bugün

barcelona'nın son 3 yıldır aynı şekilde top oynamasının izleyenler üzerindeki etkisidir. sürekli aynı pas trafiği ceza sahası önü paslaşmalar, ara pas ve gol. tamam 10 numara top çeviriyorlar. eyvallah. ama yeter. artık gidip pep guardiola'ya seslenme vaktidir.

bak guardiola;

sana iki çift lafım var: koskoca adamsın, paran var, pulun var, her şeyin var. xavi, iniesta, messi çalışıyor emrinde. yakışır mı sana madrid'i elemek? yakışır mı bunca topçuyu, ronaldo'yu, kaka'yı, şampiyonlar liginin dışına atmak ? ama nasıl yakışmaz? sen değil misin arsenal'a bile acımayan, bir üst turu çok gören? anlamıyor musun guardiola, bu mourinho kupayı seviyor! ama ben boşuna konuşuyorum... mourinho'yu tanımayan adama kupayı anlatmaya çalışıyorum....sen büyük teknik direktör, karizmatik, slim fit guardiola bey...sen mi büyüksün hayır ben büyüğüm yani kolormatik usta. sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok. ama şunu iyi bil, ne madrid'e ne de chelsea'a hiçbir şey yapamayacaksın! yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin onları. çünkü onlar kupaya hakemlerle değil, futbolları ile bağlı. onlar kupayı seviyor. onlar top class takımlar. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun! dokunma artık madrid'e, dokunma chelsea'ye, dokunma arsenal'e, dokunma man. utd.'ye! eğer onların bir tur daha kaybederse şampiyonlar liginde, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, kolormatik usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! anlıyor musun? vururum! vururum ve dönüp arkama bakmam bile...

aylar sonra gelen edit: kendime yancı buldum.

http://spor.milliyet.com.....2011/1436898/default.htm
top ayağındayken anti futbol oynamayı başarabilen dünya üzerindeki tek takımın itici futboludur. skor üstünlüğünü ele geçirdikten sonra 1. bölgede amaçsız, gereksiz hazırlık pasları yaparak süreye oynarlar. izleyene artık daral gelir. sonuçta futbol temaşa oyunu. kendi sahasında hazırlık pası yapan takımı seyretmek keyifli olmuyor. topla oynama yüzdesi de zaten bu yüzden bu kadar fazla.
futbolun endüstrileşmesiyle ortaya çıkan durumdur. ne alaka diyebilirsiniz ama günümüzde pekçok takım göze hoş gelen futboldan ziyade maç ve para kazanmaya çalışıyor. barcelona'nın taktiği ve oyuncuları kazanmak için birebir neden vazgeçsinlerki.
çok insanın göremediğidir. top hep barça'dadır ama ne zaman ayaklarına gelse "şimdi gene pozisyon görmeden 100 tane pas göreceğiz" diye geçiriyoru içimizden, yalan değil. ya da bana dikine oynayan takımları izlemek daha fazla keyif veriyor. bilemiyorum.
objektif olmanın bazen ne kadar zor olduğunu gözler önüne seren durumdur.

bazısı "kalenin önüne otobüs çekince" kral olur, deha olur; bazısı %75 oranında topla oynar "itici" olur.
sözkonusu yazar bir erkekse sanırım ona kızlar da itici gelmeye başlamıştır artık.

tercihlere saygımız var..

yahu bu futbolun neresi itici ??
ah ahh nerde eski barcelona. o zamanda pas yapardı ama hep pozisyonlu, hep hızlı geçerdi maçları.
(bkz: kime göre neye göre)
(bkz: al gülüm ver gülüm)
o kadar seviyosanız topa sahip olmayı ve oynamayı alın topu götürün evinize bu ne lan böyle.sürkekli geriye pas ,yana pas direk sonuca gitseler daha mı kötü olur.
barcelona isterse bu haliyle değil kıtalararası kupa, galaksiler arası kupada kazansa 90 sonlarından 2000 li yıllardaki del bosque'li real madrid asla olamayacak bir takımdır.
figo,zidane,ronaldo,roberto carlos,raul,guti,morientes,casillas en sonda tüy niyetine beckham. özledim be sözlük.
barcelona daha iyisini yapana kadar en iyisi bu diyebileceğimiz futboldur.
messi"nin dahil olduğu bir futbol asla ama asla itici olamayacağı için yanlış bir cümledir.
izleyenleri bezdiren futboldur.

