bugün

ilyas salman iğrencinin oynadığı garipliklerle dolu bir türk filmi
lahmacunu andıran tipiyle kusma sebebidir
ilyas salman'in basrolunu oynadigi film. sener sen bu filmde de muhtesemdir.

filmden bolumler:

sefil bilo sevdigi canoya cicek koparmistir,
yolunu keser ve soyle der:
- cano, kurban bu cicegi sana koparmisam.
+ cicegi gicinga sok...
derken canonun annesi aralarinda kan davasi olan biloyu azarlar...
tam giderken bilo seslenir:
- sen erkegin hasindan ne anlarsin...uruspi...

huso emmi palavra eskiya hikayelerini anlatmaktadir biloya soyle der:
- sen ben eskiyayken misafir olacakhting lo
onunla beraber kahve calistiran sivan emmi lafa girer.
+ he aclikhtan geberecekting...

bilo aga bayram vesilesiyle kurban kesmistir. bu kurbani asagi yukari 200 grami gecmeyecek sekilde her aileye dagitir ve soyle der birine:
- al ailenle doya doya ye emi...

aga doldurusa getirerek kandirdigi biloyu, sevdigi kizin babasinin, ki agada o kiza goz koymustur, uzerine salmistir.
derken bilo olduremez ve agaya doner. aga hamamdadir.
biloyu buyur ettikten sonra sirtini keselemesini emreder. ve gizemli ses tonu ile sunu sorar maho aga:
- temizledin mi?
+ yokh daha kir cikhiyi...

bilo huso emmi ve sivan emmi zorla daga kaldirmistir. yorgunluktan dem vuran yasli adamlara soyle der:
- madem eskiyayikh soygun yapacagiz..
eskiya palavralariyla unlu huso emmi bu lafi tasdikler.
bunun uzerine sivan emmi huso emmiye donerek soyle der:
+ kimseler yoktur gurban, birbirimizimi soyakh bu dag basinda...

gun yorucu gecmis eskiyalar yatmaya karar vermislerdir.
huso emmi- hadi soyle uzanakh...
sefil bilo- toprakhta sertmis ha.
huso emmi- ula bilo ayakhlarin pis kokiyi.
sivan emmi- pis kokan senin gicingdir gavvat...

maho aga biloyu pohpohladiktan sonra sultana, canonu annesi, kiz istemeye gider. bu arada canonun babasi coktan olmustur.
maho aga soze baslar;
- sultan baci ziyertimin sebebi sudur. eviniz buyuk siz atasiz, kalmislardir...
anlirsen degel mi?
+ yok anlamamisem
- ben ugrastirma namussuz sultan.
+ ...
- diyem ki bu cano kizla nikah yapsak. siz agasizliktan bende karisiliktan kurtulsam.
+ oyleee...
- efendim laf aramizda bizim kari artik eskidi. ben onu emekli yapmisem...

lakin evdeki hesap carsiya uymaz bilo, canoyu kacirir ve kendine kari yapar.
canoya soyle der:
- dun gece cano kizdin, simdi cano kari oldun...

tabii bunun ustune cano ve annesi sultan, biloyla nikah yapilmsina razi gelir.
sultan- imam efendi nikah kiyacak...
bilo- kimle? canoyla mi?
sultan- yok benle..
bilo- senle istemem giz...
sultan- hassiktir...

derken toprak reformu gerceklestirilir. aga topraklari geri almak ister ve soyle der:
- ula kic kadar yerde pokhunuzumu yiyeceksiniz...
tabii bundan pek bir sonuc alamaz ve biloya basvurmaya kara verir.

- damatlikh nasil gidiyi namissiz... (bunu o malum el hareketlerinden birini yaparak soylemistir)
+ vallah hec eyi gitmiyir...
- beline kuvvet beline...
(bunlari demeden once istersen sana baska karida yolliyam demistir)

maho aga, biloyu ortadan kaldirmaya kara verir. bu is icin sumuklu suloyu secmistir.
ona ortadan kaldirilmasi gerektigini anlattiktan sonra soyle der:
- korkma arkanda kim var senin?
sumuklu sulo arkasina bakar ve sorar:
- kim vaar?
- ben makho agan...

