bugün

mevcut eğitim sisteminde çok zor bir durumdur. dershaneye gitmeden üniversite kazanmak ama bir de kazanırlarsa övünmek için bahane aramayan insan modeli.çocuğunu dershaneye göndemek istemeyen aileler içinse mükemmel örnek teşkil ederler.
okullarında kendi düzenlediği bir sınava öğrencileri hazırlamayan bir devlet, bir bakanlık olduğu sürece helal olsun denilecek durumdur.
Özellikle geçmiş öss döneminde (1999-2005 yılları arası) çokça yaşanmış bir hadisedir . Örneğin ben . normal lise mezunu , fen bölümü çıkışlı bir kişi için üniversite sınavı fen lisesi sınavına eşdeğerdi , hatta daha kolaydı .
babasının dershaneye vereceği milyarları bankaya yatırarak "Kazanırsan hepsi senin" demesiyle motive olmuş insandır. hayır yani yaptım ordan biliyorum. *
dershaneye gitmekte veya gidip de kazanamamış olan kişiye örnek gösterilen kişidir. genelde her komşuda vardır bunlardan. söz konusu bu grup oldugunda, eger zıt grupdaysanız bir kaşıkta bogmak istersiniz sebepsiz, ama yine de helal olsundur.
nereyi kazandığına da bağlı olmakla birlikte
(bkz: helal olsun)
uzun bir süre boyunca gerek aile ortamında gerekse arkadaş ortamında örnek verilecek şahıstır.
bu sefer gerçekten (bkz: sen kaç beni tanıdılar)
gerçekten takdir edilmesi gereken insan, bir tanesini tanımaktan onur duyarım.
"öğrenci dershaneye gidemiyorsa; dershane öğrenciye gelsin" sloganıyla satılan öss'ye hazırlık cdlerinden hazırlanmak ya da binlerce ytl'yi özel hocalara vermek suretiyle gerçekleştirilecek eylemdir.
(bkz: öss ye girmeden üniversite kazanan kişi)
(bkz: sınavsız geçiş hakkı)
gecen yıl gerceklestirdigim eylemdir. okul puanının da buyuk faydası var tabi.
ya bizde de vardı böyle bir arkadaş. çok güzel bir bölüm kazanmıştı, şapka çıkarıp tebrik edilesidir.
alnından öpülesi kişidir. bölümü de önemli tabi.
(bkz: üniversite beni kazansın)
(bkz: sıpa)

(bkz: para boktu özel ders aldım)

(bkz: heh heh)
iki ihtimal var.

ya barajı geçmeyi marifet sayıp dershaneye gitmez sonrada sistemi eleştirip "zaten bok gibi sistem dershaneyemi zengin etcemmm" triplerine giren adamdır.

ya da zeka ve mantık denilen nimetten fazlasıyla olduğu için kitaplarlada öss çalışılabileceğini kavramış hatta bunu başarmış adamdır.
yakalayıp sorulsa "başarımı sistemli çalışmaya borçluyum" diyerek karşısındakine keskin bakışlar atacak kişidir, ha bunlar dersi derste öğrenmek diye bir büyünün varolduğunu söylerler, haklı olanları yok değildir.
eyvallah...
mahallenin anne-babaları tarafından parmakla gösterilen, yaşıtları tarafından gıcık olunan karakterdir. çünkü her hatalarında başlarına kakılacak bir olaya sebep olmuştur.
normal seviyede zekaya sahip olan bütün insanlar gibi bir insandır bu ayrıca bu sınavı fazla ciddiye almaz ve keyfine bakar. misal bir tanesi hiç çalışmadan sözel-2de 93.317nci olmuştur * ve yaçılşmak ta neymiş diye kahkahalar atmıştır. * ancak bu sınav sisteminden hiçbirşey anlamadığı için bu durum iyi midir kötü müdür bilmemektedir, biri bilgi içerikli entry girse de öğrensek diye beklemektedir.
(bkz: nerden tanıyor bunlar beni)
(bkz: hay mnskym)
üniversite yıllarında da hic calismadim deyip sinavdan 100 alan kişi olacaktır.
buyuk ihtimalle ben. gerci ilk 3 ayi saymazsak. zaten ben dershaneden ayrildiktan sonra daha 1 ay gecmeden batmi$ti. *
üniversiteye göre dğeişebilcek bir durumdur. biraz çalışan insan üniversite kazanır. ama tabii ki odtü falan değil. işte zonguldak-turizm otelcilik falan.