barcelona'nın futboluna itici olarak nitelendirmemin temel nedeni, artık top ayaklarındayken biliyorum ki bi dolu paralel pas yapıp kaleye öyle gidecekler veya dani alves'e verilen bir arapasla fifa 99 golu yahut pes 5 golu olarak nitelendirebileceğim sıfırdan açılan bir orta ile gol olacak. böyle bir takımı durdurmak için sadece 2010 inter'i gibi iğrenç defans yapıp eto'o gibi kontra reisi bir golcü ile iş bitirilir. yoksa 94 america dünya kupası şampiyonu brezilya veya euro 2004 şampiyonu yunanistan'ın oynadığı futbolu destekleyen biri değilim. ama cidden dün akşam ben kanal değiştirdim, o maçı izlerken.. premier league'deki en kötü maç daha heyecanlı...
bu gece bir kez daha gözler önüne serilen gerçek. Sürekli bir pas trafiği, verkaçlarla defansı delme telaşı. Olmuyorsa zorlama. Kaleye şut çek. Ne bileyim orta aç. Ama YOK, o amaçsız paralel paslar yapılacak. Elin adamı böyle gelir, kor. Ağzın açık izlersin.
Bu futbol iticiyse turkiyede oynanan futbol ne sorusunu akillara getiren.
Futbol diye chelsea nin fenerbahçe nin oynadığına bakan insan evladı düşüncesi.
pas tuşu takılı kalmış gibi durmadan gereksiz pas oyunudur. Sürekli yan pas, defansı delmeye çalışmalar, 1 buçuk metrelik futbolCUlara havadan şişirmeler... Bi şut atan adam yok mu lan. Veli kavlak bile kaLEYe yetiştiremediği halde şut atıyor koskoca barcelonanın en uzak şut mesafesi 22 metre. Guardiola efendi settings' e gir de şu tuş ayarlarını bir yap. Arada bir şut atsın takım.
barcelona futbolu herkesin yerine oynuyor.
ben tek siz hepiniz diyor adeta.
O kadar pasa odaklilar ki adamlarin gotlerinin dibinde bes saat pas yapip bosluktan kayabilir miyizin hesabini yaptiklari icin bazen itici olmaktadir evet. Ulan sut denen bir zikkim var arada bir kullan. Belki kaleciyi bosa dusurursun belki seker belki bilmem ne olur. Resmen forvet hattinin cimlerini asindiriyorlar biz de gol geldi gelecek diye strese giriyoruz amina koyim. Ha ama ne olur chelsea gibi defans yapan takim gelir boyle de comak sokar sistemine. Yaratici futbolu tercih ederim. Onceden kestirilmesi guc olan futbolu. Ama sen tum dunyaya gostere gostere bu pas sistemiyle oynarsan, senin de fisini cekerler elbet birgun. Cektiler de...
hala madridcilerin kanısı.
7 kasım 2012 celtic barcelona maçında meyvelerini toplamıştır. aynı zamanda iddaa severleri üzmüştür.
fc barcelona nın sikici futbolu diye okumama sebep olmuş durumdur.

(bkz: yaran yanlış okumalar)
panzehiri olan toptur lakin o panzehiri istikrarlı bir şekilde oynayan takım yoktur.

barca'ya ileride basani top yaptırmayan her takım barca'yı becerdi.

(bkz: hercules)

ayrıca real'de son yıllarda 5 yediği maçı sayma barca'yı ezdi çoğu maçta. direklerde patlayan topları ben sayamadım el clasicolarda.

not: real madrid'den nefret ederim.
bayern münich tarafından hunharca cezalandırılmıştır.

artık bir tane forvet alırlar heralde. forward değil striker olanından.