sumuklu silo isi halledememistir bilo kurulmus ve agaya hesap sormaya gitmistir, tabii sulo ile beraber.
sulo aganin evine once girer...
maho aga- ula sulo geberttin degil mi bilo gavvatini... gel yigidim gel...
bilo- maho aga!
sasiran maho aga sumukli sulo ya:
- siktir lan... (ve onu iter)
maho aga- bu pust benim hakkimda bir sey dedimi?
bilo- sen beni oldurtmek istimissin..
maho aga- cuusss...
derken konusmalar devam eder bilo, agaya bir nah ceker ve sonunda onu vurur...
en komik bolumu sudur:
aganin kovdugu bilo huso emmi ve sivan emmi ile beraber kalmaktadir. sabah erkenden kalkip bayram munasebtiyle canoyu ziyaret edip gonlunu almak ister. sabahin korunde seslere uyanan huso emmi neler oldugunu sorar.
bilo- sevdigim canoya bayram hediyesi goturecem.
huso emmi- nedir ki?
bilo- tezektir...
huso emmi- tezekten bokhtan hediye mi olur sefil?
bilo- ben daha degerlisini vallah gormemisem..
canoyu kizdirdim goynunu alacam...
huso emmi- inek pokhunan mi?
bilo- e kendi bokhumu goturemem ya...

bilo canonun kapisini onunde turkuye baslar ve cano camdan biloya seslenir:
- ne essek gibi angiriysan kapida?
+ ister yaz ister oku
dugunumuze bir kilim dokhu
hem yoksulum hem asik
hediye getirmisim bu boku...
- nedir ki bu?
+ dedim ya pokhtur sana toplamisem. gule gule yakhar keyfine bakharsing.
- sana afiyet olsun. ben senin bir tenek pokhuna mi kalmisim. de hadi get...
+ bir tenekeyi begenmedi...
bir daha ki sefer iki teneke getiririm...
şener şen'in yardırdığı filmlerden bir tanesidir. fazla küfür olduğu için televizyonlarda gösterilmez gösterilsede bir şey anlaşılmaz. Şener şen ve ilyas salmanın karşı karşıya geldiği sahneler komiktir. Bir yerden sansürsüz olarak bulmak lazım ama nerden?
+ula sefil ne tıngırdisin sabah sabah.
-sevdigime bayram hediyesi götüriyim.
+nedir?
-tezektir!
+ula poktan hediye mi olur sefil?
-valla daha kıymetlisini görmemişem. cano'yu kızdırmışam göynünü alacam.
+inek pokuylan mı?
-gendi pokumu götüremem ya!
gibi yaran diyaloglara sahip filmdir.

ister yaz ister oku.
dügünümüze bir kilim doku.
hem yokuslum hem aşık,
hediye getirmişem bu boku.
(bkz: nihat doğan)
hüso: bir gün yine hiç unutmam ..
şivan: unut lan gavat unut senin palavraların yüzünden burdayız.

repliğiyle iki gece önce beni fazlasıyla güldüren Türk filmi.
demek ki hep kanal 7 de gösterilmektedir.
--spoiler--

"ister yaz
ister oku
düğünümüze bir dilim doku
hem yoksulum
hem aşık
hediye getirmişim bu boku."

--spoiler--
köyün saf çocuğundan neredeyse ağanın tetikçisi durumuna düştüğünü anlatan filmdir bu film.

Ağalık düzenine başkaldırmasında başka.

Bilo saftır ve ağaya anasından, babasından daha fazla inanmakta ve güvenmektedir.
kibar feyzo gibi bir karakterdir bilo ama arada ince ama çok önemli bir farkları vardır o da feyzo nun ağaya güvenmemesi bilo nun ise tabiri caizse ağaya tapmasıdır.

Bilo cano isimli bir kızı sevmektedir, cano ise ağayı istemektedir çünkü ağa iktidar demektir, güç demektir, bu yüzden gözü yüksektedir cano' nun ve büyük oynamaktadır. Çaresiz kızların hayalleri zenginle evlen zengin ol mantığını yansıtmaktadır burada cano nun hayali. ağa köylüyü avuç içine almıştır ; kah kurban bayramında kestiği kurbanın etini gıdım gıdım kesip verdirerek * kah kahvenede çay içecek parası olmayan köylüye kredi açarak.

Kurban eti dağıtımında yardımcısı eti fazla kesince ona kızmaktadır sadece bir kişi için kızmamak durumundadır o da cano nun anası sultan hanım. çünkü o ve kızı cano yu görünce yardımcısına iyi ve büyük kes talimatını veren ağanın menfaati vardır kızını ister eeh kaz gelecek yerden tavuk esirgenir mi?

