bugün

o adam artık ezel değil!
(bkz: son nokta)
ne yazacağımı bilemedim. allahım yarabbim. şoklardayım. ben böyle bölüm izlemedim.

hani diyordum da ezel;
%20 senaryo
%40 oyunculuk
%40 müzik

ancak 62. bölüm tam olarak şudur
%35 senaryo
%60 oyunculuk
%05 müzik
sezonun en bomba bölümü an itibariyle bitmiştir.

--spoiler--
ezel zikti beyler dağılalım
--spoiler--
62. bölüm kendi başına sinema filmidir resmen. ben böyle oyunculuk görmedim. kaya'nın gebereceğini hangimiz bekliyordu allah aşkına?
--spoiler--
hadddii be!
--spoiler--

uzun zamandır böyle göt olmamıştık. iyi oldu bu. ezel'i yalvarırken görünce 'tüh senin kalıbına sıçayım' dedim ama feci göt oldum. demek ki neymiş? önyargı kötü birşeymiş.
bi tarafına soktuğumun reklamlarıyla piç edilse de bolca yağ eriten bir bölüm oldu. internetten kesintisiz izlemek lazım bu bölümü.

ayrıca kenan imirzalıoğlu sözüm sana; her yol var abicim sende. yerine göre azılı bir katil, yerine göre çaresiz çulsuz bir adam. yerine göre kör kütük aşık, yerine göre sinsi bir plan ustası.. helal olsun, ne diyelim. kızlar konusunda tam haksız rekabetsin puşt herif.
Dayı olmadan Ezel izlenmez diyenler. ezel aslında şimdi başlıyor.
62. bölümde en arka planda kalan, ezel'in bade'ye s*ktiri çekmesiydi; yani düşünün bu olayın bile geride kalması bölümün ne kadar mükemmel olduğunu gösteriyor.
--spoiler--
bölümün tek eksiği sanırım sonunda cengiz'in bir ''hadi bee!'' çekmesiydi.
--spoiler--
3-4 bölüm önceki bekaret konusundan sonra umudumu nerdeyse tamamen yitirmiştim. Ama biliyordum, biliyordum toparlayacaklarıni
Kisaca: budur.
şimdi 62. bölüme şöyle bir bakarsak, ezel artık ezel değil burda hem fikir olduk. sonrasında cengiz ve ezel sahnesinde ezel diz çöktü cengiz'e. şimdi böyle olmazdı. mantık olarak ezel çökmez. işte olayın oyunculuk kısmıda burda bitti. yiğit özşener ve kenan imirzalıoğlu o kadar iyi oynadıki ve cengiz'in kazanan, ezel'in kaybeden olduğuna bölüm boyu o kadar inandık ki, bu son hamle aklımıza gelmedi.

son sahnelerde ezel, kenan birkan karşısında diz çöktüğü sahnede ağzım açık izledim. ama ezel, daha önceden dayıdan bu hikayeyi öğrenmiş tabikide. ezel, genç kenan birkan durumuna düşünce kenan birkan ezel'i bıraktı. ezel bunu planlamıştı. çünkü artık ezel; herşeyi düşünen herşeyi planlayan adam.

aslında bu bölüm ilk sezon olan klasik son dakika ters köşeleri oldu. ama hep söylüyorum ve söyleyeceğim, kenan imirzalıoğlu ve yiğit özşener ve burçin terzioğlu o kadar iyi rol yaptılarki, ve bu o kadar tüm bölüm boyunca sürdüki üst düzey bir şey izledik.
izlerken ter döktüğüm yağ yaktığım dizidir. öyle gerildim yani.
ezel'in "amına koymak" deyiminin ne anlama geldiğini cümle aleme gösterdiği dizi.
ezel'in son sahnede 2. bir burna sahip olduğu dizidir o nedir öyle lan. ayrıca şuan o kadar gerildim ki sigara yaksam yeridir.
--spoiler--
Ezel abi gerçekten bıraktıysan badeye sulanıcam ama bana da bir plan kurarsın diye korkuyorum. Fikrini ilet bana her türlü saygı duyarım. Ali abime saygılar

--spoiler--
hala anlamamış olanlar için öncelikle kaya'nın rocco çiğnemesinden başlayayım. adam muhtemelen kenan yol verdikten sonra alkolik oldu. şimdi yanlarına dönünce de "ağzım kokmasın" düşüncesiyle rocco çiğnemeye başladı. yani uzun zamandır dizide yer alan kaya'nın rocco'ya bu bölümde başlaması tesadüf değil. o bile düşünülmüş.

cengiz-temmuz-kaya ile ezel-ali-tefo üçlülerinin ateşkes için buluşmalarında, kaya önce bir yudum içki içip ardından da ağzına 1 tane rocco attı. ezel de bunu kaçırmadı. o zaman anlamıştım o sakızdan bir şeyler çıkacağını. tahminlerimde yanılmadım ve ezel, her şeye tamam deyip oltaya gelmiş gibi yaptı. engelleri aştıktan sonra da binanın önünde kenanları yakaldı ve kaya ile yakın temas kurarak o sırada sakızları değiştirdi. amacına da ulaştı.

not: gördüm ki senaryoda eksiklik arayan veya o sakızın kaya'nın cebine nasıl girdiğini kaçıranlar var. yazarlarımızı aydınlatmak boynumuzun borcu.
kaya'nın ölümü ucundan papacık serdar'ı hatırlattı. adam çitleye çitleye gitmişti.sanırım finale giderken her bölüm bir karakterini arkada bırakacak dizi. hep bugün ki gibi sıkı bağlasınlar, ciğerimi yesinler.

