bugün

*
--spoiler--
hazırsanız, başlayalım.
--spoiler--
sonu gelmez oyunların oynandığı sürüp giden bi dizidir.
kurtlar vadisi gibi yıllarca ekranda kalıp bokunu çıkartmayacak olan yapım.
10 yaşındaki veledin tefo'yu resmen öldürdüğü dizi.
erkek arkadaşını kilitlediği için bir çok kızın nefret ettiği dizidir.
--spoiler--
gel benim abim ol tefo
--spoiler--
gençlere ayları öğreten dizi.
tuhaf bir bicimde insanlari etkileyip; sanki hayatin butun felsefesini aciklarmis gibi dikkate alinan dizi. hayir bir kitap okudum hayatim degisti diyenleri duydum da; dizi izleyip de hayatlarini degistirecek kadar aciz olan insanlar da varmis. yazik hem de cok yazik...

kurtlar vadisi' nden hic bahsetmiyorum.

edit de edit editi: oha lan bu kadar mi acizsiniz? yani 'hakkatten' de hayati degisen bazi zavallilar varmis sozlukte.
http://www.bobiler.org/ezel_m154715n bkz: eyşan'lı ordu eyşan'lı asker.
--spoiler--
temmuz'un piçi ocak, seni tenhada kıstıracağım velet. önce vuruyor, sonra ağlayarak abi diyor. hassiktir ordan gavat.

şu andan itibaren ocak dışısın.
--spoiler--
(bkz: kamil yok dayı yok tefo yok ne var lan it)

finalde kenan, cengiz, temmuz ve eyşan grup yaparlar artık.
tefo öldu lan.

dizi bitmiştir artık benim için.
sırf cengiz için izliyorum.

--spoiler--
eyşannn eyşannn.. ben senin ailenim yaa, ben senin ailenim eyşannn...
--spoiler--

(bkz: çaresizlik)
en sevdiğim karakteri* öldürseler de, o ruh hastası senaristler kerem deren ve pınar bulut yine takdirimi kazandıkları bir bölüme imza attı bu gece. * * son iki bölümün tefo ağırlıklı olması ve bu akşamki bölümünde tefo'nun geçmişi ile, temmuzun manyak çocuğuyla kurduğu ilişki arasındaki bağlantılar, cidden başarılıydı. bu dizi,kurgusuna hayran olduğum tek türk dizisi olarak tarihime geçmiş olmakla beraber, sanırım hayatımda ilk kez yabancı dizilerimin yanına arşivime ekleyeceğim tek Türk dizisi olacak olan dizidir.
--spoiler--
tefoyu öldüren ve diğer bölümde de temmuzu öldürmesi gereken aksi taktirde toplayacağı tepkinin sonuçlarına katlanması gereken dizidir.
ayrıca ocak isimli veledin "babam istemediğim şeyler yaptırıyor" dediği şeyler nedir acaba?
--spoiler--
atv nin piç ettiği dizidir. en güzel, en duygusal sahnelerde reklam koyuyorlar. yalnızız da bir duygusallık yaşayalım, ağlayalım ama yok.. güzelim diziyi reklam manyağı yaptılar. nasıl bir beyinse başka sahnelerde koysana reklamlarını..
tefo nun gülyüzlü oğlum, aslan oğlum ayagına katil edildiğini öğrenmiş olduğumuz dizidir.

öldü de yazık oldu lan. şimdi badedir eyşandır yapmacık yapmacık. of ulan sözlük.
tefonun ölümünü onun kardeşine yaptıklarıyla bu kadar bağlantı kurup ince ince işlemek gerçekten güzel olmuş kardeşinin yerine koyduğu çocuk tarafından öldürülme. Bir bakıma tefonun ne kadar kader kurbanı töre kurbanı olsada sonunda kardeş katili olduğu gerçeğini gösterdi bizlere bir kardeş katili kardeşi yaptığı birinin elinden öldürüldü ilahi adalet işte.
rip tefo...

ulan temmuz tez vakitte cesedin kıyıya vurur inşallah.
her sahne geçişinde hata bulduğum dizi. çok sinir bozucu seviyelere ulaşmaya başladım. diziyi beraber izlediğim insanları felç ediyorum resmen. şöyle ki; dünkü bölümde eyşan'la cengiz restaurant tayken önce eyşan ayakta bekliyor. sonra cengiz sandalyeyi çekip eyşanı oturtuyor. ardından hemen kamera açısı değişiyor ve bir bakmışız eyşan saniyenin 1000 de biri hızında bacak bacak üstüne atmış. bunu bir çoğumuz farketmişizdir zaten.

bir diğerdi ise daha komik olan. temmuz-ali-tefo sahnesinden hemen önce tefo ocağı arabada bırakıp yürümeye başlıyor. tam jeep in far bölümüne kadar geliyor kamera açısı değişiyor. bir bakmışız ki tefo 2 adım kadar geriye gitmiş.

bunlar gibi nicesi oluyor ve bu beni deli ediyor ulan..
bir an şebnem telefon konuşmasını bitirip 'tamam inandı' dediğinde tefoyu yine sattığını zannettim. sonradan satmadığını kapıda beklediklerini anlayınca daha acı bir şeyi fark ettim. zaten son 5 10 dakikada tahmin ettiğim şey oldu. ve chucky( ocak) tarafından öldürüldü. dizi boyunca bekledim bekledim tek istediğim tefonun yaşamasıydı. ama olmadı.

ayrıca o o.ç. temmuzla, cengiz de sinirimi yeterince bozdu. eğer senaristler onlar için çok feci bir ölüm, son düşünmezlerse gerçekten çok bozulurum.

tefonun intikamı alınacak!!..

edit: rahatlamışmış. seni rahatlatacaklar oğlum bekle sen..

(bkz: götünden kan alırlar cengiz kan)
Dizinin en sevdigim karakteri ali dizinin son bölümü ile bir cig tanesi gibi düsmüstür gözümden. Tamamını izleyemedim ama olsun.
ulan olur mu be. şurada 1 haftadır cümle alem tefo ölmesin diye yazıyor. senaristler hiç mi sözlük okumazsınız arkadaş. kalem sizin elinizde kıvırın işte, ölmeseydi tefo.
benim için ezel bitmiştir. tefo öldü lan boru mu? gitti, gözümüzün önünde gitti adam. ölürken: "tefo, gitme lan, ölme, ben sana abi derim, gitme kardeşim" demek istedim resmen.
seni hiç unutmayacağız tefo reyiz.
ali harbiden kral adam ya. yaptırdığı pankart çok orjinal ve ali'ye yakışır cinsten olmuş.

"tefo'm aramıza hoşgeldin. kafama tükürüyüm. kerpeten."

ali sen gitme bari be.

dizide barış falay'ın tiyatrodan geldiğini apaçık kanıtlıyor. yüklendiği rolü en iyi şekilde oynuyor.