bugün

ilki acaip korkunçur.ikincisi genelde komik,üçüncüsüyse tam geyiktir.ayrıca sam raimi nin en karlı işlerindendir.

evil dead
evil dead ii
army of darkness
filmi çekmek için 1978 senesinde sam raimi'nin ''within the woods'' adında bu filme para aktarmak için bir film çekmesinin ardından, 1982 senesinde, ''efsanenin ötesinde'' olacak, zamanında para etmemiş olsa da, daha sonradan, ''vhs'' satışlarından bile filmin maliyetini çıkaracak derecede para kotarmış, başrolünü, seri ile ünlenmiş ve de yönetmenin en iyi arkadaşlarından birisi olarak bilinen, bruce campbell'in oynadığı, gidişatı belli olan, içerisine izleyiciyi almayan senaryosuna rağmen, özellikle absürdlüğü içine almış ''ağaçların tecavüz sahnesi''nden sonra, coşan akışı, makyaj ustalığını belli eden süper makyajları ve de, kopan kellelerin, vücutların havada uçuştuğu manyak ötesi atmosferi ile bünyemde, iki tonluk yer eylemiş, devam filmerlinde de, absürd bir biçimde kendisiyle dalga geçen, bruca campbell'in zannımca süper ötesi bir oyunculuk sergilediği, 1982 senesine ait olarak geçmiş olmasına rağmen, türkiye'de hala yapım yılı yılında muallakta olanların bulunduğu, her korku-sever bünyenin bir kez dahi izlemesinin de caiz bulunduğu, yarı komedi, yarı yusuf yusuf filmi..
dün gece business channel'de yayınlanan bir sam raimi filmi. seksenli yılların en korkunç filmleri arasında gösterilir.
death grubunun 1987 yılında cıkardığı scream bloody gore albümünün 9.parcasıdır.
beğenmemekle korkudan altına etmek arasında gidip geldiğiniz film. oyunculuklar berbat.
scream bloody gore'da yer alan death parçası...

sözleri şöyledir...

Trapped inside a life which is not yours
Spirits within causing terror, fear and darkness

Evil dead
Evil dead

Voice speaks out, all will die tonight
Insanity fills your mind, you hear them calling

Evil dead
Evil dead

Covered in blood, all hope is lost
Forever to rot, controlled by the powers of the

Evil dead
Evil dead
(bkz: evil dildo)
an itibariyle cine5 te altyazı ile ikram edilen film .
screamy bloody gore un en gaz, en sağlam ve en anlaşılır parçasıdır.
(bkz: evil deeds)
dünya'nın gelmiş geçmiş en korkunç filmidir. çok düşük bir bütçe ile yapılmasına ramen çok başarılı filmlerdir. özellikle 2. filmin tadına doyum olmaz. korkunçluk ve komedi bir arada tutulmuştur.
ash in kizkardesi ruhlar tarafindan ele gecirilmistir.ash in sevgilisini kaleme benzer bir sey ile yaralamis ve digerlerine de bazi fiziksel zararlar vermistir.bu yuzden mahzene kapatilmistir.yuzu taninmayacak hale gelmistir ve sesi bir erkek sesine donusmustur.iste boyle olaylar yasanirken ash in yakin arkadasi scott in sevgilisi ruh tarafindan ele gecirilen kiza dogru bakip "gozlerine noldu?,gozlerine noldu?" diye bagirmaktadir.kizin gozlerinde olup biten sey ise gozlerinin kirmizi olmasidir.simdi,burada garip olan nokta su.mesela siz arkadaslarininla bir gece evde otururken iclerinden birisi havada asili kalsa ve "hepiniz oleceksiniz" diye bagirsa.daha sonra birilerini yaralasa.vucudu taninmaz hale gelse ve sesi degisse siz ona dogru bakip "gozlerine ne oldu" diye mi bagirirsiniz.yani o kadar sey olmus ama sen kizin gozlerine mi takildin sadece.bu da boyle garip bir sahnedir.
süper keyifli korku-komedi serisi.
evil dead, evil dead ii ve army of darkness üçlemesinin ilk filmi, aynı zaman da en fazla mısır şurubu tüketileni.

