bugün

lyon'un 3 numaralı brezilyalı defans oyuncusu. 3 haziran 1977 tarihinde Guarulhos'ta doğmuştur. lyon'da 63 maçta 8 gole imza atmıştır. brezilya milli takımına ise 22 kez çağrılmıştır.

resmi için:

görsel
(bkz: cristiano marques gomez)
lyon un defansında olmaz ise olmazlardan biri.her ne kadar bu sene formda olmasa da çok kaliteli bir stoperdir.hava hakimiyeti,tekniği ile emsallerinden rahatça ayırabileceğiniz bir defans oyuncusu.bir ara ac milan a gidiyor söylentileri vardı ama yönetimin bonservisinde indirime gitmemesi sonucu lyon da kaldı.kendisi fenerbahçeli alex in eski takım arkadaşıdır.
sakatlandığında lyon defansının bocaladığını gözlemlediğim futbolcudur.
şu an da oynanan (bkz: 4 kasım 2009 olympique lyonnais liverpool fc maçı) fernando torres'e değil adım attırmak nefes aldırmayan defans oyuncusudur.
ölüsü bilica'dan daha iyi olan futbolcu.
galatasarayın yeni stoperiymiş.
kaynak : ntvspor http://www.ntvspor.net/ha...l/71585/crisde-sona-dogru---

son dakika : lyon'un savunma oyuncusu cris ile anlaşan galatasaray, transferi kısa sürede duyuracak.
candır.
yaşı 35 olan oyuncu

ujfaya çok ağır sövmüştüm ilk geldiğinde yaşından dolayı bu sefer susuyorum

ama umarım defansa şuan için gerekli olan tecrübeyi ve dengeyi getirir..
transfer olacağını sanmadığım oyuncu.

ilerlemiş yaşına rağmen takımında* her maç 90 dakika oynuyor. lyon'un as adamı konumunda, sırf bu yüzden bırakacaklarını düşünmüyorum. (tabii son iki maçı sakatlandığı için kaçırdı)

gelirse ne olur? hiç yoktan iyi olur. yaşına göre oldukça aktif. sert ve yılmadan mücadele ediyor. ayrıca şampiyonlar ligi tecrübesi en üst düzeyde. yarar sağlayacağı aşikar. tek olumsuz yanı ilerlemiş yaşı olarak görünüyor.

olursa sevinirim, olmazsa da ah vah etmem.
yıllık ücreti ve kaç senelik sözleşme imzalandığı bilgisi geldi mi daha güzel yorumlar gelecektir. tahminimce 1 + 1 yıllık bir sözleşme imzalandı yaşından dolayı.
bunun dışında utanarak söylüyorum ki kendisini pek tanımıyorum ve yaşı çok ama çok fazla. umarım galatasaray'a hayırlı olur.

edit: daha kesinleşen bir şey yokmuş.
Adamın daha 'söylenti' durumunda futbol kariyeri bitirildi. imha edildi, Yok edildi. Taslanicak, Kumlara gömülüp recm edilecek neredeyse..

gelecekse gelsin hele bi iki maç oynasın görelim sonra söveriz

ama şu kesin ki girilecek bu yoğun maç trafiği için 35 lik bir stoper her türlü eleştirilir..
zamanında en iyi stoperlerdendi. şimdiyse fikrim yok.
(bkz: johnny sins)
(bkz: birbirine benzeyen ünlüler)
takip edenler bilir yaşına rağmen hala iş var bu adamda. kolo toure olsaydı daha iyi olurdu ama bunada şükür. inşallah kesinleşir.
hala lyonun oyuncusu şuan için

ama biri yazdı twitterda şimdi bana da Frank De Boer transferini anımsattı

anamızı ağlatmıştı herif onun kalitesi ve tecrübesinden kim şüphe ederdi ki?

geldiği doğruysa umuyorum pişman olmayız..
gs'nin yeni transferi. medyaya göre tabi. gs forumlarında şöyle bir mesaj atılmış hakkında:
"çilek bekliyorduk, hıyar geldi"
galatasaray'ı hak etmeyen futbolcu. çilek çilek denildi, alınan adam armut çıktı. hayır kaka filan olmadı bari defansa toure ismi gelseydi.

not: fenerbahçeliyim..
aptal aptal konuşan, sadece konuşmak için konuşan insanlarca ''böyle çilek mi olur'' diye eleştirilen olası transfer.

cris'i her şey için eleştirebiliriz. ama çilek olmadığı için değil.

galatasaray yönetimi cris'i alırsa çilek olsun diye mi alacak? defanssız kaldı diye alacak!

yok çilekmiş, kabakmış, yarakmış... türk insanı kesinlikle doymak bilmiyor.

ulan mustafa sarp'lı, pino'lu, zapata'lı günleri ne çabuk unuttuk?

bu kadar şımarıklığın lüzumu var mı?

edit: galatasaraylıyım.
laf etmek kimseye dusmez. yasça büyüğümüzdür kendisi.
35 yaşında diye galatasaraya gelmesine herkesin burun kıvırdığı oyuncu. arkadaş 35 yaş evlilik için geç bir yaştır. futbol oynamak için değil. eğer oyuncudan randıman alınıyorsa 40 yaşına kadar da oynar. şampiyonlar ligi tecrübesi de üst düzeyde.
transferine pek çok kişinin aksine sıcak baktığım futbolcu. artık ligler başlamış, son dakika kalkıp da 22 yaşında, geleceği olan bir oyuncuyu transfer edemezsiniz. transfer için zaman gerekli, çalışma gerekli. pazardan karpuz almıyorsun ki ver parayı sar getir. ujfalusi'nin ani sakatlığı mecburen bizi buna sevk etti.

cris'in bize 1 yıl faydalı olması yeter. çünkü şu an için en önemli hedefimiz şampiyonlar ligi'nde gruptan çıkmak.
futbol cahilleri tarafından eleştirilen adam.

bu adam yılların tecrübesi ve deneyimini kazanmış bir adam.

brezilya milli takımında oynamış, lyon' da şampiyonluklar yaşamış, avrupa tecrübesi üst düzey olan, fransa' da iki kez en iyi defans seçilmiş bir oyuncudan bahsediyoruz.

evet yaşı ilerlemiş olabilir ama bu saatten sonra alabileceğin ender tecrübeli adamlardan biri. zaten muhtemelen bir yıllığına kiralanır ve bu senelik idare edilir ki chris de bunun için oldukça uygun bir adam.
çilek falan tamam vazgeçtik arkadaş da, yani bu kadarı da bu taraftara ayıp değil mi. hiç transfer etme daha iyi uieaufgğımumk

(f klavyeyle yazılmış küfür içerir.)
En onemlisi adamin bi kere tecrubesi var. Lyon da sampiyonlar liginde bir cok maca cikti. Bir fenerbahceli olarak gs yi kutluyorum...