bugün

din tamam da ahlak derslerini ogrettiklerini hic gormedim.
zorunlu olan derstir.
gençlerin beyinlerini yıkama dersidir.

girmemeyi çok isterdim fakat okullar zorunlu okutuyor sağolsun.

aslında arada masal dinleyerek uyumak güzel oluyor.
Çok iyi bir öğretmenle din konusundaki cahilliği ve bağnazlığı ortadan kaldıracak derstir.
bazılarının fena zoruna giden derstir.
gereksiz mi gereksiz bir derstir.
müzik resim beden eğitimi seçmeli ya da haftada 1 saatken nası bu derse bu kadar zaman ayırılıyorben anlamıyorum.

zaten derslerde de ya ders işlenmiyor ya da çocukların beyinleri yıkanıyor.
yazık.
din kültürü adı altında islamcılığın empoze edildiği saçma ders. madem islamcı yapacaksın çocukları, o zaman dersin adını müslümanlık dersi filan koy. din kültürü dediğin derste; dinler tarihi, din felsefesi ve teoloji bilgileri öğretilmelidir. tabi sistemin çürük ve mide bulandırıcı olduğu bir ülkede bir şeylerin doğru olmasını beklemek yerinde değil.
Okul hayatım boyunca karneme her zaman 5 gelmiş olan tek ders.
Çok gereksiz bir derstir.

(bkz: Temel dini bilgiler)
(bkz: akaid)
(bkz: islam tarihi)
(bkz: Kuran ı kerim)
(bkz: Hadis)

Vs.
kesinlikle çok ama çok yetersiz bilgilerin öğretildiği ders. din felsefesi adına en ufak bir olgu yok. öğrencilerin dini sorgulamarını sağlayabilecek her türlü bilgiden arındırılmış. ne diğer dinler tam anlamıyla öğretiliyor, ne de islam düşünürlerinin tanrıyı bulmadaki yollarından bahsediliyor. islam alimleri genelde önce dinsiz olurlar ve sorgulayarak allah ı bulurlar. bulamamalarından korkmuş olacaklar ki bu derste sadece islam anlatılıyor.
din ve ahlak öyle mi? oksimoronluğun dibine de bu kadar vurulmaz ki.
"biz türk değiliz, andımız okumak zorunda değiliz" hoşgörüsü adı altında andımız yasaklandı,
müslüman olmanın dayatması bir türlü son bulmadı.
ilköğretim 6. sınıftayım,
bir alman kökenli arkadaşımız var, ülkemizi sevmiş ve türkiye'ye yerleşmişler.
adını tuğçe olarak değiştirmiş ama dini değişmemiş, halen hristiyan.
buraya kadar bir sorun yok.
bizimle çok iyi anlaşıyor, hiçbir kültür çatışması yaşamıyoruz; zaten 6. sınıfta ne çatışması di mi?
dersimiz din. suratından binbir şeytanlık akan çakma dindar din öğretmenimiz, teker teker sureleri okutuyor.
elhamdulillah müslümanız, okuyoruz.
sıra tuğçe'ye geldi.
"ben hristiyanım, neden okumam gerekiyor ki?" dedi.
öğretmen "ben anlamam okuyacaksın, yoksa kalırsın" dedikten sonra, kızcağız haftaya sureleri öğrendi geldi, okudu.
o zaman değişik ve komik gelmişti, halâ değişik ve komik geliyor ama tek bir fark var şu an; değişik, komik ve aptalca.
illa hristiyan olması da gerekmez bir insanın,
din vicdan işidir, allah'a karşı samimi olmak lazım di mi?
içimizden gelmeyen bir şeyi, sırf sınıfta kalmamak adına neden yapalım?
neden yapmak zorunda kalıyoruz?
din kültürü'nü at dersin başından,
ahlak bilgisini ver bize yiyosa.
anlat kardeşim yalanın, hırsızlığın, tecavüzün kötü olduğunu.
adam öldürmenin insanlık suçu olduğunu.
yooook! illa din, illa korkutma ve zorlama.
ondan sonra ver elini tecavüzler, yalanlar, dolanlar, hırsızlıklar.
din eğitimi almak isteyen gitsin üniversitede ilahiyat okusun, dinleri araştırsın. ne yaparsa yapsın ve kimse karışmasın(!)
ama ilkokulda bok mu var küçücük bedenlere korku salıyosunuz?
burada amaç belli, dinle korkutup, dinle kandırmaktır.
bi' çoğumuz çocukluktan gelen din korkusuyla bugün her söylenene inanıyoruz.
haliyle bitmiyor şarlatanımız, hırsızımız...
din eğitimi açısından fazlaca önem teşkil eden ve temel olması itibariyle çok dikkat edilmesi gereken bir derstir. ama gerek öğretmenlerin kalitesinden gerekse ders saati azlığından ötürü yeterli bilgi ve eğitim verilmediği için, öğrencilerin tam verim alamadıkları bugün sonucunda da beden eğitimi resim gibi gördükleri bir ders olmaktan kendini kurtaramamıştır.
müslümanlıktan başka birşey gösterilmeyen ders.
türkiye için saçma sapan ve gereksiz bir ders. bu ders adı altında çocukların beyinlerine dincilik enjekte edilerek ileride yobaz ve dinci bir nesil yetiştirmek amaçlanıyor. okuma yazma, türkçe bilgi ve çocukları avrupa'ya benzeyen bir yaşamdan uzak tutan, bide bunun üstüne çocuklara saçma sapan binlerce dua ezberlettirilen saçma bir ders. yine türkiye'de bizim vergilerimizin dincilere veya din işlerine harcandığı saçma derslerden veya işlerden sadece birisi.
adana kentinde yaşayan hıristiyan bir yakınımızın kızını, öğretmeninin "bütün hıristiyanlar cehenneme gidecek!" genelkabulünü dile getirmesi nedeniyle ağlatmış ders.
bayat ve yıllanmış bir hikaye gibi duruyor olabilir, lakin benzeri vaka çok.
düşünsene, çocuğun yaşı 10-12, sen ona temel din eğitimi yerine, onlar kötü bunlar iyi kafasını, ayrımcılığı aşılıyorsun. hele ki, senin inancını taşımadığı halde, ona zorla bu dini empoze ederek. o yaşlarda ailesinin dinine dair bu söylemi duyan çocuğun ilerki yaşlarında kafasında "acaba?"ların dolaşması olası. zaten adına din bilgisi denen bu derste, hıristiyanlık dini bir paragrafla geçiştirilir. hoş, amacı sünni islam propagandası yapmak olan müfredattan fazlasını beklemek de şebeklik olur ya.

