bugün

eskiden vardı artık tedavülden kalktı.
eskiden her evde olan fakat artık işe yaramayan alet.

(bkz: nostalji)
Teknolojinin rafa kaldırdığı başka bir üründür. Artık gerek de kalmamıştır.
yeni neslin görünce garipsediği cihaz.

o değilde çevrede sadece bizde ev telefonu olduğunu fark ettim.
kimse kullanmıyor artık.
şimdi atıl duran, yakında nostaljik olur.
Geçen evde çalan bir alet var ama ne olduğunu bulamıyoruz. En son sesi takip edince bulduk. Bizim ev telefonuymus. Kullanmayalım cidden yıllar oldu arayanda yaşlı bir teyze yanlış aramis. Açarken bir heyecan oldu.

Hatta kendimi aradım ev telefonunu kaydedelim diye.
o ney lan diyenler 2010 dan sonra doğmuşdur

ben 2007.
bir kere doğru arayanın olmadığı telefon ev telefonu.
deprem zamanı falan işe yarıyor meret. mobil operatörlerin hepsi çöküyor ev telefonunun maşallahı var.

başka da bir boka yaramıyor artık çok af edersiniz.
(bkz: antika).
Kapattıralı 10 yıl olmuştur ama numaramız hala ezberimde.
" sabit telefonlarla sonsuz dakika " diyerek bizlerle dalga geçilmesini sağlayan cihaz.
Odamın bir köşesinde nostalji olsun diye barındırdığım alet ev hattımız çocukluğumda vardı ve biri başka bir odada konuşurken diğer odalardan dinlemek ve sohbetin içine etmek gibi muzipliklerim vardı 2005 yılında taşımamızla birlikte bir daha hiç kullanmadık bir dönem internet için gerekliydi ve komşuda var diye interneti onun adına bağlatmıştık sözleşmenin bitmesiyle hiç bir ilişiğimiz kalmadı internette bağlatmadık onun yerine ödev bahanesiyle eski bir yöntemle manuel olarak komşunun bilgisayarında komut isteminden onların wifi şifrelerini alıp senelerdir kullanıyorum bunu öğrenen komşumlada pek ilişiğimiz kalmadı.
günümüzde orta yaş ve üstü insanlar için güven veren bir detay haline gelmiştir. şarj, çekmeme gibi sorunları olmayan herhan çalışabilir olması için fazladan çaba gerektirmediğinden evlatların anne babalarına ya da tersi ebebeynlerin çocuklarına ulaşmak istemesi için birebirdir. Ayrıca güvenilir yer tespiti için de bunun üstüne doğrulayıcı yoktur. Ama yine de evdemisin diye sorulur.
görsel
Bu vardı bizde ama kullanmam yasaktı.
Hugo abiyi arayıp hattı düşürememiştim o düşmedikçe ben aradım hat düşmedi ben yine aradım. Hatırlıyorum da o zamanki maaşın yarısından fazlası telefon faturasına gitmişti.
konuşurken dolanmış kablosu ile uğraşılan makina. (o zamanlar telefon makinası denildiği için )
Nostaljinin tozlu sayfalarına karışmasına ramak kalmıştır.

Gene de kıyamıyorum kapattırmaya.
Çok kahrımı çekti, çok güldüm, çok ağladım, çok dertleştim, özlem giderdim, sitem ettim, payladım velhasıl çok anıma tanıklık etti.
Vefa borcum var gibi hissediyorum sanki.

Ben mi? Evet deliyim!
Ben masal hattını arayıp uyuya kalırdım, bizimkiler nereye misafirliğe gitsek ev telefonundan uzak tutarlardı beni. sebebi ise en son amcamlara gittiğimizde uyuyakalmıştım masal dinlerken. 50 liralık masal dinlediysek ne oldu sanki.
Rehberimde hâlâ "evim güzel evim" diye kayıtlı numaradır. Ev telefonu mu kaldı halbuki? Çoktan kapatıldı.
geçen hafta kapattırdık.
1995 de bağlanmıştı.
günümüzde pek çok kişinin-ailenin hayatından kaldırdığı fakat bizim evde halen var olan ve hemen hemen bir cep telefonu kadar iş gören telefondur. nostaljidir.
cep telefonu gibi beyne radyasyon yaymaz, elektrikler kesilse dahil çalışır.
yağmurlu havalarda yapmayı sevdiğim aktivitelerden biri de anneannemlere telefon açmaktır.
yalnız siz siz olun, bir cep telefonu numarasını evden tuşlamak gibi bir salaklık yapmayın.
Yaklasik 5 yildir kullanmadigimiz numara türü.

Ev telefonumuz kirilmisti bir daha da almadik.
Eskiden eve renklilik katan alet. Şimdi ancak toz tutuyor.
yakında hizmete kapattıracağım cihazdır.
babamın dedesiyle iletişim kurmak için aldığı güzel bir aracıdır kendileri. 91 yaşında bir büyük dede ve 85 yaşında nine olunca uzaklarda ihtiyaç duyuluyormuş.