bugün

ekim 2014'te sinemalarda gösterime girecek film. tahmin edebileceğiniz gibi dracula üzerine kurulu bir film.* başrol olarak; luke evans dracula'yı, dominic cooper ise fatih sultan mehmed'i canlandırıyor. fakat filmin tarihi yönünden çok fantastik yönü ağır basıyor gibi. işin içinde dracula olunca haliyle olayın içerisine osmanlı da dahil oluyor. şurdan fragmanını izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=_2aWqecTTuE

bana sorarsan bullshit. madem dracula'yla ilgili bir film yapıyorsunuz adamakıllı tarihi gerçeklere dayalı bir film yapın. şahsen rumen olsam hollywood'a ana avrat söverdim. ama rumen değilim. o yüzden bana ne amk.

bu arada fragmandaki soundtrack de assassin's creed unity'nin fragmanında da kullanılmıştı. şarkıyı lorde söylüyor.

(bkz: everybody wants to rule the world)

http://www.youtube.com/watch?v=DaVA6sgOpws

bu da assassin's creed unity'nin fragmanı.

http://www.youtube.com/watch?v=xzCEdSKMkdU

izleyin çok güzel.
hollywood'un sokunduruk filmlerinden. vlad tepes'in halkı için vampir olduğunu anlatan film. bir sahnede aga tek başına bir kaç yüz yeniçeri'yi tek başına öldürüyor. amaç türkleri kötü göstermek.
(bkz: dracula untold boykot ediyoruz)
acınası durum ise filmin türkiye'de de vizyona girip izlenilcek olması.
kötü adam fatih sultan mehmet.

http://sozcu.com.tr/2014/...mehmetle-basliyor-595075/
klasik holywood kolpa tarih dersleri chapter bilmem kaç. Spartalıları kahraman gösterip Persleri yalan dolan anlattılar şimdi de Fatih\'i Vlad puştunu hero ilan edip fethedecekler. Ama itirazımız yok tabi Türk milliyetçiliği faşistliktir, suçtur, sakınınız. Bırakın kan alsınlar boynunuzdan*.
''Bazen dünyanın yeni bir kahramana değil, bir canavara ihtiyacı olur'' sloganıyla yola çıkan, anladığım kadarıyla osmanlıyı ezikleyen bir film.

kesinlikle filmin bir bölümünde amerikan bayrağı, görsel bir resim olarak da olsa gözükecektir. aynı zamanda cia'nın senaryo konusunda katkı verdiğini düşündüğüm, iyilik veya doğruluk temalı değilde canavar yaratma mesajı içeren film olması olağandır.

''ne yapak'' abi biz bunu yapamıyoruz. yani film çekip pazarlayabilme kabiliyetimiz yok. ama bari filmi ''adil'' kelimesine yakışacak beyefendilikle çekseydin iz.

''o zaman işid'i canavarlaştıran amerika'mı oluyor. valla yeğenim ben bu mesajı aldım''.

fantastik olur amerikanın filmleri. bol görsel efektli falan. devamı da çekilir bak bu filmin yazıyorum buraya.

goduklarıma bakın hele.
tamam anasını satayım. her şeyi geçtim. türklerin karalanması falan filan. tarihin yanlış anlatılması vs
hoşlanmadığım nokta şu;
adamların kaç yüzyıllık tarihlerinde yetiştirdiği kahramanlar bir elin avuçlarını geçmez. vlad bizim 2000 küsür yıllık tarihimizde yalnızca birkaç paragraflık bi şey lan. adamlar öyle bir ballandırıyor ki vladı. biz türklerin ise tarihe damga vurmuş bir sürü hükümdarı var (fatih, mete, timur, baybars, şah ismail v.s.) neden bunların filmleri yapılmıyor, kahramanlıkları anlatılmıyor da iki günde bir saçma sapan bir aşk filmi çekiyorlar ?
imbdde 6.4 puan almış film. fragmanını görünce merak edip osmanlıyı kötülediğini duyunca bir daha dönüp bakmamıştım. luke evansı severdim ama o da fos çıktı..............
ayrıca korsan izleyerek kendimce ceza vermeyi planladığım film.
vampir dracula nın kungfu yaparak fatih sultan mehmet i öldürdüğü sıçındırık film.

ciddiye almaya bile değmez. resmen saçmalık.
(bkz: genç osmanlılar rahatsız)

ulan bu ne malca bir film yorumlamaktır arkadaş. gülsemmi ağlasam mı bilemedim. türkiye de yasaklasınlar bu filmi. izlemeyin amk.
(bkz: Osmanlı bize bakmıyor)
(bkz: Foşşik Osmanlı)
Adamlar da böyle filmler ile tatmin olurlar.

edit: osmanlı 1000 sayfalık roman ise vlad tepeş tek satırdır bu romanda.
bugüne kadar izlediğim en kotu vampir filmi.
abd'lilerin abraham lincoln'ü vampir avcısı yaptığını bile bilerek söyleyelim ki siktirik bir başka film.
Bugün gittiğim ve harcadığım zamana acıdığım film. Sorun vay türkleri karalıyolar şu bu değil. Ulan fantastik film biliyoruz da azıcık içine bir gerçeklik kat da tad alalım değil mi? Ne bilim vladın da bir ordusu olsun az olsun ama olsun o ne amk adam tek başına osmanlı ordusuna dalıp hepsini öldürüyor. Hele ki bir sahne var vlad kalesini kuşatan osmanlı ordusuna tek başına dalıyor işte türkleri sağa sola savurup atıyor ve yeniyor. Sonra kaleye dönerken vladın 15 20 adamı ellerinde kılıçlarla geliyor. Lisede mevzuya sonradan gelen 'ya hoca çağırdı beni kanka yoksa biliyon gaçmayız biz' arkadaş tiplemesini burada yapmışlar.