gerek yiğit özşener'in oyunculuğu gerekse kazanmış gibi görünüp hep hiçbirşey elde edememesiyle kızamadığımız cengiz kardeşimize en sonunda ana avrat sövülen bölümünü izlediğimiz dizi. ulan puşt yanına gidecek,koruyacak aile mi bıraktınız ortada.

yemin ediyorum başrolü pokemon gibi evrim geçiren dizi. ömer'di, ezel oldu. nirvanaya ulaştı ezel dayı oldu.

not: kenan birkan'la aynı fikirdeyim. kavunlu şeker mi olur lan.
2 sezon ezelde 6-7 bolume bok gibi demistim onun disinda en ii bolumlerinden biri diyorum hep ve 62. bolume en ii bolum diyorum. Ya biz ezelciler olarak abartiyoruz, yada en basindan beri "memleketin en iyi dizisi" nidalarimiz dogru. Cunku bu 6-7 bolum haric her bolume cok iyi diyoruz ve artik bu bolunde yigit ozsener'in de katkilariyla astilar uzun zamandir kaybedenler kulubuyle ugrasmaktan gelemedi diziye..

Bu arada herkesib atladigi yada unuttugu bir nokta var o da; mumtaz amcalar..
ezel bu bolum ilk yenilgisini orada aldi. Aslinda sunuda kacirdik ezel bir ara gercekten yenildi. Rol de yapsa biraz dustu. suanlik aklima gelen bunlar bu bolum elbette tekrar izlenmelidir.
eloğlu en sikindirik tv dizilerine bile sezon sezon dvd basarken henüz o kültüre tam anlamıyla erişemediğimiz için box set'i olmayan dizi.
61. bölüm : edip cansever , 62. bölüm : cemal süreya gibi göndermelerinin yanısıra en çok da ali-tevfik-azad üçlüsünün oyunculuklarına hasret kalacağız.
62. bölümü youtube.com/ezel sitesine eklenmemiş dizidir. haydi yahu izleyeceğiz bir kez daha.
--spoiler--

oha lan. herif resmen dark side'a geçti. dayı ölünce yıkıldı sandım, daha bir psikopat uyandı ölü uykusundan.

--spoiler--
62.bölümün finalindeki ezel-cengiz sahnesiyle ve yiğit özşener-kenan imirzalıoğlu'nun olağanüstü oyunculuklarıyla türkiye dizi tarihine adını altın harflerle efsane dizi.
olayların nasıl olduğunu bilip tekrardan izleyince, bölümün başındaki ezel cengiz ali tefo sahnesinde kaya bey ağzına sakız atıyor. ve sadece 1 saniyelik bir görüntü de ezel'in gözü kaya'ya yöneliyor. yani ezel, kaya'nın rocco sakız kullandığını biliyor aslında. damdan düşme yapmamışlar.
--spoiler--

62.bölümüyle, son bölümlerde müthiş bir çıkış yakalayan dizi bu çıkışını sürdürmüştür. özellikle bölümün sonları harikaydı.
-bölüm boyunca zoom yapılan kaya'nın kavunlu sakızları (canım çekti) bölümün ana konusunu oluşturuyordu! neredeyse tüm bölüm boyunca zayıf gösterilen ezel'in son dakika'da bu kavunlu sakızlar sayesinde ortalığın tozunu alması (kibar tabirle) gözlerimi doldurdu.
-bölüm'De oyunculuklar süperdi. özellikle de ezel ve cengiz.
-ezel'in bölüm boyunca düşmanlarını gözlemlemesi, açıklarını öğrenmesi(sakızlar), emziklerini vermesi(toplantı'Da cengize söyledikleri), sabırla beklemesi, aciz insan rolü oynaması ve son dakika'da topu hagi gibi doksana çakması süperdi. çok güzel işlenmişti.
-kayanın "kenan beyin dostları çok şanslı insanlardır, onları çok güzel şeyler bekliyor...." dedikten sonra kenan ve eyşanın önünde domalarak ölmesi çok ironikti!
-muhtemelen artık ezel iyicene intikam yoluna girecek ve ezel'in de dediği gibi ezel "tek tek" gidecek. şimdilik karakaya kardeşleri ve kaya'yı aldı. muhtemelen sırada temmuz var. bu süreçte eyşana bir şey yapacağını sanmıyorum. zaten bence eyşan en sonunda kenan'ı, kenan ona en çok güvendiği anda hançerleyecektir.
-bölümün olmamış tek yanı ezel'in son sahne'De yürürken o kutudan bir sakız alıp ağzına atmamasıydı.
-kim tutar seni ezel!
(bkz: sizin hiç babanız öldü mü)
--spoiler--
senaristler ekşi sözlüğü okuduğunu artık biliyoruz ama burayı da okuyorlarsa kendilerine bir tavsiyem olacak. kesinlikle niccolo machiavelli'den alıntı yapsınlar. çünkü gerçekten bu diziye tam gider, machiavelli abimizin aforizmaları. mesela ne demiş abimiz,

"oysa insanlar kotudurler, kotulukler iyiliklerle yonetilemez."

ezel eyşan'a bir kötülük yapar ve dış ses bunu söyler.

"her zaman iyi olmaya calisan biri, iyi olmayan cok sayida insanin arasinda bir yikinti olmaya mahkumdur"

ömer'i anlatan bir aforizma daha.

"insan korktuğuna sevdiğinden daha çok hizmet eder, o nedenden dolayi bir prens hem korkulur hem sevilir olmalı ama illa ki birisi olacaksa korkulur olması sevilir olmasından daha iyidir."

ramiz'in altındaki insanlara nasıl davrandığının özetidir. ezel, ramiz'in yerine geçen ali'ye bu sözü söyleyebilir.

ve daha bir sürü aforizması bu diziye cuk oturmaktadır.