bugün

yeraltından cıkarılıp yakıt olarak kullanılan,ısıl degerı metrekupte 8900 kilokaloriye ulasan hidrokarbon gazı
(bkz: osuruk)
(bkz: biogaz)
(bkz: ateşle yaklaşma)
(bkz: kombi)
yer gazı.
Yer kabuğunun içinde bulunan, yakıt olarak önem sıralamasında ham petrolden sonra ikinci sırayı alan ve petrolün bir cinsi olan yanıcı gaz.*
(bkz: dogalgazda gazık yemek)
normal şartlar altında yoğunluğu havadan düşük olduğu için kaçak durumunda tavanda biriken ve lpg aksine yerler yelpazelenerek değil, tavan yelpazelenerek tahliye edilmesi gereken gaz.

yanma sonrası kükürtoksit ve azotoksit çıkarmadığından dolayı sağlıklı adledilen gaz.
hayatımıza yeni girmesine rağmen, bir çok ailenin ve dolayısı ile kişinin vazgeçilmezleri arasında olan doğal nimettir. ayrıca rusya ekonomisinin ayakta kalmasının başlıca nedenlerinden biridir.
esasen kokusuzdur. kaçak olması durumunda fark edilmesi amacıyla çürük sarımsak kokusuyla kokulandırılır.
babamın yanlış anladığı olaydır. yıllardır ne zaman doğal gaz bağlat desek "hadi koçum bu da soğuk mu, 1985 kışında kar evleri altına almıştı, karın altından küreklerle yol kazıp...." diye başlayan ve deli motive eden konuşmasını yapıp doğal gazı verir, konuyu da kapatırdı.. bıktım bu münir özkul tiradlarından.. donuyorum lan, parmaklarım dondu yazamıyorum..
dünya kaynaklarının en çok rusya, iran, azarbeycan gibi devletlerde olduğu, özellikle rusya nın siyasi anlamda avrupa ya kafa tutmak için iyi bir koz olarak kullandığı yer altı kaynağının adıdır. son zamanlarda doğal gaz kaynağına sahip bir diğer ülke olan iran ın, iç talebini karşılayamamasından dolayı türkiye ye gönderdiği gazı da kesmiştir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Gazprom
http://www.naturalgas.org/
o koku nasıl bir kokudur bilmiyorum(sonradan eklendiği söylenmiş, benim bir bilgim yok eğer öyleyse aromasını azaltsınlar kardeşim). ocağı açıyorum, eğer 2 saniye içinde yakamazsam ocağı, mutfak müthiş bir kokuya tanıklık ediyor.
ne gereği var doğalgazın?
kömür yakın,
fuel oil yakın yahu.

o da fosil o da fosil.
doğalgaz serada mı yetişiyor sanki?

doğal deyince böyle bir "cool" oluyor ha. başka bir şey değil. duyan da doğada bitiveriyor zannediyor bu gazı hava gibi su gibi.

yok lan! öyle değil!
Doğal gaz; havadan hafif, renksiz ve kokusuz bir gazdır.

Yer altında, petrolün yakınında bulunur.

Yer yüzüne çıkarılışı petrolle aynıdır, daha sonra büyük boru hatları ile taşınır.

Yer altına döşenen borular ile evlerimize gelen doğal gaz; ocaklarımızda, evlerimizi ısıtmada kullanıldığı gibi, elektrik enerjisi üretiminde de kullanılır.

Doğal gazın büyük bölümü metan'dan, kalan kısmı ise bütan ve propandan oluşur. Bunlar ise karbon ve hidrojen bileşiği olan gazlardır.

Doğal gaz ihtiyacı kış aylarında artar, yaz aylarında azalır. Bu nedenle, yaz aylarında kullanılmayan doğal gaz eski petrol ve gaz kuyularında ya da eski tuz yataklarında oluşturulan yer altı depolarında saklanır, kış aylarında ise evlerin ısıtılabilmesi için boru hatlarına geri beslenir. *

kükürt ve türevleriyle kokulandırılır..

havasız ortamda kendi kendine patlama özelliği vardır.
doğalgaz mars'taki ponponkızların popolarından çıksın isterse,

bana maliyeti var bu gazın.

belediyelerin doğalgaz dönüşümünü tüm hanelerde zorunlu tutma uygulamalarından bahsediyorum.

kimi kalkındırdıkları belli değil---
zorunlu tutuyorlar.

baskı yapıyorlar.

bundan bahsediyorum işte.

doğalgaz neredeyse %100 dışa bağımlı olduğumuz bir gazdır. sistemleri komple doğalgaz'a çevirmek, bu nedenle intihardır.

zorunlu tutmak ise denyoluktur.
doğalgaz kömür gibi kül bırakmaz ağır ve zararlı karbon monoksit kokuları yaymaz.. fuel oil, mazot gibi pahalı değildir.. taşınması çok kolaydır hacminin 1000 katı kadar sıkışabilme özelliği vardır bu yüzden gemilerle çok rahat taşınır..
DOĞALgaz isterse donda bok bırakmasın, gereksizdir. tek yol olarak seçilmesi geri zekalılıktır.
doğalgaz yakın zamanda üçüncü dünya sömürge ülkelerinin paralarının yettiği tek enerji kaynağı olacaktır. 65 yıl kadar ömrünün kaldığı ön görülmektedir.
doğalgaz beleş de olabilir... anlatamıyorum.

petrolün kaç yılı kaldı? arabalara binemeyecek miyiz sanki?

yahu bizim kömür madenlerimiz var diyorum, daha ne diyorlar...
doğalgaz aynı zamanda elektrik üretimi için çağımızda en verimli kaynaktır. en temiz, en ucuz ve en hızlı elektrik doğalgazla üretilir.
diğer gazlara kıyasla daha az tehlikelidir. bunun nedeni havadan daha hafif olmasıdır. bu nedenle yükselme eğilimindedir. ortamda diğer gazlar kadar yoğun bir şekilde birikmez.
petrolün 42 yıl, kömürün ise 230 yıl ömrünün kaldığını biliyoruz.

kömürü fiyatlandıran herhangi bir kurum bulunmamaktadır. ayrıca rafine edilmesine gerek yoktur. kömür fiyatları spekülasyonlarada sebep olmaz. ama kirletir kül oluşturur, ozonu deler, küresel ısınmayı hızlandırır yani sera gazı emisyonlarını arttırır. günümüzde doğalgazın çok az bir metre küpüyle kömürün tonunun yapabileceği işlevleri tertemiz yerine getirebiliyoruz.
petrol türevlerinden yanıcı gaz. büyük bölümünü metan gazı oluşturur. renksiz, kokusuz ve havadan hafiftir. tarihte ilk kez m.ö. 900'lerde çin'de kullanıldığı bilinmektedir. türkiye'de doğal gazın varlığı ancak 1970 yılında tespit edilebilmiştir. ekonomik, verimli olduğu ve çevreye zarar vermediği için yaygın biçimde kullanılır.
ÜLKELER iTiBARIYLA DOĞAL GAZ REZERVLERi (2000)

Ülke /Rezerv(Trilyon m3) /Toplam Rezerv içi Payı %
Dünya /150,2 /100,0
Rusya /48,1 /32,1
iran /23,0 /15,3
Katar /11,2 /5,7
BAE /6,0 /4,0
Arabistan /6,1 /3,8
ABD /4,7 /3,1
Cezayir /4,5 /3,0
Venezüella /4,2 /2,7
Nijerya /3,5 /2,3
Irak /3,1 /2,1