çocukluğumdan bu yana, salih suruç'un peygamberin hayatını 2 ciltte anlattığı kitabının zorla okutturulması ve okuduğuma dair yemin ettirilmesi dışında, din kültürü dersi denince aklıma bir de gusül gelir. her sınavda sorarlardı ve değeri 50 puan olurdu.
ee, onlar oku derse okuyacan, inan derse inanıcan ağa. sana sormazlar, sesini kesip dayatılanı benimseyeceksin o kadarrr. senin için neyin iyi olduğuna karar verenleri sorgulayan, imansız hıyartolardan olmaman için lazım bu.
yapmazsan, alacağın tepkiyi ve izolasyonu sen düşün artıkın. sonra ardından laik mini etekli falan derler alimallah. cık cık.

tabii, bu arpayı herkes yemiyor. bazılarında ters tepebiliyor. ellerinle islam'a nefretle dolu frankensteinlar yaratıyorsun, yaratma. sonra; "ateistler neden islamlar uğraşıyorlar kiii?" deyü zırlama diye şeediyorum yani.
toplum için gerekli olan bir ders fakat "din" gibi genel bir terimi islam üzerinden anlatılması yanlış olan bir ders. dini anlatıcaksan tarafsız bir öğretmen gerekir, kafalara vura vura sübhaneke öğretmeye çalışan bir öğretmenden at gözlüklü insanlar yetişir.
Hiçbir yazılısına çalışılmayan derstir.
kesinlikle okullardaki en gereksiz derstir..
Kesinlikle okullarda ki en gerekli derstir.
bir türkiye klasiğidir. 18 yaşına kadar kimse ateizmi seçemezmiş gibi yapıştırırlar dersi. bayağı makara geçerdi ama.
okullarda okutulmasına karşıyım, git camide ver o dersi, milletin çocuğu isterse camiye yollar orda öğretir imam zaten.
bu neyin dayatmasıdır.
Din kulturu mecburi olmali okullarda.yoksa gencler bir bosluk icerisine girip, kime veya neye inanacaklarini bilmedikleri icin zeus zeus diye zirvalar durur sozlukte oldugu gibi...
okutulmasında ki amacın, gençlere dine neden inanmaları gerektiğini anlatmak ve ahlaklı olmayı öğretmek olmasına rağmen bizim çocuklarımız her nedense (kendimden biliyorum) bu derste trollük yaparak dersi geyiğe alma çabası içerisindedirler.
Önemsiz derstir. Test çözülür, geyik yapılır. Zaten herkes 5alır, 100alanlar ile musafaha yapılır, ooooo dini bütün karşim denilir.

Saçma sapan bir derstir. içinde budizm de, atatürkçülük de vardır, Zamanında koyulmuş kültür olsun diye, düZenlense keşke.