bugün

eğer "kıskananlar çatlasın" tadında savunmalar geliyorsa bilin ki eleştirileriniz doğrudur. görüntüsü, senaryosu, vs bir yana, arkadaki siyasi perde bir yana...
en güzeli boşuna konuşmayalım. yarı erotik tattaki gençlik dizileri ve filmleriyle cukkayı toplayan fatih aksoy'u fetih 1453'ü çekti diye neredeyse evliya ilan edecek angutların bunu övmesi normaldir. adam parayı hüpletti bir de üstüne yazın çılgın üniversite diye bir dizi yapıp yayınlattı.
içinde izlemeye doyum olmayan şöyle bi sahneyi barındırın muhteşem dizi
http://www.esaspark.com/v...is-ertugrul-zikir-sahnesi
akp trölleri tarafından yalanan dizi.
Yurt edinilen yere 1.5 metre yüksekliğinde bayrak dikilmesini ilginç bulmayan insanlarca çok beğenilmiştir, pigme kabilesimisiniz olm siz 1.5 metre ne lan öyle sancak mı olur beğenmenin bokunu çıkarmayın amk.
hurafeci, osmanlıcı, evliyacı, şirk üzerine batıl üzerine bir dizi. tarihin tarafsız şekilde sunulması gerekiyorken daha ikinci bölümden evliyalar kerametlere başlamıştır. alem marsa gidiyor biz dahada geri sarıyoruz be !
diziye çok tuhaf şekilde saldırı var. eleştiriler gerçekten düşmanca görünüyor bana. dizide kayılar, islamı kabul etmişler, müslümanlar ama türk töresine bağlı şekilde idare oluyorlar. zikir sahnesi, okunan nağmeler falan göze batan hatalar tabi ama bence bu yapım türkiye standartlarının çok üzerinde olmuş ve doğru düzgün bir işi beceremeyenlerin ülkesinde bu kadar iyi bir işe böyle acımasızca eleştiri getirmek art niyetten başka bir şey değil. birazcık tutarlı olmak lazım. devlet baskısı ayyuka çıkmışken, hukukun dahi askıya alındığı bir ortamda devlet televizyonundan şaman türk yaşantısını anlatan dizi beklemek ne kadar mantıklı. ayrıca böyle bir şey neden yapılmaz da başkasından beklenir o da ilginç. daha iyisini yapmak için neden bir gayret yok? tarihi kazananlar yazıyor ne yazık ki realite bu.

dizide asıl dikkat çekmesi gereken şey bence türk toplumundaki ahlaki çöküntü. göktanrıcı da olsa, müslüman da olsa türk toplumları tarihte gayet ahlaklı, sağlam iradeli insanlarken bugün üç kuruşa götünü satan insanlar olmuş vaziyetteler. benim dikkatimi çeken tek şey bu oldu. namaz niyaz deyip hırsızlığın yapıldığı, günah işleme özgürlüklerinden falan bahsedilen bir müslüman toplumda ertuğrul gazı göktanrıcıymış, müslümanmış, sufiymiş çok da fifi yani. türklerin sorunu din değil. ahlak.
dizide olaylar 1225 yılında başlamaktadır.
dizi seyretmiyorum hala da seyretmiyorum sonradan izlediğim kadar başarılı bir proje olmuş.

bu dizilerden ders veya tarih çıkarılmaz. günümüzün siyaseti ile harmanlaşmış olması gayet normal.
diziden din iman çıkarmak ve yahut ahlak dersi almak çaresizliktir.
Sayesinde cehapelilerle empati kurduğum dizi, ne insanlar varmış amk bu ülkede de biz bilmiyormuşuz, size hak verdim cehapeliler kaygılarınız o kadar saçma gelmiyor artık bana. yani bir dizi sırf osmanlı hanedanının geçmişini anlatıyor diye biz onu beğenmek zorundayız beğenmezsek vatansız piç kurusu falan olabiliyoruz bu kafadaki adamlara göre vestel sırf telefon yaptı(oda mechul amk) diye biz o telefonu beğenmek ve almak zorundayız elindekine kanaat etmek güzel birşey ama her boku da beğenerek 1 arpa boyu gelişemeyiz kusura bakmayın trt denilem kanal reklam gelirleri hariç türkiyenin en karlı kanalı su faturalarımız sayesinde, o zaman bir zahmet game of thrones kalitesinde yapacak bu diziyi.
1- dizi harcanılan paranın hakkını veriyor. prodüksiyon kaliteli.
2- 2 saat dizi süresi olmaz. 60 dakika yeter. izleyici ekran başında altına sıçmamak için zor duruyor.
3- oyunculuklar çok iyi. esrarkeş düztaban ertuğrul rolüne yakışmış. lakin o saç ne arkadaş. dönem dizisindesin asker traşıyla oynuyorsun. titus denen şefersizi oynayan oyuncu tam ortaçağ tipinde sevimsiz, sevdim. ertuğrul'un canyoldaşları tam bombalar. arıza, kafasız lakin sadıklar. ibn arab-i karakteri dizinin kilit noktası olacak.
4- görüntü yönetmeni mükemmel. sahne arası geçişler ve kamera açıları üst düzey. lakin son final karesini iyi seçemiyor bence.
5- tapınakçılar karanlık havayı çok iyi veriyor. daha fazla yer verilmeli. o 4 vebalı sahnesi iyiydi. sanırım alt metinde üstadı azam neferi titus'la, ibn arab-i neferi ertuğrul ile çarpışacak uzun süre.
6- trt gibi bir kanalda 20 share alan bir dizinin büyük bir kanalda olsaydı 30- 40 share alması kaçınılmazdı zaten.
7- sanırım bu çıban hadisesi allah'ın osmanoğullarına bir laneti. yoldan çıktıkları an canlarını almakla mükellef.

