bugün

önce kendimizi yetiştirmeliyiz. kendinizi yetiştirdikten sonra da Türkiye'deki kadın/erkeklerin %85 inin (aslında %95 yazacaktım ama çok iddialı olur diye yazmadım) evliliğe uygun olmadığını anlarsınız.
"Ama seviyordum onu. yani galiba seviyordum, sanırım sevmek böyle bir şeydi. hiç yanımdan gitmesin istemekti. yanımdan gitmesin, gündüz de gece de benimle dursun, başka odada uyumasındansa gelsin benimle balkonda başlı-kıçlı yatsın gerekirse, benimle simit satmaya, mahalle maçına, okula, denize de gelsin. ekmeği, babamın sigarasını birlikte alalım, birlikte büyüyelim, okulumuzu bitirip evlenelim, el ele tutuşalım, annesi de iyileşsin, bayramlarda hem onun annesini hem benimkini ziyaret edelim. ben askere gittiğimde bile o her hafta sonu beni görmeye gelsin. onunla aile olalım, "araba aldık çok borcumuz var," diyelim, "çocuk ne zaman çocuk?" desinler, biz utanalım. ama hiç ayrılmayalım."
bedava seks dışında bir artısını göremediğim olay. gereksiz yere özgürlük kısıtlanıyor. hele bir de eşinin ailesi yok mu gereksiz yere akraba oluyorsun alakasız tiplerle açık ve net.
evlilik kişinin düşmanıyla yattığı tek savaş şeklidir.

https://www.youtube.com/w...h?v=sb-HE9rgkgg&t=11s

evlenen insanlar kontrol altına alınır, isyan edemez sokağa çıkamaz, çocuğuna bakmak zorunda kalır, çalışmak zorundadır.
Bu aralar yapılmaması gereken eylemdir. Ben 2.5 yıl önce evlendim. Şimdi 2-3 katı maliyetle yapılıyor.
Bi ara niyetlendim. Oturduk hesap kitap yaptık. Ailesi iki yerde düğün istiyor, bir sürü takı vs istiyor. Sonra baktık maddi olarak karşılayamıyoruz. Ben her ay kenara 2700 tl atmama rağmen 4 yıl sonra düze çıkabilecez. Ya dedim baksana bi bunca çileye değer mi bayır gülüm? Tanıdığım en soğuk kanlı kadındı. Kirve harbiden bu eziyet çekilmez evlenecez diye 170 bin tl borç ödenmez dedi, mecidiköyden metrobüse bindirip yolladım.

Özet: kaşınmayın.
O kadar güzel bir şey ki tadından yenmiyor. Erkekler 30 dan önce kızlar da 27 den önce sakın evlenmeyin. Hayatınızı yaşayın. Gezin. Eğlenin. Yüksek lisans doktora yapın. Dünyayı gezin. Yabancı dil öğrenin. Sonra evlenirsin. Eyyorumlamam bu kadar.
pişmanlıktır. bir daha söylüyorum. sonra barda yanıma oturup keşke evlenmeseydim diye dert yanıyorsunuz. bu yan yana kaçıncı viski içişimiz acaba?
yalnızlıktan sıkılanların çıkış yolu olarak gördüğü eylem. fakat bunun böyle olmadığını evliler hep söylüyor. yalnızlık evliyken geçmiyor. aksine bu şekil yapılan ve denklik durumu göze alınmamış bir evlilik kişiyi daha da yalnızlaştırabiliyor.
iyi yanları da kötü yanları da çok ancak
yaşlanınca yalnız kalmamak ve zinaya düşmemek için de gerekli.
zor zanaat.

en güzel yıllarını o kişiye adıyorsun. belki başka bir seçim yapmış olsan daha mutlu yaşayacaksın o zamanlarını ama sen onunla yaşamayı seçiyorsun. iki kişi içınde büyük fedakarlık demek bu. sonra aradan 5-10 yıl geçince "bak nurten, biz seninle kardeş gibiyiz. ben başka bir kadına aşık oldum " dememeli bir erkek. çünkü kişi kendisini en iyi tanıyan canlıdır. bir insanın gözü dışarıdaysa her zaman öyledir ama saklıyordur. bu durumda bunu en başında söylemeliydi bu insan. o kadının daha mutlu yıllar geçirebilme olasılığını bilerek onu oyalamak. gittiği yere kadar gider diye düşünmek mide bulandırıcı. hem erkekler hem de kadınlar açısından bu böyle.