bildiğim kadarı ile filmin çekildiği yerin yakınlarında sahte kan yapmak için gereken mısır şurubu kalmamış. ya da sallıyorum. yok cidden hatırlıyorum böyle bir detayı.
ağaçların coşkun göğen'e taş çıkartan bir role imza attığı dehşet film.

gülmekten ödünüz b*kunuza karışır.
Nasil da kimse bahsetmemis hayret. Full redband versiyonu tanitimi gecen haftalarda internete dusmus remake filmidir efennim. Redband dedikleri nane de yeni bir tanim. Yani cocuklar, yaslilar, kalp carpintilari ivir zivirlari olanlar icin uygun degil demek gibi birsey. Eski evil dead filmlerini kucuk yasta izlemisligim var. Tam anlamiyla mavi gomlekli bir ash hayrani olup cikmistim cocuk yasimda. Fakat film beni korkutmaktan cok guldurmustu ta o zaman bile. Gerci yani terminator u, exorcist i de full izleyebilen bir cocuk icin bu pek sasilacak bir durum degil.

Konuya geri donersek beni son yillarda korkutabilecek korku filmi izlemedim. Ama bu filmin redbandli tanitimi beni gecenin bir vakti feci tirsmistir! Valla oyle boyle degil baya tirsti yani. Simdiden en iyi 10 remake arasinda olacagi gozuyle bakilan bir film oldu cikti ki film daha vizyona girmedi bile.

Benim korkum bu kadar pohpohlamadan sonra filmin tam bir fiyasko cikmasi. Ya tum iyi sahneleri tanitima koydular film tirt cikacak ya da beklentiler cok yuksek oldugu icin millet hayalkirikligina ugrayacak. Filme su an muthis bir ilgi var. Hangi siteyi acsam, nereyi okusam film hakkinda bir yaziya rastliyorum. Ama simdiden en iyi 10 remake arasinda gosterilmesi? Bu ilgi filme fayda sagladigi kadar zarar da verebilir.

Dogrusu izleyip gorecegiz. Ben nedense umutluyum bu filmden. Ve simdiden ilkbaharin gelisini 4 gozle bekliyorum. Film amerikada ilkbahar gibi gosterime girecek. Bruce Campell abimiz filmde yok ama produktor koltugunda. Yani filmden kopmamis bu da beklentimi yuksek tutmamdaki en buyuk etken. Bir de basroldeki kizin oyunculugunu pek begendim. Sevimli seytan seni. Fakat 'you're all going to die tonight' derken o sevimlilikten eser kalmiyor. Film cok kanli, testereler bicaklar kan govdeyi goturuyor. Hele kiz tanitimin sonunda dilini bicakla kesiyor ya oraya hala bakabilmis degilim icim kiyiliyor lan!! Bu kadar konustuk su redband tanitimi hakkinda. Linkini paylasalim tam olsun. Gece bakmamaniz daha iyi ben nacizane uyariyorum bakin.

http://www.youtube.com/watch?v=pvDLWlxxcak

Bu da daha az kanlisindan greenband tanitimi:

http://www.youtube.com/watch?v=cD6QyOpCtJY
Nisan aynı iple çektiren filmdir. o dil yarma sahnesi nedir lan öyle? benim gibi kan revan görmeyi seven bi adamın bile yüzünü buruşturmuştur.
Yeni çevrimi 19 Nisan'da vizyona girecek film.

Geçtiğimiz yıllardaki remake'lerin nasıl birer fiyasko olduğunu düşünürsek açıkçası kalbimiz güp güp atmıyor. Üstelik fragmanı da pek umut vermedi. Ama yine de orijinal evil dead mitinden bir şeyler kaptığını umuyoruz.