özün sözü kerhane dizisi muhteşem haremden çok daha iyi bir dizi. izleyici de zaten sahiplendi.
Muhteşem yüzyıl adlı yalanı izlediniz o kadar sezon. Gerçek değil, yalan yanlış şeyler var diyince "dizi efenin, kurgu olacak tabii." diyenler şimdi de kalkmış daha ikinci bölüm yeni çekilmiş başlamışlar çamur atmaya.

Yeminle söylüyorum bizim tarihçi hoca vardı ilk başta muhteşem yüzyılı sevmiyordu, aradan zaman geçti meral okay şerefsizinin solcu sosyalist olduğunu öğrenince methiyeler yazdı mübarek. kendisiyle aynı siyasi görüşe sahip diye desteklemek bence en büyük riyadır. sizin yaptığınızda aynı şey.

"Bazıları da alem marsa gidiyo biz daha geri gidiyoruz hülogg" gibi saçmalamış. Dizi izlemeyince uzaya mı gidiliyor amk.
Muhteşem yalanı izlediniz uzaya çıktınızda, ertuğrulu görünce mi yere düştünüz a pezevenkler(!)

Verilen paranın tüm kuruşunu hak ediyor. ilk başta engin altan yapamaz diyordum ama şimdilik iyi gidiyor. Bazılarında game of thrones gibi dizi istemiş.gama of thrones un bir bölüm maliyeti 4 milyon dolar, adam neyle neyi satın almak istiyor.
Dünya kupası saolsun hala akıllarda kalan dizi. Izlemiyorum izlemem de ama o "evet Silva kaleye baktı , bu arada kale demişken ; diriliş yakında trt de." Reklamı yüzünden izlemeden nefret edilen diziler arasındadır.
kurtlar vadisine tek rakip diye nitelendirecegimiz bir filmdir.
diziyi izleyen potasyumu eksik kemalistler,islamı kabul eden kayı boyuna neredeyse yobaz damgası vuracak.muhteşem yüzyıl rezaletine ayılan bayılan eşeklerden fazlasını beklememek lazım.
şu tapınakçı emminin: "türklerle selahattin eyyubinin torunlarını birbirine düşürürsek..." diye başlayan cümlesinden hareket ile açılım sürecine selam çakan dizi. * *
yakında, dizi; başka bir dizi ile yer değiştirebilir.

(bkz: yokoluş erdoğan)
henüz izlemedigim dizidir.
2 saat oldugunu gormem ile birlikte izlemekten vazgectigim dizi. sinema ile dizi formatini yine karistirmislar gordugum kadari ile. birkac tarihi donem kiyafeti ile bir iki dakikalik kilic dovusu sahnesi gorucem diye 2 saatimi geciremem. suresi maksimum 1 saat olmaliydi ama yapimci da hakli tabi. turkiyenin sartlari bu. bana gelince acar marco polo'mu izlerim. hem lorenzo richelmy gibi bir seks abidesi adam var hem de benedict wong gibi bir khan.
trt´de carsamba günleri oynanyan yeni dönem dizisi.

bir göz atayim dedim, ama baktigim an mantik hatasi buldum.
okudugum tarih kitabinda "alkişlamanin" doruk noktasinin modern cagda oldugu ögrendim. ancak bu dizide henüz osmanlidan önce, kayilarin ileri görüslü olduklarini ve alkisladiklarini görüyoruz.
muhtesem yüzyildaki gibi burda da tarihte olmayan karakterler görüyoruz.

sans verilebilir bir dizi.
izlenebilecek bir dizi. şimdilik tv i acma sebebidir.
yavuz sultan selim sonrası 16.yy geleneklerini 13.yy'a yamayıp yedirmeye çalışan iktidar ısmarlaması çakma prodüksiyon. gerçi kitlesine ne versen yer, sorun yok...
tarih dizisi görünümlü, siyasi çıkarlara alet olan dizi.
başlasada izlesek dizisi.
atalarımızın destanları bebe uyutmak için değil adam uyandırmak içindir.