bugün

küreselleşen dünyanın* en büyük sorunudur eğitim enflasyonu. peki bu sorun ne tam olarak ? öncelikle günümüzde siz de kabul edersiniz ki gereken eğitim derecesi her geçen yıl artıyor bir başka deyişle artık 4 senelik üniversite bitirmek bile yeterli olmuyor üstüne bir de yüksek lisans istiyor işverenler. yabancı dil çılgınlığına değinmek bile istemiyorum 5 ila 10 sene içinde ikinci yabancı dilin bile yeterli olmayacağından bahsediliyor bununla birlikte dışardan bakınca öğrenciler için kötü fakat onun dışında iyi bir şeymiş gibi görünebilir size eğitim enflasyonu ama kaçırdığımız bir şey var.
o da şu: geceleri tez yazarken, proje ödevleri hazırlarken, vizelere çalışırken veya sayfaları ezberlerken kaçan yaratıcılığımız içimizdeki mozart'ı, picasso'yu ya da stanley kubrick'i öldürüyor olabilir.
''Her çocuk bir sanatçıdır. Asıl problem büyüyüncede sanatçı kalabilmektir'' der pablo picasso ve görünen o ki her geçen sene artan eğitim enflasyonu ve ygs, lys, kpss zımbırtıları içimizde olan yaratıcılığı öldürmeye devam edecek.
günümüzde eğitim enflasyonu korkunç bir biçimde artıyor ama bu önceleri düşündüğüm gibi çokta endişelenilmesi gereken bir şey değil. yeni nesil o kadar çok bilgi bombardımanına tutuluyor ki bundan 200 sene önce atalarının hayatı boyunca öğrendiği bilgileri 1 ay gibi kısa bir sürede öğrenip depolayabiliyor.(bu önerme özellikle türk insanı için daha geçerlidir 200 sene önce atalarımızın meslek olarak çiftçilik dışında bir şey yapmadığı malum ama 200 sene önce avrupa'da azımsanmayacak sayıda bilim yapan insanlar vardı. http://en.wikipedia.org/w...titution_of_great_britain) eğitim enflasyonu'da insan evrimine paralel olarak artıyor homo sapiens bu enflasyonu kaldırabilecek düzeyde.

yani günümüzde son derece sıradanlaşan lisans diploması ileride yerini son derece sıradanlaşan yüksek lisans diplomasına bırakıcak. sosyal medya'nın kuşattığı hayatlarımız yüzünden çok fazla bilgiye(too much information) maruz kalacağız ve hayatta kalmak için bu duruma adapte olacağız.

muhtelemen ileriki senelerde torunlarımızın falan beyinlerinin hacmi, harcadığı enerji bizimkilerden daha yüksek olacak.