bugün

Galiba hiç yaşamadan göçüp giderim bu diyardan.
üremek ve seks yapmak dışında bir numarası yoktur.
Dünyanın en boş işi diyen yazara katılıyorum.

Evlilikten bildiriyorum, çok boş iş.
Şuan için gereksiz.
evlilik bu değil.
türkiye'de nikahsız beraber yaşamak toplumca legal karşılansa çoğu kimsenin girmeyeceği bir sorumluluk. gerçekten toplum baskısından kurtulma adına evlenen azımsanamayacak kadar çok insan var.
instagram'da story'lere Bakınca çok harika bir olay gibi gözüken kurum.
Behind the scenes gözükse kimse evlenmez zaten.
Alki olmayanlarin bas vurdigu kurum.
Bunu yapan her kişi yaklaşık 2 yıl sonra daha hiç evlenmeyen eşe dosta ben yaptım siz yapmayın der.
Çağ dışıdır.
artık başkasıyla yatmayacağım sözleşmesidir. evet.
doğrudur. bunu bozduğu zamanda evlilik duygusal olarak bitmiş olur.
15 senedir içinde olduğum kurum. mutluyum tavsiye ederim.
Bir an geliyor. Evli arkadaşların evine falan gidiyorsunuz. Yaşıtınız.

O ana kadar uzak durduğunuz evlilik kelimesi öyle sıcak gelmeye başlıyor ki. inanılmaz.
masallari, hikayeleri, ambalajlari bir kenara atarsak:
günümüz 2021 deki sartlarinda artik cinselligin yasanmasi icin daha farkli bir kurumsal, adil ve saglikli yapi olusmasi gerekir. dogan cocuklar ise sokaga atilmak yerine kurumsal ve kolektif bir bilinc ile egitilmesi gerekir.
evlilik erkegin yasal yollar ile böbreklerine kadar gasp edilmesi eylemidir. kurban erkek, suclu kadin olmasina ragmen erkek zanli olarak görülür kanun karsisinda.
bir erkegin kendisine yapabilecegi en büyük kötülüktür; sadece parandan ve sagligindan olmuyorsun, kayip olan yillarini da hesapla...
Inanamıyorum şuan kendime. Tuhaf bir durum. Ama sanırım bir kaç ay içinde evleneceğim.

Düşüncelerim mi? Gram değişmeyecek.
Evlenmem evlenmem diyen herkes evlendi zaten biz hariç. Ama ben lisede o nişan kurdelasını yutmayacaktım, orada ters tepti galiba bir şeyler.
Evlilik, hiçbir pusulanın işlemediği, derin bir okyanustur.
Heinrich heine.
Aile olmak.
Yıllarca bir çok ilişkimde (hepsi de uzun ilişkiler) düşünmediğim ama en son ilişkimde evlenmeyi düşünüp nişan arefesindeyken adamın evli olduğunu öğrendiğimde tamamen aklımdan çıkardığım olay.
Onaylanmış seks.
doğru kişiyi bulduktan sonra en güzel sosyal kurum.
Evliliğin bazılarının gözünde öcü gibi görünmesinin nedeni sorunlu bir ailede ve sorunlu bir çevrede yetişmelerinden dolayıdır. Böyle bir çevrede yetiştim bende. En küçük bir sorunu dev aynasına tutuyorlardı sonra gelsin bağırmalar , birşeyler fırlatmalar, aile içi her türden şiddet . Çocuk varsa travmalar , çocuğun da bu kısır döngüye girmesi , hem kendine hemde ilişkilere olan güvenin bitmesi.

Bunun aksine bekârken çok yabani olan insanların evlendikten sonra ehlileştiklerini gördüm. Evlilikten önce ağzından her türlü küfür , alay eksik olmayan adam evlendikten sonra ağırbaşlı saygı duyulan biri oldu zamanla, yetiştirdiği çocuklar da çok sakin ve terbiyeli .

Evlilik olayına kısmen kader ve kısmet diyorum. Bakın kısmen dedim. Çok sevdiğiniz gözünüzü alamadığınız insan evlendikten sonra hal ve hareketleri değişebilir, ailesi onun gibi davranmayabilir size. Yani 100 lü ganyan oynamak gibi birşey.

Öte yandan evlenmemek çok da abartılacak bir şey değil hatta üzüldüğüm bir durum. insan 30 yaşına kadar laylaylom o senin bu benim , ben bekârım özgürüm diyor ama 30 yaşından sonra bir aile olmanın yerini yani bir çocuk , eş , yuva sahibi olmanın yerini hiçbir spor , hobi ,konser ve etkinlik tutamıyor. Günün sonunda yalnız kalıyorsunuz. Üstelik çok zengin ve yakışıklı , güzel biri değilseniz 30 yaşından sonra oyun dışı kalıyorsunuz , daha çok seçici oluyorsunuz ve daha az tercih ediliyorsunuz.

Özet geçmek gerekirse evlilik ve bekarlığın avantaj ve dezavantajları var. Bana göre bekarlık daha dezavantajlı. bekarlık yaş ilerledikçe zorlaşıyor, evlilik ise yaş ilerledikçe güzelleşiyor istisnalar var tâbi.
görsel
"Evlilikler, aşkın bitmesinden değil, arkadaşlığın olmamasından biter." der Nietzsche ve devamını da şöyle getirir; "Bir evlilik yaparken kendimize şu soruyu sormalıyız: Sonu yaşlılık olan o uzun yol boyunca bu kadınla sohbet etmekten keyif alacağına inanıyor musun?"