Sultan' ın hapisteki kocası memeo nun çıkmasına az süre kalmıştır ve bu adamın bir şekilde ortadan kaldırılması lazımdır o da en ucuz yolla ona inanmış aptallarla olur * ancak. ağa bilo' yu çağırır, yedirir, içerir, beynini yıkar o senin baban haso yu vurdu sen de onu vuracaksın diye emir verir bilo' ya vurması için, bilo gider, hapiste yıllarca yatmış yeni çıkmış memo bilo' ya ağaya güvenme, ben güvendim, yıllarca boş yere yattım demesine rağmen ne bilo, ne memo nun karısı ağadan zerre şüphe etmezler.
maho ağa nın kullarım diye tabir ettiği bilo gibileri kandırması da çok kolay araçlara bağlıdır, git onu vur sana et verecem, 500 banknot verecem, bulgur verecem, bak bakacam sana şeklinde özetlenebilir.

şans o ki adam kendi kendine ölür bilo nun talihi o an için döner ama her emeksiz şans gibi bir gün mutlaka şans onu bırakacaktır. ama bilo memo ya öldükten sonra kurşun sıkmıştır ve jandarmaya kendisinin onu öldürdüğünü iddia etmiştir böylece hapise girmiştir, şimdi sultan hanım kızı cano ya bilo yu öldürmesi için direktif vermektedir, yeni düşman bellidir, ağa içlerinde gizli düşmandır da farkına varmazlar. birbirlerine düşürüp bunları ve kırdırıp geri planda durmuştur ağa.

Zaman olur bilo hapisten kaçar, köyün kahvecisi hüso ve şivan' ı zorla yanında zapt eder ve dağa çıkarlar artık işler değişmiştir...
artık o eşkiyadır.

Ağa yanına gelir dağa bilo' nun yanına, ve onu yine kandırır, kandırılmak o halkın kaderidir çünkü içlerinde şüphe barındırmayan düşünceler tecavüze muktedirler. ağa bunu jandarmaya ispiyonlamaz onun yerine erzak gönderir zamanı gelince kullanacaktır çünkü bu yeni yetme eşkiyayı. kaz gelecek yerden yine tavuğunu esirgemeyen bir ağa vardır karşımızda. Bu arada bilo nun yanındaki adam sayısı artmaktadır düzene başkaldıranlar bilo diye birinin haberini alanlar çevre köylerden gelip * adamları haline gelmişlerdir şivan ve hüso da yaşlılıktan dolayı köye dönmüşlerdir.

Bu sıralarda iki bürokrat köye gelmişler tüm köylüye duyuru yapmışlardır toprak reformu var herkes nüfus kağıtlarını getirsin demiştir. memurlar önünde topraklar dağıtılmıştır ama ağanın planı memurlar gidince nasıl olsa devlet denetimi yok parasız geri alırım şeklindedir, ertesi gün de ağa cano yla düğün yapmaktadır. bu haber sülo tarafından bilo ya iletilir, dananın kuyruğu ilk burada ısırığı alır ve bunu duyan bilo cano yu dağa kaçırır ve onu eşi yapar. Ağa bunun intikamını almaya yemin eder.

gel zaman git zaman ağa köylüden toprakları üzerine devretmesini ister ama köylü razı değildir, bu hiddetle bilo nun yanına varan ağa köylüye baskı yaparak topraklarını geri alması istekte bulunur, tabi bilo hemen bu isteği yerine getirir ve tüm köylünün toprakları yine ağanın olur. bu arada artık bilo nun adı sınıf atlamasından dolayı sefil bilo değil bilo ağadır, maho ona bu şekil hitap ederek gaz verdiğine şahit oluruz. bilo nun ağaya söylediği laf vardır ki bu köylü eşektir sopadan başka anladığı dil yoktur demiştir zira eşkiya olduğunda kendini sözde sınıf atlamış görmektedir. *
bilo hüso nun tabiriyle yanlış tarafı tutmuştur, eşkiyası olan bir köylü olsaydı köy halkı durum farklı olurdu ama o ağası olan eşkiya olmayı tercih etmişti bir kere ve eşkiyası olan ağanın da ne büyük bir tehlike olduğunu çok iyi anlıyorsunuz burada.

Sıra gelmiştir ağanın kendi beslediği yılan olarak tabir ettiği bilo nun daha başı büyümeden kafasının kesilmesine, bu sefer kurban sülo isimli diğer bir saf köylüdür. yine sana et verecem, bulgur verecem, gerisine karışma, sana kimse dokunamaz, sana ben bakacam, 500 kayme verecem, sihirli sözcükleriyle hep tutmuş olan o materyaliyle bu sefer süloyu kandırmıştır. Sülo da bilo gibidir daha doğrusu oranın halkının tümü gibidir, niye vuruyorum, sorunum ne, neden ben diye hiç sormaz, emrin başım üstüne ağam der yola koyulur ama başaramaz. bilo durumu sülo dan öğrenir önce inanmaz ağam yapmaz öyle şey, ben ağanın oğluyum sen ağamla aramı açmak istiyorsun der ama ilk defa şüphe düşer içine ve ağaya önce sülo yu gönderir kapı arkasında dinlemektedir ikisini ve duyduklarından sonra ortaya bir çıkar ki o diyaloglar herkese tokat gibidir :

''-Şimdi sen beni öldürtmek istesen ben sana, ağama mı inanırım yoksa bu sümüklüye mi inanırım?
-bana inanırsın bilo can.
-nah sana inanırım puşt oğlu.