o yüzden evlenmeyi düşünen herkesin elini vicdanına koyması gerekir ; bir ömür o kişi ile yapabilir miyim ? diye uzun uzun düşünmeli.
kadın , yıllardır evi çekip çevirmiş, yemeğinı yapmış ; kocasına değer vermiş, sevildiğine inanmış, çocuk doğurmuş, tutumlu yaşamış, kocasının iş hayatında ilerlemesi için elinden geleni yapmış, adamın maaşı artmış, prestiji artmış ve tam bu sırada adamdan yaşça bir hayli küçük bir kadın gelip adamı baştan çıkartıyor. Bu kadının hayatta yaptığı tek şey ise demet akalın vs dinleyip bulabilirse bir işte çalışmak ve paralı erkeklerle çıkmak. çünkü sadece genç olduğu için olgun, paralı erkeklerin onu paraya boğacağı hissine kapılmış. ya bir düşünün; bu kadar salak erkekler var. böyle kadınları aldatıyorlar, terk ediyorlar falan filan. o kadının gençliğini hiç etmişler , emeklerini bir çırpıda kenara atmışlar ne için ? cinsel sapkınlıkları ve egoları için.

insan bu gibi örnekleri görünce daha da iyi anlıyor ne kadar zor bir karar verecek olduğunu. ilk 8 ayda, ilk 5 ayda , ilk gün aldatılan tanıdıklarım oldu. bunları bir şekilde öğrendiler. kiminin eşi ofisteki iş arkadaşıyla yaptı, kiminin eşi yan dükkanın sahibi kadınla.

Neden hep "aldatmaya" değindim? Evliliklerin çoğu "aldatma" yüzünden bitiyor. Bu yüzden. Maymun iştahlıysanız evlenmeyin.
Ben olmayı unutup, biz olabilmektir...zordur...herkese göre değildir...
(bkz: imanın yarısı)
Büyük şehirler de bu pahalılıkta evlilik hayal artık.
Bu devirde zor bir iştir. Çünkü güvenilecek kimse kalmadı artık. Erkek de kadın da ikisi de güvenilmez oldu. Hele ki sevginin anlamını bilen kimse kalmadı.
(bkz: ay hadi inşallah)
EVlenin eşiniz iyi çıkarsa mutlu,kötü çıkarsa feylesof olursunuz demiş adam.
zinadan kaçmanın tek yolu olduğu için evlenmeye yeltenmiş düşüncelerimle zinaya bulaşmamış kız bulamama mağduruyum.
Ne demiş mal bak kocası işe gidince eve erkek alan kadınları görüp korkuyormuş.

Bu düşünceye sahip olanlara sesleniyorum Sen zaten evlenme ezik Piç adam değilsin sen.

Özgüveni olmayan adam eşini hiç bir anlamda mutlu edemez.

Ziyan etme elin kadınını.
Evlilik zor değil arkadaşlar bizler zoruz.
Egomuzu, inadımızı bir kenara bırakabilip sevgimizin önüne geçirmez isek kolay.
Aynı oranda fedakarlıkta bulunabilip hep bana hep bana demez isek kolay. Saygıyı kaybetmeyip, dinlemeyi ve anlamayı başarabilirsek kolay.
Empati kurabilirsek daha da kolay.
Gerisi bizim sevgimize kalmış.
boşanmanın kardeşidir.
tam olarak kısmet işidir evlenmek. severek, aşık olarak evlilikte olsa öyle. ama çokta şey yapmamak lazım derler ya öyle biraz da. hani yuva kurmak çok isteyenlerden biriyim ama bazen de düşünüyorum. allah belki de, ulan nereden evlendim dertsiz başıma dert aldım dedirtmemek için hemen nasip etmiyordur diye. en yakınlarımdan evliliği pek düşünmeyen abim 34, teyzemin oğlu da 35 yaşını doldururken evlendiler zaten. demek istediğim erkek için o kadar da fark etmiyor. hayırlısı ya.
evlilikte dengeyi bulabilmek, ortayı bulabilmek çok önemli. idare etmesini bileceksin, alttan almasını bileceksin. bazen görmeyeceksin, bazen duymayacaksın. Yaşanmış olumsuzlukları kafanıza takmayacaksınız. Geçmisteki olumsuzlukları günümüze getirmeyeceksiniz. Unutmasını bilrceksiniz. Gönül almasını ve gönül yapmasını bileceksiniz. Bunlar evlilikteki bir kaç temel. Bunları yapabilirseniz evlilikte mutlu ve huzurlu olabilirsiniz.
intihardır öldürür yaşama sevincini elinizden alır.
Bilemiyorum sözlük kafam çok karışık. Güven diye bir problemim var o duvarı bir aşsa ömrü billah elini bırakmayacağım bir de şu ketumluğuna bir çare bulsak. Ooof of dertler büyük..