bugün

'aşkı bulduğumu sandım sende
aşkı sevdiğini sandım bende
senle ben acıyı sevda sandık
geldik yol sonuna'

sözleriyle başlayan eski sevgiliye söylenecek şarkılardan
(bkz: nalan)
sözleri;

asla aşk her yerde bahar değil
bizde aşk kışlara hep gebe
yar ısıtamadın gönlümü
ısıtamadın kalbimi
bundan fazla
anladım alışamadık biz bize
konuşamadık göz göze bundan fazla

farzet kapılıp biz delice aşk seline
farzet yaşadık doyduk güzele

aşkı bulduğumu sandım sende
geldik yol sonuna

(bkz: olmadı yar)
niran ünsalın mükemmel şarkısının adı.aşkı buldugunu sananlar için yazılmıs sarkı.
nalanın şarkısını gökhan özen stiliyle dinlenilmesini tavsiye etttiğim şarkı.

cümle saçma mı oldu ne?
niran ünsal'ın söylemiş olduğunun tavsiye edilebileceği şarkı.
dün radyoda dinlediğim, gerçekten çok hoşuma giden bir parça. kimin söylediğini tam bilmiyorum ama türkü tarzındaydı, yeni bir şarkı olduğunu özellikle vurguladı trt dji.. "iki gözüm seni görmedi farzet", "farzet bir rüyaydı uyandık bitti" gibi vurucu cümlelere sahip bir türkü. güzeldi.

edit: ahan da sözleri, eski bir şiirmiş meğersem.

"Farzet"

Ne sen beni gördün, ne ben seni
O büyük tesadüf olmadı farzet
Tanışmamış gibi olalım senle
O sevgi gönlüme dolmadı farzet

Farzet bir rüyaydı, uyandın bitti
Farzet bir hayaldi, kayboldu gitti
Farzet ki gözlerin bir oyun etti
iki gözüm seni görmedi farzet

Artık seni anmam, seni düşünmem
Sevgilimsin diye koşmam peşinden
Uçan kuş misali geçtin başımdan
Ellerim elini tutmadı farzet

Ali TEKiNTÜRE
farz-i misal seklinde kullanildigida gorulmustur tabi anlam degisir mi degisir farzet tahayyul etmek demek iken farz-i misal; ornek vermek icin kullanilir..
niran ünsal yorumu hayal kırıklığı, nalan'dan dinlenmesi ise farz olan şarkı.
`http://fizy.com/s/1aj6gv`
Yaz tatilinin ortaları sene 2008 yanılmıyorsam... Tesadüfen keşfettiğim Altınkum imza Günleri'nde Tuna Kiremitçi'ye imzalanmışız, baba bey de keyifliler; bir hemşehrisiyle kucaklaşmış, imzalatmış kitabı. Biz de keyifliyiz, o dönem bir proje var idi öykülerle ilgili ilk ağızdan bilgi almak güzel gelmişti...

Radyo son sese yakın, camlar açık. Bir yandan dışarıdaki rüzgarı yalamaya çalışıyorum bir yandan da ÖSS sonucumu düşünüyorum, hayat gergin. ipler kopuk.

Radyoda bir şarkı çalınıyor, canlı.

Necdet Tokatlıoğlu isminde bir sanatçı, son bestelediği şarkıyı dillendiriyor... Kulak kabartıyorum, hoşuma da gidiyor. Şarkı "Farzet bir rüyaydı uyandın bitti..." diye başlıyormuş gibi geliyor ama öncesi ve sonrası da var tabii, o dönem her şey bölük pörçük olduğu için dinlenen şarkılar izlenen filmler de böyle geliyor. Gibi gibi...

Sonra bütün akşam bu şarkıdan usumda kalanları mırıldanıyorum, sonraki sabah ise pek tabii unutmuş olarak kalkıyorum...

Ben ÖSS'yi kazandığımı öğreniyorum, bir ay sonra Necdet Tokatlıoğlu vefat ediyor; bir yıl sonra ise Twitter'da Tuna Kiremitçi'ye yazdığım "Onu görünce aklıma Shekaspeare'in şemsiye satıcısına yazdığı mektup geliyor" tivitine ithafen blok yiyorum kendilerinden. (Pardon, hoşgörü mü demiştiniz?) iki yıl sonra ise o akşam rüzgara eşlik ettiğim arabamız satılıyor...

Bir tek ben kaldım hayatımda, kendimi kendimden çıkaramam ki...

