bugün

aslen dominik cumhuriyetli oyuncu.
herkes adamın yaşına takmış sözlük. tecrübe var bir kere.

misal ben, 23 yaşındayken seviştiğim bi hatun bana "aklın fikrin hemen sokmakta" diye sitem ederdi. şimdilerdeyse "hadi artık" diye resmen parçalayacak !

Neden? Çünkü tecrübe.

32 yaşındayım sözlük.

Nitekim, bu adam geldiyse, tadını çıkarsın rakip forvetler. Bakalım kim kimden zevk alacak..
çilek derken mecburi alınmış patlıcandır kendileri. kesinlikle kalitesiz bir futbolcu değil ama görüntü çilektense patlıcanı çağrıştırmakta. ayrıca 12. basamaktan bağkur emeklisi imiş. takımıma hayırlı olsun. umarım ulfa reisi aratmaz.
hayatı boyunca buralar bomboşken buraları 2 günde doldurtan adam. helal olsun be cris! yolun yarısına kadar gelmiş ama iş bitmemiş..
kewell', stoper oynarken görmüş bir galatasaraylı olarak, son gece yapılabilecek makul bir transfer olarak gördüğüm yeni stoperimizdir. açıkçası bir sene randımanlı oynasın yeter derken aslında hepimizin aklında içerideki ve dışarıdaki braga ve cluj maçları var. o dört maçı adam gibi çıkarsın, bize yeter de artar bile. devre arası var, ujfa reis iyileşecek ve lig-kupa-cl temposunda dany yükü paylaşacak.

adamımsın cris.
yaşı geçmiş futbolcudur.
rakip arkanıza kolay sarkar gassaraylı arkadaşlar, uyandırıyorum.
bir günde yapılabilecek, en iyi transferlerden biridir. bir sene galatasaray defansını idare edecek bir oyuncudur.
kendisi hakkında bilgi için;
http://www.ntvspor.net/vi...galeri/cris-galatasarayda
görsel
kendisini fatih terim adam edecektir. imparatore
(bkz: cris cristiano marques/#16775167)

burada da yazdığım gibi 1 + 1 yıllık bir sözleşme imzalanmıştır. şimdi övgülere ve yergilere gelelim.

yaşı fazla biliyoruz fakat unutulmamalı ki puyol 34, lucio 34, zannetti 39 yaşındadır ve saydığım adamlar avrupanın en büyük kulüplerinin bel kemikleri. bu yüzden benim açımdan yaşı pekte sorun değildir. eğer ki kendisiyle 2 yıllıktan fazla sözleşme imzalansaydı o zaman sorun olurdu.

galatasarayımız 3 gün içinde yapabileceği en iyi transferi yapmıştır. benim tek istediğim lyonda 200 küsür maça çıkan, şampiyonlar liginde 60 maça çıkan cris, bizim gençlere* akıl hocalığı yapsın, duran toplarda nerede durulacağını öğretsin, onların gelişimine büyük yarar sağlasın. onun dışında ligde 15 maç şampiyonlar liginde 4 maç oynasa hakkıyla, takıma yapabileceği en büyük katkıyı yapmış olur.
3 gün içerisinde alınmış ve açığı kapatacak iyi oyuncudur.
lyon ile 60 şampiyonlar ligi maçına çıkmış deneyim abidesi, galatasaray'ın mantıklı transferi.
(bkz: yaşayan ölü)
galatasaray ın yaptığı akıllı transferlerdendir. bunu bir beşiktaşklı olarak tüm samimiyetimle söylüyorum ancak şu var ki transfer yarışında galatsaraylıları pek tatmin etmediğini görüyorum . ezeli rakiplerinin gazına gelselerde cris gerçekten çok iyi bir oyuncu.bu adam ujfa sakatlanmasaydı alınacak mıydı , hayır. ujfa için geçici bir çözüm gerekliydi. 20 yaşındaki bir oyuncuyu alacağına ujfa kadar oynayabilecek bir oyuncu alınması zaten en önemli noktaydı ve en iyisi de alındı bana göre .

eleştirenler 35 yaşındaki adam alınır mıymış diyor. türkiye genç oyuncu alıp kullanıp sonra da bol paraya satan bir lig barındırmıyor ne yazık ki. transferler kısa vadede fayda gösterse zaten takımlara yetiiyor. cris bu sene gs yi şampiyon yaparsa zaten başka ne istenilebilir ki.
galatasaray'ın son transferi.
http://www.galatasaray.or...futbol_as/haber/14296.php
avrupa futboluyla az çok ilgilenen, hiç olmadı şampiyonlar ligi izleyen her aklı başında insanın hayran olacağı kalibrede bir oyuncudur.

büyük avrupa kulüplerinin bir çoğunun defans oyuncularının 32-36 yaş aralığında olduğunu, bu adamın da fransa ligi'ni yıllarca domine eden ve avrupa'da önüne geleni deviren olympique lyonnaise kadrosunun belkemiği olduğunu hatırlatmak isterim.

ha bu arada, başlık altında mızmızlanan civcivlere şunu açıklayalım. bu adam şampiyonlar ligi'nde 60 maça çıkmış, yani fenerbahçe'nin tarihi boyunca şampiyonlar ligi'nde oynadığı toplam maç sayısından (56) fazla! sktir git kendini at köprüden şimdi...

