bugün

dan brown un dorduncu romani.hikaye uzay endustrisi,ordu,washington uclusu arasinda geciyor.
dan brown zatının 4. romanı. Gerilim niteliğinde güzel bir roman.
dan brow un ikinci olarak yazdığı fakat ülkemizde son olarak yayımlanan kitabı.bunun nedeni yayın evinin satış politikası olsa gerek.çünkü da vinci şifresini ve melekler ve şeytanları okuyan birisi diğer iki kitabı kesinlikle alır.nitekimde öle oldu.ihanet noktası ilk basımda 100.00 adet gibi bir rakamda basıldı.diğer üç kitabı okuduktan aynı kurguyu tekrar okumak insanı sıkıyor.aynı kurgunun tekrarlanması aslına o kadar da kötü olmayan kitaba ufakta ola bir gölge düşürüyor...
ayrıca yazarın diğer kitapları basım sırasına göre :
dijital kale
ihanet noktası
melekler ve şeytanlar
da vinci şifresi
nasa ve abd başkanı üzerine kurgulanmışolna, dan brown romanı.altın kitaplar tarafından basılmış olup 18 ytl gibi bir fiyatla satılmaktadır
(bkz: ihanet noktası)
NASA'ya bağlı bir uydu Kuzey Kutbu'nun derinliklerine gömülü nadir bulunan bir nesnenin varlığını belirler. Bir süredir bocalamakta olan NASA bunu bir zafer olarak niteler. Amerikan uzay politikasını ve yaklaşmakta olan başkanlık seçimini derinden etkileyecek bir zaferdir bu...

Başkan, Beyaz Saray Gizli Haber Alma Analisti Rachel Sexton'ı Milne Buzul Katmanı'na gönderir. Karizmatik bilim adamı Michael Tolland başkanlığında uzmanlardan oluşan bir ekiple Kuzey Kutbu'na giden Rachel, bir süre sonra akla gelmedik bir oyunu ortaya çıkarır. Tüm dünyayı amansız bir düşmanlığa sürükleyecek bir bilim sahtekârlığı söz konusudur.

Rachel, Başkan'la bağlantı kuramadan Michael ölümcül bir saldırıya uğrar. Gerçeğin ortaya çıkmasını istemeyen esrarengiz biri, katillerden oluşan bir ekiple herkesi ortadan kaldırmaktadır.

Issız ve ölümcül bir çevrede bir avuç insanın tüm umudu bu korkunç sahtekârlığın arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasıdır. Öğrenecekleri gerçek ihanetin doruk noktasıdır.
dan brow nun 4. ü romanıdır. melekler ve şeytanlar ile da vinci şifresi kitaplarının yanından dahi geçemez.
kitabın orjinal ismi; deception point tir.

yıllar sonraki edit : bir zamanlar buralar karpuz tarlasıydı. başlık "ihanet noktası" iken "deception point" olduğu için bizim entryde çük gibi kalmış. anlamayan arkadaşlar var, ben olsam bende anlamam.
diğer dan brown kitaplarından pek de farklı olmayan roman. yine güsel taş hatun ve karizmatik bilim adamı... ama yine kugusuyla akıcılığı yakalamıyo mu yakalıyo. da vinci şifresi yle melekler ve şeytanları daha önce okuyanlar bu kitaptan beklediklerini pek bulamıyorlar.
diğer dan brown kitapları gibi bir nefeste okuduğum, roman kahramanlarından rachel sexton yada ona benzer bi hatun adının aklımda kaldığı, sürükleyici ve insanı kuzey kutbuna gitmeye heveslendiren güzel bir eser.
da vinci şifresinin başarısına yakalayamamış, fakat yinede sıkılmadan okunabilecek bir roman.
oldukça sürükleyici bir kitap. kesinlikle sıkılmıyorsunuz.
dan brown un okuyucuyu iliklerine kadar üşüten romanı. zira roman, çoğunlukla, gerçek olduğu söylenen milne buz katmanı nda geçiyor.

romandaki entikalara şaşırmamak da elde değil ayrıca. kızının ölümünden oy elde etme düşüncesine olan bir senatör, sağ kolunu öldürmeye çalışan bir istihbarat başkanı, başkan olabilmek için dev bir kurumun kapatılmak istenmesi, aynı amacla uzayı özelleştirmeye kalkmak gibi entikalar var romanda.
dan brown'un üslubu sayesinde film tadı veren kitabı.
çok sürükleyici ve teknolojik bilgi sahibi olunacak bir kitap.
eğer dan brown kitabı olarak ilk bunu okursanız bayılacak, son bunu okuyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. gene de çok güzel bir kitaptır ama diğerlerinin yanından geçemez.
(bkz: iactura paucourm serva multos)
(bkz: Rachel Sexton)
dan brown un okuduğum ilk romanı. müthiş bir roman. dan brown ise eli öpülesi insan.
okuduktan aylar sonra kitabı amaçsızca elime alıp önsözünü okuduğumda -yeni farkettim- beni bir hayli şaşırtmış dan brown okumalığı.

--spoiler--

yazarın notu

delta gücü,ulusal keşif bürosu ve uzay sınırları vakfı gerçek kurumlardır. bu romanda konu edilen bütün teknolojiler mevcuttur.

--spoiler--

öyleyse birkaç tane mikrobot istiyorum ben de. parası neyse vericem.
dan brown serisinin en sıkıcı kitabı. (bkz: okuduğun kitabı tamamlamama)
uzun süren araştırmalar sonucu yazıldığı belli olan kitap. bahsedilen bütün teknolojilerin varlığı insanı gerçekten dehşete düşürüyor. hikaye kurgusu mükemmel diyemesek te yine de insanı sürüklüyor.

hikaye 1996 yılında nasa nın bulduğu bir göktaşında yaşam fosillerinin bulunduğunu açıklaması, bill clinton ın da heyecanlandırıcı bir gelişme olarak nitelendirdiği bu olayın aslında meteorun dünyaya çarptığında kabuğuna bulaşan canlılar olması sonucu ortaya çıkan fiyaskodan esinlenilmiştir.

bir çırpıda okunacak güzel bir kitap ama filmini yapmak nerdeyse imkansız, çok pahalıya mal olacağını kitabı okuyan herkes anlayabilir.
klasik bir dan brown kitabıdır.
(bkz: harika)
(bkz: muhteşem)
okuduktan haftalar sonra bile etkisinde kaldığım kitaptır. ya ben çok safım da böyle entrikalar kurulabileceğini düşünemedim ya da bu adam gerçekten çok zeki.

zamanın ötesinden gelen edit:hep aynı şeyleri yazıyormuş. safmışım ben.
Kitabın okunduktan sonra ki bıraktığı etki "da vinci şifresi" ve "melekler ve şeytanlara" a oranla daha az. standartların üstünde bir kitap sayılabilir belki ama Dan Brown ın standartlarının altında olmuş bu kitap. her ne kadar kitabın sonlarına doğru şaşırtıcı birkaç hamleyle sizi etkilemeye çalışsada. ama Dan Brown araştırmacılık konusunda ki yeteneğini bu kitapta da herkese göstermiş.