bugün

enteresan ve hocaların çakozlamakta zorlandığı kopya usulleridir, mesela : önde oturan lavuğun ayakkabısın altına formüller yazılır,dürtülen arkadaş ayağının arkasını kaldırır.
(bkz: sözlük okuyan öğretmenler)

(bkz: öğretmenler yazar olsa açacakları başlıklar)
ilgi uyandırıcı kopya çekme usülleridir. bir tanesi de tırnağının üstüne oje gibi gözüken
kopya yazılması olsa gerek.
bizim hocalar o kadar serbest bırakıyodu ki enteresan bi kopya çekme usulü bile üretemedik. sağolun hocalarım, varolun.
uç kutusuna koymak en geçerlisidir. hiç bir hoca bakmayı akıl etmiyor. sonra sınav esnasında kaleme uç almak için kutuyu açıyor kağıdı ters çeviriyor önünüze koyup baka baka yazıyorsunuz.

bir başkası ufak kağıtlar gömleğin kol kısmının içerisine sotelenir sınavda çekilir bakmak için sıcaktan terlemiş olan bileğiniz kağıdı ıslatmıştır ve artık hiçbir şey okunmaz. küfür edilerek kağıt imha edilir.

çekmesini bilene fırsat çok. afedersiniz donuma bile sakladığım olduydu amk.
A4 kağıda sınava hazırlanırken çıkarttığım not kağıdını sınav kağıdının altına koyup, hiç endişe etmeden sınava devam etmem hiç dikkat çekmemişti yani anlayacağınız 'acaba yakalanır mıyım, hoca görür mü' diye endişe etmemek kopyanın püf noktası.
efendim gençliğe hitabe,istiklal marşı ve atatürk resminin camlarına kopya kalın uçlu kalemle yazılır.tüm sınıfça çekilen bu kopyada öğretmen yukarı bakarsa da;

(bkz: geçmiş olsun)
sınıfın çirkin ama çalışkan kızı bulunur, biraz iltifat edilir sınavda arkasına geçilir. eğer kız sizden elektrik aldıysa kağıtları bile değiştirebilirsiniz. sevgili kız arkadaşımız bildiği soruların cevabını 2. kez memnuniyet ile yazacaktır.

kabul ediyorum çok enteresan bir yöntem değil ama ben lise 1. sınıfı bu şekilde geçmiştim. 2. sınıfta kız MF ye geçmişti yani güzel ilişkimiz son bulmuştu. hemen ardından benim lise hayatım halil ibrahimin sikertmesinden çıkmış yunan askeri gibi perişan olmuştu.
(bkz: en iyi kopya çekme yöntemleri)
(bkz: sözlük yazarlarının kopya çekme yöntemleri)
(bkz: sınavlarda alternatif kopya çekme yöntemleri)
(bkz: kopya çekme taktikleri)
(bkz: kopya çekme teknikleri)
eğer öğretmenler sınav esnasında tuvalete çıkmaya* izin veriyorsa* sizden önce yetkin bir öğrenci sınavdan önce belirlenmiş pek kullanılmayan bir tuvalete* girer ve kapısına kurşun kalemle bir şeyler döktürür. yetkin öğrenci sınıfa girdikten sonra kopya çekecek şahıs cebinde tuttuğu ufak not defteri ve 3.5 liralık küçük kalemiyle (alırken canım yanmıştı) malum tuvalete yol alır ve küçük kağıda yazılanı not eder.* *
ön sıradaki kerizlerin bulunduğu yere çakma kopyalar saklamak.

sınav ortasında "ön sırada kopya çekiliyor" ihbarı yapılır, hoca ön sıra ile meşgul iken arka sırada kitap defter karıştırılır.

genellikle kağıtlarına el koyulur, bazen disipline falan gider, yanar bu öndeki kerizler.
ilgili dersin kitabı veya defteri çantaya açık şekilde konulur. dersteyken yalandan birkaç kere hapşurulur, peçete arıyormuş gibi yapıp çantanızdaki deftere bakılır. tabii, önceden önemli sayfaları ayırmanız gerek bu kopya tarzını uygulamadan önce. bir de bir risk var; hoca o kadar peçete arayışınıza acıyarak size peçete paketi uzatabilir.