Hem gururumuz mehmed vladı son sahnede yendi ama vlad gene yarasa oldu bişey oldu kaçtı ısırdı köpek pardon fampir.
alt metninde "türkleri yenmek için olağan üstü güçleriniz olmalı" mesajını veren tarihi olaylarla ilgisi olmayan bir vampir filmidir.

bizim de sinemayı etkin bir şekilde kullanmamız gerektiğini hatırlatır.
şimdi genel bir dracula sever olarak.bram stoker'ın dracula kitabını da okumuş biri olarak
açıkcası tam olarak budur diyemedim ama kötü de diyemem.kurtarmış bir film kendisini.
1992 yapımı coppola'nın draculası çok daha güzeldi lakin ondan sonra cekilen dracula 2000 gibi
örneklerinden daha iyidir.

-- spoiler --

dracula karakterini canlandırılışını beğendim lakin biraz daha sivri yüzlü daha keskin bakışlı bir surat seçebilirlerdi.türklerin tam olarak canavar gibi gösterilmesine de takılmadım.neticesinde bir film
elbette karşı tarafı itin götüne sokacaklar.
savaş sahneleri fragmanda daha iyi gözüküyordu çok tatmin etmedi.
ama yine de o dracula tılsımını ucundan yakalayıp o gizemli havayla işi kurtarmışlar.
10 üzerinden 6.5 luk bir film.
beklentiniz büyük değilse gidip biraz eğleneyim diyorsanız gidin.
film için ciddi ciddi para harcayanların geçmişte nasıl sikiildiğini gösteren film. hiç bıdı bıdı etmeyin "e ama vampirli filimde mantık aranır mı?" da demeyin sikerim. 1957 yılında memleketimize gelen bir amerikalı bir yunan tarihçinin milli eğitim bakanlığında neler yaptığını biliyoruz. *
film ilk yarısı normal diyebilirim. mantıklı demiyorum. normal diyorum bak. kazıklı vilad ismini koyup sonrasında buna vamirli filim hacı denmesi ciddi hazımsızlık gerektirir.

şimdi yiğidi öldür hakkını ver. özellikle romanyalı elemanın "sanırım bütün dünya türk olacak" demesi senaristlerin türk korkusunu nasıl gördüklerini görmüş olduk.
yeni çerini silah kullanmada ustalığı da güzel işlenmiş.

ama benim favorim draculanın fatih sultan mehmedi ısırarak öldürmesi, tarihin ne kadar teknolojik olduğunu gösterdi bize. 1442 de bir koyuyorsun 2014 de holuvud yazarları yerinde hopluyor.
filmin sonunda haç ile ortaya çıkan elemanın kesinlikle şafak sezer olmasını isterdim. neyse parasını verip oynatsalardı keşke.

-verdim kutsalı verdim kutsalı sonra arada da haç çıkardım manyak ettim pezevengi gibi bir replik ile daha "mantıklı" bir son yapabilirlerdi.

özetle torrenti bekleyin.
fragmanlarında muhteşem göz dağı verip izlendiğinde hayal kırıklığına uğratan dracula filmidir.
"I wish it remained untold" diye dalga geçilen film.
kazıklı voyvo da vampir oluyor şanlı Osmanlı Ordusuyla tek başına Şavaşıyor arkadan ıron man ve kaptan amerika geliyor ne kafalar ne kafalar.
türkiye'de yaşayan osmanlı düşmanlarına göre dünyanın gelmiş geçmiş en iyi tarih filmi olabilir. o derece saçma yorumlar yazılır, konuşulur. lan oğlum sik gibi film işte, uzatmayın. avrupa'da saçma ve komik bulunmuştur. elin gavuru bile kurgusal filmden bu kadar haz almıyor, sanırsın fatih bu kemalist pıtırcıkların ebesini zikmiş.
beğenmediğimdir. fatih sultan mehmed'i canlandıran adam iyi olmamış üstad. filmin akışını da pek beğendiğim söylenemez. ilk yarım saat eyvallah ama sonrası boka sarıyor. türkleri hem aşağılamış hem de yüceltmişler dengesizler. neyse sakinim.
ulan heriften sogudum, bu yuzden hobbit i bile izleyemeyecek noktaya geldim siz dusunun !! resmen vampir e oldurttuler fatih sultan mehmmet i ya la ! dunyadaki en gotten uydurma senaryoydu. milliyetciligi gecip bir amerikali vs gozunden bile baksak, film iyi degildi. fragman guzeldi ama film pert. tek begendigim sahne dracula nin tepeden inerken yarasalara donusmesiydi ki bu fragmanda da var. onun disinda her seyi uydurmave aceleye gelmis bir filmdi. konusal olarak ise, zaten sonu da gunumuze gelmis olmalarindan belli ne kadar basit ve gereksiz bir film oldugu.
--spoiler--

fatihin olmesi disinda tarihi ogelere cok takilmadigim orta seviye bir filmdir. turkleri guzel ovmusler yeri geldiginde. ama fatihimizi oldurmeyecektiniz.
--spoiler--