bugün

yıllarca sebze olarak bilinen ama ne olduğunu kendisi bile bilmeyen sebze/meyve.
500 tane kromozom içeren sebze.
(bkz: çanakkale)
dil yarayken yenince dili yakan sebze. *
hayatla seviştikçe yüzü kızaran sebzedir. seviştikçe cildi pürüssüzleşir, güzelleşir. seviştikçe tatlanır, sulanır.
bir gün bu yasak sevişmeler dalından koparılıp masamıza konduğunda bitiverir. buzdolabında içi üşür. yenilmezse buruşur ve pörsür. bu yüzden seviş domates! atıl kurt, der gibi...

unutmadan bir de domatesin çeri denen çıtır dilber türleri vardır. onlar hiç kızarmaz, hiç utanmayı bilmezler. bir de onlar sarı şekerdirler, sarışın lolitalardırlar.
şu an saat tam 00.43...
canım seni çekiyor, ama sen yoksun.
dolabıma bakıyorum, yoksun. açıp bi daha bakıyorum belki bir köşede kalmıştır diye...
ama yine yoksun!
eyy domates!
bu vakitte niye aklıma giriyorsun...
ey içi sulu sulu, dışı kıpkırmızı, şöyle hatır hutur yenilecek sevgili...
ey domates!
neden yoksun?
ABD'de 1893 yılında mahkeme sebzelerle birlikte saklanıp yenildiğinden onu sebze diye sınıflandırmıştır.
eee meyve de deniliyor, bari biri ispatlasın da şu kararsızlıktan kurtulalım.
Yeşil halini ısırırsanız tiksineceğiniz meyvemsi sebze.
fuzuli'nin, yaşasaydı, "leyla ile mecnun" yerine "rapsodik ile domates" adlı bir eser yazmasına neden olacak kadar, rapsodik nickli uuser ile arasında özel bir bağ olan sebzedir.*
soslarda ve salatalarda sikca kullanilan sebze.
anavatanı amerika kıtası olan sebzedir. amerika'nın keşfi ve akabinde iliğinin kemiğinin kurutulması çalışmaları süresince patates ve birçok başka tropik meyve-sebze ile avrupa'ya taşınmıştır. izmirli kırsal kesim insanı domat der buna, kısa keser.
Osmanlıya amerika kıtasından gelmiş sebzedir. Eğer bahçenizde yetiştiriyorsanız ve oluşan her domates alttan çürüyorsa yapmanız gereken domates yeşil iken onu iple havaya kaldırmak toprağa değmemesini sağlamak ve sulama işini de yağmurlama olarak yapmamaktır . Böylece hayatınızda yiyeceğiniz en güzel domatesi yetiştirebilirsiniz.
ülkemizde yetişebilen bir toprak bitkisidir.
kesinlikle köylerden getirtilmesi gereken sebze ya da meyve.

şehir içlerinde çok nadir rastlanıyor güzel ve doğal olanlarına. diğerlerinin tümü hormonlanmış tatsız ve sarılı domateslerden oluşuyor. domates demeye dilim bile varmıyor bunlara.
ne kromozom sayısı, ne latince ismi, ne kaç vitamin bulundurduğu ne kabuğunda bulunan madde, ne vücudumda ne işe yaradığı, ne de sebze mi meyve mi olduğu domatesin çekirdeği kadar umrumda değildir.

domates kusursuzluğun göstergesidir. domates sadece domates değildir. domates tutkudur.
fransız bilimadamlarının yaptığı bir araştırmaya göre 'çok faydalı' olduğu sonucuna varılan meyve. ne önemli bilgi ama...

(bkz: meyve)
makedonyalı türklerin patlıcan dediği sebze.

edit: şaka değil. patlıcana da kara patlıcan derlermiş.
pek çok Avrupalı için aşk elmasıydı, çünkü insanları romantik yaptığına inanılıyordu. fatih sultan mehmet domates yememiştir. ama ben yedim. o zaman ben daha romantiğim.
sarı ve küçük renkli olan bir türünden reçeli yapılan harika meyvadır.
sivri biberden cok daha lezzetli olmasina ragmen cogu zaman ondan daha ucuza satilan sebze.
nasıl muazzam bir ahmaklığın ortasında bulunduğumuzun birincil dereceden ispatıdır, canlarım.

daha birkaç sene önce yumurta gibi ve fabrikasyon görünümlüleri makbul ve pahalı iken, demin kontrol ettiğim üzere şimdilerde eciş bücüş olanları makbul ve pahalı.

ya insanlara hakikati öğrenebilecekleri zamanı ve imkanı yaratmak için okul önlüklerini ve plazaları yakacağız ya da gitgide ebevenylerimize benzeyeceğiz.

hakikati söyleme işini; baba parası yemesinden mütevellit hakikati öğrenmeye zamanı olan bir avuç dürüst insana bırakıp, onlara da küfürü basacağız. haliyle de sık sık ihanete uğrayacağız.

neyse, seçim yapabilecek durumda bile değilsiniz, değil mi sevimli orta direk mensuplarım?

meraklısına not: fabrikasyon görünümlülerden aldım, hem hava kirliliğine de bayılırım. uyum sağlayabilen mahlukatlarız. galiba en iyi yaptığımız iş de bu zaten. bolşeviklere kafam girsin.
içerdiği asit sayesinde nasır yakısı olarak da kullanılabilen sebze.
a, c ve e vitamini zengini, gerçek mevsimini unuttuğumuz dört mevsim mutfaklarımıza giren sebze. sebze derken uzmanları hala sebze mi yoksa meyve mi karar veremiyor, son noktayı ben koyuyorum *.
hormonsuz haliyle kanserin en etkili silahıdır.
yakın zamanda yüksek oranda zamlanacağını düşündüğüm bir besin ürünü.
Edit: şuan kilosu 10TL oldu.