bugün

Genelde eh işte cevabıyla atlatılan soru
bana soran arkadaşların aldığı cevap için
(bkz: like a dick)
"iyi" diye cevap verip geçiştirmek istendiğinde "nasıl iyi,çok mu iyi az mı iyi?" diye soranlar da vardır...*
"az evvel birlikteydik ama çok canımı sıktı bende bıraktım" alternatif cevabının verilebilecegi soru
iyi iyi hiç üstüne gitmiyorum alttan alıyorum şeklinde cevaplandımı tadından yenmez
(bkz: alttan ders almak)
1°den itibaren tüm akrabaların sizle karşılaşır karşılaşmaz default cümledir.
genetik bir açıklaması olmalı diye düşüncelere gark eden cinnet getirten cümledir.
dünya üzerinde sırf insanı fitil etmek hazırlanmış bir kaç sorudan biridir..

bakkal, manav, dolmuş şöförü, ebeveynler, eş dost, uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlar, eve gelen tüpçü, mahallenin yaşlı teyzesi, zirvedeki zuser vs.. herkesin ortak sorusudur..

acaba bu soru ile muhattab olmayan öğrenci var mıdır dünyada??

- dersler nasıl ?!?
- bsg. ya!!
öğrencilik hayatı boyunca binlerce kez karşılaşılarak,bıkıp usanmadan cevaplanılan soru.
bu soruya;

-kötü olsa notumu yükseltecen mi?

kalıbıyla karşılık verebilirsiniz. güzel bir göt etme seçeneğidir; ancak öyle herkese denemeyin, her şeyin olduğu gibi bunun da bir olur'u var..
son derece samimiyetsiz cevaplara muhattap olması muhtemel sorudur.
kabız bir soru. bayram yaklaşıyor. yarın öbür gün memleket yoluna düşeceğiz. ve burada vize sınav soruları yetmezmiş gibi bir de ev ahalisine mahalle eşrafına bakkal hüseyine simitçi ali ye mahmut enişteye rıza dayıya dersler konusunda brifing verecez. hadi hayırlısı..
devamında "karı kız var mı lan çakal" şeklinde cıvıklaştırılması muhtemel muhabbetin başlangıç noktası. çünkü cevabı pek sallanmaz zaten. zira 60 yaşında ki birine "temel kültür kötü gidiyo yaa, o orta çağ avrupası şehirler sorusunu yapamadım münevver teyze neydi onun cevabı biliyo musun" şeklinde bi diyalog yersiz olur yani.
Akrabaların en çok sorduğu sorudur. Çünkü sizin hakkınızda bildikleri tek şey öğrenci olmanızdır. Bu soruya verdiğimiz cevap genelde fena değil olur ama içimizden bayağı söveriz.
esnafa sorulan "işler nasıl?" ın muadilidir. soran kişiye sohbete vesile olan dünya tatlısı bir soru gibi gelse de sorulan kişi için bok gibi bir muhabbetin başlangıcı olma ihtimali yüksektir.
Genellikle akraba ziyaretlerinin klişe laflarında biridir.. Asla sekmezdir.. Dersler nasıl sorusuna herkes gibi ''iyi'' denilip geçilir. Ancak eğer karneniz iyi durumda değilse bu tip kişilerden uzak durulması gerekir. (bkz: Karne günü)
derslerin artık aile ferdi kabul edildiğine işarettir.
-baban nasıl? annen nasıl? dersler nasıl? kardeşin nasıl?...
Çok zor.
Kafa karıştırıcı.
Çirkin.
Amcamın sözlük yazarı olduğunu düşünmeme sebep olan soru.