bugün

(bkz: Based on a true story)

"- Evet... Girdim mutfağa, yemek... Açım! Ne yapsam ki? Yumurta yok, makarna da yok. Tamam, sakin ol, başarabilirsin, derin bir nefes al, tamam çok güzel, ver şimdi... Aç gözlerini. Sakinsin evet. Ne var buzdolabında? Hmm hardal, ketçap, mayonez, brokoli, köfte?.. Hmmm köfte mi bu, yoksa kıyma mı? Aynı mıydı lan ikisi? Alla alla, tadına baksam......... Anlamadım, pişirmek gerek. Ama ya köfte değil de sadece kıyma ise, ya ikisi farklı şeylerse. Olsun, lanet olsun bu riski alıyorum, çok açım!

Tamam şimdi bunu nasıl yapacağız. Sos! Evet sos lazım! Beşan... Yok yok beşamel sos! Evet sözlükte görmüştüm bunu, nasıldı. Bakayım dur. Hah yazmış birisi, süt, un, yağ karıştırmak gerekmiş. Ehehe ne kolaymış yemek yapmak, aslan yazar zirvede biran benden.. Hmm şimdi sakin olmalıyım, un, süt yağ.. Ama nasıl yağ? Ne yağları var ki bizde? Bu yağ mı ki?? Öğğk donmuş tavuk suyuymuş! Tamam sakinim, olur böyle hatalar.

"Kaşık" dediğine göre sıvı yağ, ama tereyağ da kaşıkla kopabilir, sonuçta kaşık ve bardak evrensel ölçüler yemek dünyasında. Pirinci bile bardağa koyuyolardı ya heheh. Tamam salma kendini hemen! Bu karın doymalı. Sıvı yağ evet. Ne yazmıştı, 2 kaşık yağ, 2 kaşık süt, 2 kaşık da un.

Hmm ama hangi un. Bu sarı olan da un değil mi.. Yok.. Un lan bu galiba, annem konuşurken elinde görmüştüm, şinitseli bu unla yapıyorum diyordu halama.. Ya siktiret şimdi başıma iş mi çıkaracağım anasını satayım. Un dediğin beyaz olur abi.

Karıştırmalıyız bunu, yoksa beşamel sosumun tek parça olma riski var.

(zaman akar)

Ehehe oldu lan galiba, ama köfte...

Bunu tavaya dökersem olmaz gibi geliyor, borcama döküp fırına mı koysam.. Evet evet doğrusu öyle sanırım. Dibine köfteyi döşerim, üstüne sosu dökerim, azıcık da kaşar kestim mi süper. Kessem mi rendelesem mi kaşarı. Rende evet, dilim dilim erimez.

(bir süre sonra)

Hmm şimdi ocak kısmını yakmayı biliyorum ama fırın nasıl çalışıyor acaba. Şurasından gazı açsak, çakmağı da şurdan çaktık m....AAeeaee! Kaşlarım gidiyordu! Tamam, sakin ol, gazı kıs biraz, fırına koy elindekini şimdi.

Ama dur! Baharat lazım buna!

Hmm, kekik olabilir, ama hangisi kekik hangisi nane bunlardan.. Hmmm... OO piti pitiii karamela sepeti, terazi lastik cimnastik... Sen, sen kekikmişsin tekerlemeye göre, gel bakalım kavanoz efendi. Azıcık da pul biber, 2 tutam da köri.."

işte benim deneysel yemek denememin ürünü buydu efendim. "Dibi yanmış beşamel soslu peynirli köfte". Gayet de güzeldi, dibini kazıyınca çakı gibi oldu.

Not: O naneymiş.
bir de kobay bulunması gereken girişim. bu kobay sizi kıramayacak derecede çok seven sevgiliniz olursa daha iyi olur. sesini çıkaramaz, yer... çok deneysel yemek yedim lan. kan kusup kızılcık şarabı içtim dedim...
tam yağlı tuzlu beyaz peyniri ayçiçek yağında kızartmaktır.

10 numara oluyor namussuz.
yarım elmayı tost makinesine basmaktır. şekerinin simsiyah olup tost makinesine yapışmasıyla sonuçlanır.

(bkz: neyin kafası bu)
güncel Önemli Başlıklar