-yeter ulan yeter, sömürdün, kanımızı emdin, ağzımıza sıçtın, ırzımıza geçtin ulan! sen geçtin, baban geçti, babanın babası geçti da artık yeter. gavatsak, sefilsek, salaksak o kadar da değil. artık sana inanmıyorum. anlamışım bizim asıl düşmanımız sensin. ''

Vurur ağayı, jandarma komutanına köylüsünle konuşmak istediğini söyler ve şunları söyler :
-''hepiniz hakkınızı helal edin, ben cahalım eşşegin biriyim, ağa namussuzunun sözlerine inanıp size kötü laflar ettim, kendimi bir pok sandım, beni affedin. ''

köylü affetmez tabi ama bilo cebinden ağaya imzalatmış olduğu senetleri çıkarıp yırtınca hepsi sevinç içinde affeder, çünkü menfaatleri vardır aslında af değildir olay her beyazın siyahıdır orada duran. köylü yırtılan seneti görünce :
-''yaşa bilo hay elini ayağını öpek.''

Bilo :
-''yoo, kimsenin elini ayağını öpmeyin, başımıza ne geldiyse bu kıç baş öpme sevdamızdan geldi, kula kul olmanın sonunu gördünüz artık ağa da bey de sizsiniz''

işte bir filmin kısaca özeti budur, devlet-eşkiya-halk ilişkisi, insan-toprak-tarım ilişkisi, toprak reformu-egemen güç dengesi, sosyal devletin vazifesi gibi denklemleri beynine sokar adamın bu film. bilo herkes kadar siyah değildir ama ağırlıklı olarak beyazdır bu filmde, ağa simsiyah bir karakterdir aslında, cano herkes kadar siyah, her siyah kadar da gridir, Sade bir ağalık yoktur veya sade bir başkaldırı aslında ötesi vardır insan yaşadığı yerdir.
*
* *
bilo: ahh ah dağların soğuğu yaman oliy eşğıyalığın bu tarafı köti
şiwan: hangi pohu eyiki
hüso: get laa şöyle birbirimize sohulahta ısınah hadi
şiwan: sohulma la
bilo: garnımız acdırda ondan üşüyik
hüso: gene beyle bi geceydi heç unutmam
şiwan: unut ula unut bitmiy hikayelerin bitürlü köroğlunu geçtin laa
hüso: köroğlu benim yanımda heç galır bahma..
müthiş repliklerin geçtiği film. Yalnız münir özkul'un şive rezaleti es geçilmemelidir. Habire şive kasan Bu kadar abartılı kötü şiveli karakter olamaz. Bak ihsan yüce'ye ne kadar da doğal. Şener şen ve ilyas salman'ı saymıyorum bile.
Star da başlayan bilim. izlenesi.
Youtube da 720p olarak izlenebilir, her saniyesinde guluyorum ya. Ilyas salman gibi bir ustayi duzgun kalitede izlemek cok guzel, boyle diyaloglar yok ya. Hahahahha bunu yaZarken bile gulduruyor harika ya.
Pkkyı anlatan film.
karakterlerin, diyalogların, sahnelerin hepsinin komik olduğu izleyiciyi sıkmadan akıp giden nadir filmlerimizden. şivan, hüso, cano, bilo, sümüklü sülo ve tabii ki maho ağa hepsi ayrı ayrı hareket ve konuşmalarıyla izleyeni kahkahaya boğarlar.

ölüm döşeğindeki canonun babasıyla sefil bilonun konuşmaları favorimken film hem müthiş bir komedi hem de değindikleriyle çok yerinde bir eleştiri eseridir.
-billoooouvv yavrııımm! biloooouğğvv!

şener şen'in bilo'ya seslendiği şu sahne bile efsanedir.

https://www.youtube.com/watch?v=vBUrDicr2jg#t=9m00s
ontebin homemleri yikanir külhenleri... diye devam eden unutulmaz bir şener şen repliği olan film. birazdan showtv'de başlıyor.