farz derken namaz kılmak başlı başına bir farz onu demiyorum ben. ama kimseyi de zorlamıyorlar açık konuşalım şimdi. rehber öğretmeniniz veya hocanız size "gel vazife yapalım" dediğinde adama "gel adam öldürelim" demiş gibi bakıyorsanız zaten sizin din algınızda problem vardır efenim. bana dediler milyon kere, ki söylemem gerekirse çok namaza dikkat eden biri değilim ama kimi zaman işim var dedim salladım, kimi zaman da kılalım yahu deyip gidip saf tutup namaz kıldım. böyle ulu orta söylüyorum da amacım ne beni ne onları övmek. başımdan geçenleri tarafsız bir şekilde anlatmaya çalışıyorum.

ha abiler veya yurt programı falan. abilere ister gidersiniz, ister gitmezsiniz. ha oraya giderseniz namazı kılacaksınız arkadaş. istemiyorsan hastayım de, falan filan de, gitme, bahane mi yok amına koyim? yurt programları falan olur, tatillerde. hiç gitmedim 7 senede. ama gidenler -namazla, oruçla arası olmayanlar bile- eğlenceli geçtiğini söylediler hep. halı saha maçları, film -bildiğiniz normal film yani sohbet falan değil- izlemeler, ders çalışmalar falan. e bunun yanında adam tabi sohbet de izlettiriyor veya yapıyor, namaz da kılalım diyor. bunlar bana kalırsa çok da kötü şeyler değil.

sohbet izlemişliğim de var birkaç kere. dinden imandan bahsediyor adam işte. tamam fethullah gülen'in cemaatiyle de alakalı birsürü konuşması var ama bakarsanız adama tarafsız bir gözle, yani adama din adamı kimliğine göre bakarsanız, kendini fazlasıyla yetiştirmiş bir kimse. tamam papa'ya papa hazretleri demiştir, yok amerika'nın emrinde çalışıyordur, yok ikiyüzlüdür ben bunları demiyorum. dini konularda birsürü kitabı var, birsürü konuşması var falan da falan. bir kere denk geldiyseniz adamın kullandığı kelimelere dikkat edin, konuşmasındaki akıcılığa dikkat edin. ben şahsen ben niye bu kelimeleri kullanmıyorum veya bilmiyorum diye kendi kendime hayıflanıyorum. konu şu ki hitabet yeteneği gelişmiş bir kişi. erdoğan'da da aynı şey var mesela, ikisi de kağıda bakmadan, hazırlık yapmadan cümleleri arka arkaya dizebiliyor. neyse konuyu dağıtmayalım.

heh işte olay öyle göründüğü gibi değil. her namaz kılan akpli veya cemaatçi değil bu ülkede. her namaz kılmayan da chpli veya dinsiz değil. dinde zorlama yoktur lafı boşuna değil. herkes nasıl isterse öyle davranır. işte bu özgürlüğü insanların kafalarına yerleştirdiğimiz gün, her şey çok daha başka olacak.
eve gelen adama 'geldin mi?' diye sormak kadar saçmadır. eve geldi diye illa gelmiş olması mı lazım canım?