http://tr.wikipedia.org/w...%C3%A7e'nin_Avrupa_tarihi
pastanın çileği çıkmıştır kendisi.
tamam iyidir, hoştur , çok kalitelidir ama aşırı abartmamak lazım. galatasaray'a iyi gelecek, mantıklı bir transfer o kadar.
galatasaray'ın yeni transferi.

bu adamın yaşındakiler devam ediyor oynamaya ama bir sorunu var cris'in. çok fazla sakatlık geçirdi. hem yaşının ilerlemiş olması, hem de bu sakatlıklar, birçok şeyi götürmüştür cris'ten. yoksa kimse kötü defans diyemez bu adama. ama artık kabul edilmeli ki, bu adam 11 oyuncusu olmaz. belki yedek olur.

gs'nin en zayıf halkası sol bek derken şimdi bir de defansın göbeği çıktı piyasaya. dani canlı bomba zaten. semih, ujfa ile iyi ikili olmuştu ama daha tecrübesiz. ujfa açıkları kapatıyordu. gs'nin işi zor. son 2 lig maçında 5 gol yedi bu defans ile. şampiyonlar liginde hiç affetmezler. çünkü tr'de atılan goller orada kolay kolay atılmaz.

Edit: Hatta 3 lig maçında 6 gol yemiş. Çok kötü, berbat defansı var, iğrenç savunma yapıyorlar denilen Fenerbahçe ise 3 maçta 1 gol yemiş henüz. En fazla gol yiyen takımlarda lider durumda GS. Ama işte TR'de öyle ya da böyle gol atıyorlar. Burak atıyor kendini yere,veya defanslar saçmalıyor bir şekilde buluyorlar golü ama Avrupa? Avrupa öyle değil işte. Orada az gol yiyen takım başarılı oluyor.
bir kere bile ligue 1 izlememiş adamların hakkında atıp tuttuğu futbolcudur. tek handikapı yaşlı olmasıdır, onun dışında ligimizdeki bir çok defans oyuncusundan kat be kat kalitelidir. lyon'un şampiyonluk serisinde takımın en önemli parçalrından biridir. bu arada fenerliyim.
kendisine dair tek endişem sakatlanıp takımı bu sefer cidden zor durumda bırakması olabilir.

onun dışında şartlar göz önünde bulundurulunca(son dakika çıkan aksaklık, çoğu takımların transfer sezonunu kapatması, alışverişi bitirmesi) 8/10 hatta 9/10 bir transferdir.

bonservisi yok, maaşı düşük, şampiyonlar ligi'nde oynayabilecek, afrika uluslar kupasına falan gitmeyecek, şampiyonlar ligi'nde deneyim abidesi, uzun boylu, fizikli bir stoper.

kendisinden memnun ve umutluyum.

an itibariyle 103. entryi giriyorum, bakalım bu adam ilk maçına çıktıktan sonra kimler tükürdüğünü yalayacak...
idare etmelik bir transferdir.
cris transferine bir çırpıda kötü transfer demek çok doğru değil. belki faydalıda olacaktır ancak benim takıldığım nokta farklı. muhtemelen cris, dany ve semih varken ilk 11 oynamayacaktır. böyle bir durumda bile sen alttan oyuncuyu kadroya almaya cesaret edemiyorsun. bu mantıkla devam edersen porto o kadar oyuncuyu satar bide üstüne şampiyonlar ligi şampiyonu olurda sen böyle aval aval bakarsın. ben bunu söylerken diğer takımlarıda ayırmıyorum. aynı korkaklığı fenerbahçe salih uçanı uefa listesine almayarak yapmıştır.
hülasa cris isim olarak doğru yanlış orasını bilemem ama mantık olarak çok yanlış.
daha gelmeden mal turnusoluna dönen futbolcu. ergen ağzıyla konuşmaktan başka bir şey beceremeyen apaçilere göre "yobo"'dan bir farkı yokmuş! bir de hayallerinden "puyol'la kıyaslıyorlar eki eki" geyiği döndürür bu müptezeller ki hiç çekilmez!

hayır türkiye liglerinden başka lig görmemiş olabilirsin, yaşın itibariyle avrupa futbolunu yeterince izlememiş olabilirsin, aklın da ermiyor olabilir, neticede yorum yapmak zorunda değilsin. zaten kimse de avrupa'nın en iyi defansının alındığını iddia etmiyor. ama avrupa standartlarında kalbur üstü bir defans oyuncusudur cris ve son dakikada gereklilik nedeniyle transfer edilmiştir.

ha kendi defansında bekir, yobo gibi kazmalar mehmet topal gibi bir keresteye pas çıkarmak zorunda olabilir. o zaman şikeci başkanına mızıklayacaksın, bilmediğin şeylere değil!
popescu mu yoksa frank de boer mi olacağı merakla beklenen stoper.
3 sene önce gelse ortalığı yıkabilecek transferken şuan futbolunun son demlerinde alınan defans oyuncusudur. cris kötü bir defans mı? tabiki değil. hatta lyon'un en şaşalı zamanlarında defansta o vardı. ancak şuan hem 35'ine gelmiş hem de gs yönetimi çıtayı bu kadar yükseltip umut vermişken alınması komik kaçtı. aslında ujfalusi sakatlanmasa bence alınmayacaktı bile. sadece ujfalusi iyileşene kadar 1 sene idarelik alınmış olabilir.