Şiiri de bu gecenin şerefine paylaşalım:

ne sen beni gördün ne de ben seni,
o büyük tesadüf olmadı farzet.
tanışmamış gibi olalım senle,
bu sevda gönlüme dolmadı farzet.

farzet bir rüyaydım uyandım bitti,
farzet bir hayaldi kayboldu gitti.
farzet ki gözlerim bir oyun etti,
iki gözüm seni görmedi farzet.

artık seni anmam seni düşünmem,
sevgilimsin diye koşmam peşinden.
uçan bir kuş gibi geçtin başımdan,
ellerim elini tutmadı farzet.

farzet bir rüyaydım uyandım bitti,
farzet bir hayaldi kayboldu gitti.
farzet ki gözlerim bir oyun etti,
iki gözüm seni görmedi farzet.
'farzet kapalıp biz delice aşk seline
farzet yaşadık doyduk güzele'

adamın .mına koyan şarkı. gecenin 3 ünde ayrı bir damar gidiyor. sen teoman yağmur'u dinle karart içini sonra bununla etini kesmeye başla o derece.
kimde aşkı bulduğumu sandım kimde?
aklıma kutsinin şarkısı gelir bu sözcüğü duyduğumda.

(bkz: aynı şehirde nefes almak bile bana yetiyor)
sözü ve müziği niran ünsal'a ait, nalan'ın niran'dan daha güzel okuduğu, gökhan özen'in ise best fm'de program yaptığı yıllarda iki hanım kızımızdan daha güzel ve içli seslendirdiği vurucu şarkı.

kimi şarkıları yazandan ziyade ilk yorumlayan daha güzel yorumlar ya o hesap işte bu şarkınınkisi de. aynı onursuz olmasın aşk'ın sezen aksu yorumunda levent yüksel tadı alamadığımız gibi.
Asla aşk heryerde bahar değil. bizdee aşk kışlara hep gebe.
adamın kafasını kaldırımlara sürtüp kıvılcım çıkartacak derecede ağır bir şarkı. bu zamana kadar nasıl yazmadığımı bilmiyorum, ama bunun bir de gökhan özen versiyonu var, onun da seveni vardır; ama nalan'ın söylediği ilk hali, gidenin arkasından baktıran; bile bile olmayacağını iç çektiren. bir de, gerçekten çok çok sevseniz bile, olmamasına iki taraflı olarak ramak verdiğiniz birisi için dinliyorsanız, onun için uyarlıyorsanız bu şarkının vurucu sözlerini; üzerine şunu da dinlemek farzdır;

(bkz: gidenlerden)
yaşanan ayrılıklardan ve sevginin anlamını yitirmişliklerin üzerinden artık aşka hayatımda yer yok, aşk denilen şey kocaman bir yalan derken duyulduğu anda birden aşkı insanın hücrelerine kadar sarsa sarsa hissettiren bir şarkı. geçmişin yükünü aşkın içine sıkıştırarak...

http://www.youtube.com/watch?v=LLkWgO7rmj0

bu şarkının yaptığı etkiyi gösteren bir kaç şarkı için

(bkz: yıllar)
(bkz: gitme seviyorum)
(bkz: sen çoktan gitmişsin)
(bkz: gidenlerden)
tan'ın en ağır şarkıları listesinde ilk üçe oynar öyle bir şarkıdır. tamam bu bünye sarmaşık'ı, aşkım diyorum'u, doğum günü'nü hatta sevda'yı bile kaldırdı ama bu kadar da değil. böyle şarkı olmaz.
karı şarkıyı söylemiyor adeta yiyor. yüreğine sağlık ne diyim aldın uzaklara götürdün yine...
nalan siktin attın yine bu karı bu şarkıyı nasıl söylemişse artık dinleyince elimin ayağımın canı kesiliyor.
ırıspı şarkıyı yiyor resmen dinleye dinleye bıkmadım bıkamadım gitti.

söyle abla söyle siktin attın yine
--spoiler--
aşkı bulduğumu sandım sende
geldik yol sonuna
--spoiler--

nalan söylerse bir de sonu tekel kundaklamaya kadar gider.
Bu şarkıyı baha dan dinleyince olmayan Sevgilimi özlüyorum.
Adam şarkıyı mükemmel söylemiş.
nalan yorumu nereden nasıl karşıma çıktıysa abartısız sabahtan beridir ya dinliyorum ya söylüyorum. 90' lar türkçe şarkıları seviyorsanız bulaşın derim. sevmiyosanız da bulaşın.
tat kaçıran, üzen, insanın içine oturan bir sertab erener şarkısı. şarkının adındaki yazım yanlışı inanılmaz sinirlerimi bozuyor. şarkı da sinirlerimi bozuyor. her şey sinirlerimi bozar.