bugün

Hile değil, ayarlama diyelim biz ona.

Sepet içerikleri ile oynandığı bilinen bir gerçektir.
Ayrıca baz etkisi denen bir şey vardır. Araştırmanızı tavsiye ederim.
Yoksa 3 kuruşluk ürüne 10 kuruş vermeyi isteyecek kadar enayi değiliz.
Madem emflasyon iniyor.bu elektrik zammı niye?
buna inanan insanlarla aynı ülkede yaşamaktan utanıyorum. elektrik, doğalgaz gıda almış başını gitmiş enflasyon nerede tek haneli lan.
gılışdar sesehayı badırdı.

https://www.youtube.com/watch?v=Z62-FH2W4Sk
Elektrik, doğalgaz ve marketler öyle demiyor ağam.
Çok cahilsin keşke ölsen.
Çift haneli zamlar yapıp tek haneli enflasyon açıklamak.. bilemiyorum Altan.
millet 1 kilo soğan almak için para biriktirir hale geldi ama enflasyon düşmüş.

iyi hayırlı olsun o halde.
vatandaş "e hani fiyatlar düşmedi" demiyor. "e son bir yıllık enflasyon %9'sa, bizim elekriğimiz ne bok yemeye aynı dönemde %15+%15+%15 zamlandı" diye soruyor. bay friedman ekonomi diplomasını rte'nin fakültesinden almış olabilir mi?
görsel
makarna yemekten beyin aktiviteleri azalmış akplileri sevince boğmuştur.
görsel
Fiyatlarına çift haneli zam yapan çaykur elektrik kurumu gibi kurum yetkilileri görevde kalmaya devam edecek mi peki?
zamlar çifter haneli iken inanılması güç bir durum. lakin birileri halen inanmakta ısrarcı. bakalım çarşıya pazara yansıması ne olacak.
geçen seneden bu seneye fiyatlar genel düzeyinde bariz %60 artış var, siz böyle devam edin. bir sonraki seçimlerde de sıfır çekerseniz şaşırmayın.
Hayal ürünüdür. Bulunduğumuz ekim ayı itibarıyla benim reel enflasyonum en az %50'dir. Geçen sene bu zamanda 3kg. Süte tam 10 tl ödüyordum. Bugün net 15 tl ödüyorum. Kimse kimseyi kandırmasın. Bu enflasyon bu koşullarda tek haneye falan inmeZ. Daha fazla artmasın yeterli en azından.
He canım he, ben ikna oldum, evetahahahaha.
Siktir et enflasyonu falan. En kuvvetli ekonomileride demiyorum, sıradan Romanya, italya, ispanya gibi ülkelere bak.
Oradaki sıradan bir vatandaş 1 aylık kazancıyla kaç kilo et, kaç litre benzin, kaç ekmek vs alıyor, birde Türkiye'deki sıradan gelirli bir vatandaş bunlardan ne kadar alıyor, ona bak. Sonrada otur ağla halimize.
Yoksa dolar kuruyla, enflasyonla falan, laf demogojiden öteye gitmez.
Bunu açiklayan kurumdakiler ne kullaniyorlar da bu kafaya geliyorlar Merak ettim.
enflasyondan daha önemli olan sıkıntı aşırı vergilerdir. alım gücünün bu kadar düşük olmasının sebebi vergilerdeki uçuk artışlar. batı’da ortalama bir gelirle ev, araba almak gayet kolayken bizim ülkede lükstür, hatta imkansızdır. %110 ötv hangi ülkede var ulan!
enflasyon tek haneye indikçe zamlar çift haneye çıkıyor. işte bu da durumun ne olduğunun göstergesi.
hesaplarken son zamanlarda sürekli zam üstüne zam binen kalemleri çıkartırsan eksilere bile iner amk ne tek haneleri. herkes kuntiz memlekette bir biz salağız. damat yakın zaman önce çıkıp "gıda olmasa enflasyonda olmaz" dedi koca koca adamlar alkışladılar ya lan..
Bütün kurumlar ellerinde, isterlerse enflasyonu ekside gosterirler.
Geçen yılın aynı ayındaki (eylül 2018) yüzde 7'ye yakın olan bir aylık enflasyon oranı 12 aylık toplamdan ve 12 aylık ortalamalardan çıktığı için oluşan ani bir düşüşe sevinmek embesilliktir.( (bkz: baz etkisi)).
Siyasetçi için ise "aç tavuk kendini darı ambarında görür" misali embesilleri daha embesil hale getirmek için kullanılır.

Elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi ürünlere yapılan zamların etkisi ise önümüzdeki aylarda önce üretici fiyatlarıyla piyasaya yansımakta gecikmeyecektir. Sokak ve mutfaktaki enflasyon esas olandır. Kağıt üzerinde hesaplanan değil.
tam ikna olacakken bir gülme gelmektedir.