Bu arada türkçeye kötü ruh olarak çevrilmiş. Big mistake! Kötü Ruh, Türkçe'de 80'lerin kült korku filmi Polstergeist'le özdeşleşmiştir.

https://www.facebook.com/KotuRuhfilm?sk=timeline
Yeni çevirimi vizyona girmiş, şahsım tarafından izlenilmiştir. izlemesem de pek bir şey kaybetmezmişim diye düşündürmedi değil. Kan revan içinde bir film. Mideniz kaldırmayacaksa izlemeyin.illa izlemek istiyorsanız da sinemada ya da iyi bir ses sistemiyle izleyin.
ömrümden 10 yıl çalmış film. salondaki herkes çığlık kıyamet seyretti, herkesin 1 eli yüzünü kapatıyordu zira öyle dehşet sahneler var ki bakıp bakmamak arasında kalıyorsunuz. son sahnedeki araba sahnesine ise ben gerçekten bir şey diyemiyorum.
imdb ve özellikle ekşi sözlükte yer alan yorumlarıyla şaşırtmış filmdir. Açıkçası ben sevgilimle gittim hatta filmi ben seçtim o nedenle sürekli savunma ihtiyacım vardı lakin savunması gayet zordur.

--spoiler--
Senaryo ile başlamak gerekirse gelmiş geçmiş en klasik korku filmi senaryosu demek mümkündür. Bir grup genç toplanıp ıssız bir yere gider, orada bir tane fırlama lanetli bir şeyi bulu ve kurcalar sonra herkes patır patır ölür esas kız veya esas oğlan kurtulur. hele ki şu kitabı okuyan sarışın herif her bulduğu kelimeyi sesli okumasa hiç sorun yok, illa ki sesli okuyacak hele ki okuma dendiğinde kitaba. Ayrı bir konu ise, kitabın mahiyeti tabiki. yahu kitabı tellere sarmışsın tamam da niye orta yere bırakıyorsun, göm gitsin. kitap da kullanma kılavuzu mübarek kim yazdıysa neden yazdıysa belli değil. hani şeytan tarafından yazıldıysa kendisinin öldürme şeklini neden yazmış... neyse.

karakterler gayet klasik ve düz. bir esas kız madde bağımlısı bir de sarışın adamla esas kızın abisi arasında bir gerilim var ama hiç üstünde durulmamış. tabi ortamda bir hemşire bulunması hikayeyi renklendirmiş ama o kadar.

yani özel efekt kan çamur asmak kesmek çiviler ile biraz şiddet ve iğrençlik kullanarak duygulara hitap etse de bence bu komedi filminde osuruğa düşen adama gülmek gibi bir şey.

netice olarak; herhangi bir korku filminden farkı olmayan ve fikrimce takdiri hak etmeyen bir film olmuş.

edit: 2013 filmi için yazılmıştır
--spoiler--
leş bir film,
zaman kaybı,
gitmek hata olur sevgili yazarlar.
film düpedüz saçmalıktır. korkuyla alakası yoktur , hatta bazı sahneleri güldürür. izledikten sonra bu filme zaman ayırdığınız için kendinize kızıyorsunuz. sakın ola izlemeyin zamanınıza acıyın!
1981 sam raimi versiyonu ala olan film. moderniteye uğramış 2013 versiyonu ise internet alemine düşmüş. indirdik ama nasıl izleyeceğiz bilmiyorum. şimdi izlesem korkudan afedersiniz gö.ü başı dağıtırım. şu görüntüye bak, iki hafta uyayamaz insan:

(bkz: açmayın korkunçlu kız)

görsel

edit: en sonunda izledim, evdeki tüm ışıkları açtım, oynak bir kaç türküyle gerilimi azaltmaya çalışıyorum.

--spoiler--
ilk gözlüklü ölür sanmıştım ama olmadı.
--spoiler--
30. dakikada izlemeyi biraktigim film. ulan gecenin bu vakti bi film acayim da uykum gelsin diye uzandim yataga sondurdum isiklari baktim evil dead... yeni versiyonu nasil acaba diye actim filmi acmaz olaydim! yatakta pc bi kosede ben bi kosede sinmisim... filmi kapatcam diye canim cikti!

kisacasi; tek basiniza izlemeyin. karanlikta izlemeyin. uyumadan once hic izlemeyin.