bugün

iyi niyetli ve akılcı yaklaşımları olan bir yazardır. Akşamki siyaset meydanında örneklerini vermiştir.
klise stalinist solcu genclerin konustugu- hani su forumlarda, sözlüklerde vs; argümanlardan baskasini konusmayan. zormala devrimci. devrimci siddet zorlamasiyla kendisini huysuz olarak gösteren, anlasmaya calismayan cünkü dünyayi degistirmeye calisan böyle bir derdi olan o yüzden de islamci biriyle asla ortak yaninin olmayacagini iddia eden insan. bu sözlerin aynisi devrimcilik oynayan bir baska dilber etmisti bir yerlerde. onun bu aksi ve sert tartismaci pozlarini da yine bir baska gencte görmüstüm. ne kadar da birbirlerinin kopyasi, klise insanlar...
Sevişmek zevkli olabilecek ender gazeteci bayanlardan biri. Hem güzel hem seksi. Beni heyecanlandırıyor şahsen *
aydin dogan plazalarinda oturarak dünyayi degistirme iddiasi güden sirin.
ölüm orucundaki behis asci'yi bu eyleminden geri cekmek isteyen sevenlerine (cünkü kendisinin artik sagligi iyice tehlikeye girmis ve aslinda eylem kismen de olsa bir amaca ulasmistir) öfke duyan kisi.

o halde behis asci biraksin ölüm orucunu onun yerine sen devam et denilesi insan.
doğan plazadan sosyalizm naraları atan, kafası karışık aydın. acaba aynı cesaretli cümleleri aydın doğanın yüzünede söyleyebiliyormu.
kendisini elestirdigi icin "güclü" iliskilerini kullanarak ayni grupta yazan bir baska meslektasini isten attiran emekci, ezilenin yaninda, patrolarin karsisinda duran insan.
"... Belki Başbakan bilmiyor ama lafın esası ve devamı şöyledir:
'Ein stad, ein folk, ein Führer!'
Yani 'Tek devlet, tek halk, tek lider!'
Nazizmin meşhur sloganıdır... "

gibilerinden bir seyler yazmis yazar su yazisinda
--spoiler--
http://www.milliyet.com.t.../25/yazar/temelkuran.html
--spoiler--

belki basbakan bilmiyordur lafin esasi ve devami söyledir küstahligi olmasa üzerinde durmaya bile degmezdi ama, bu durumda boynumuza borc oldu.

o lafin esasi devrimci sirin'in iddia ettigi gibi "ein stad, ein folk, ein führer" degildir. bir defa almanca'da stad diye bir kelime yok. olsa olsa stadt tir o ama o da burda kullanilmaz zaten lafin esasinda da kullanilmamistir. ikincisi folk almanca degildir. ingilizce bilen herkes bilir bunu. onun almancadaki karsiligi volk dur. bir tek führer de hata yok.

lafin esasi ve dogrusu ise su: "ein Volk, ein Reich, ein Führer"

kaynak mi:

--spoiler--
http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Frage
--spoiler--

"... Die NS-Propaganda prägte dabei den Stehsatz: Ein Volk, ein Reich, ein Führer!." yukardaki linkin icerisinden.
ne anlayatim ben sana kitabının kapağı çok anlamlı ve etkileyici olmuştur. zira kapağın üst kısmında kırmızı bir kumaş vardır. bu kumaş parçası ölüm orucundaki insanların başında bulunan kumaşla aynıdır. o yüzden, o kapağı tasarlayan kimse tebrik etmek lazımdır.
kağıt üzerinde solculuk oynayan stlize sosyalist.
bugünki yazısında savaş çığırtkanlığı yapmaktan bıkmayan liderlere "bir grup vatandaşla" konuşulsun çağrısında bulunan yazar. gayet güzel anlatmış nereye gittiğimizi, nasıl bir iç savaşa sürüklendiğimizi http://www.milliyet.com.t.../24/yazar/temelkuran.html
korkusuz kalem...
http://www.milliyet.com.t.../24/yazar/temelkuran.html sayfasındaki yazısı zamanlaması itibari ile son derece yerinde ve geniş perspektifli olduğundan hayran olunası yazardır.
diyarbakır'dan edindiği izlenimleri pazartesiden itibaren milliyet'te yazı dizisi olarak yayınlanacak yazar.
eski bilgisayarcilardan baris temelkuran'in da ablasidir kendileri ayni zamanda.
sevdiğimiz bir yazardır lakin, para kazanmaya başladıkça toplumdan birazcık daha uzaklaşmış olduğu görülmektedir ki buda üzünülesi bir durumdur.
bush'u en iyi tanımlayan yazar...
(bkz: ölü köpek gözlü adam)
Suikast yöntemi ile katledilen araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu'nun oğlu Özgür Mumcu ile evlenen, selamı dahi tutarlı kadın.

(bkz: Uğur Mumcu)
solcuyum diyerek ahkam kesip meshur gazetesinin diger odalarına bakmayan yazardır.
tamlamalari, tasvirleri, gozlem yetenegiyle turkiyede parmakla gosterilebilecek; duyarliligi dunyaya fazla gelen; memleket meselelerini dusunmekten kendini yipratmis; yasindan buyuk gosteren; yazi dizileriyle takdir toplayan; ozellikle tarlabasi ile ilgili yazisiyla istanbulun yaralarina parmak sokan, cesaretiyle urkuten izmirli yazar.
25.05.08 tarihli milliyetteki yazisiyla gozleri dolduran, "niye bi kumruya rastlayamiyorum ki ben de?" diye sorduran, hos insan...

"...Sizi yazıyorum ve sizin gibi kumrular yüzünden hâlâ dünyanın döndüğünü..."

http://www.milliyet.com.t...ate=25.05.2008&ver=30
savastan ve savasın iğrencliğinden bahseden, bundan nefret ettiğini acık acık dile getiren ve bu yuzden rahatsız olan kesim tarafından hain ilan edilen yazar. en azından fikirleri var, arkasında duruyor ve fikirlerini dogru ifade ediyor diye bile saygı duyulması gereken kişi.
kendine ozgu, enteresan bir duyarlilik gelistirmis, 73lu olduguna inanamadigim insan.

"nasil yazildigini bilsek birbirimizin isimlerinin, anlamlarimizi bilsek karsilikli. herkes ayni sesle soyleyebilse isimlerini, yarisi fisildanmasa.."
bu ülkeyi neden seviyoruz sorusunun cevaplarından biridir ece temelkuran.
20 ocak 2008 tarihli milliyet gazetesindeki, "facebook'un ardındaki gerçek" başlığıyla kaleme aldığı köşe yazısı, çok etkileyici olan yazar. duvara asılsa yeridir.