bugün

Civilization serisinin kanımca en güzeli. civilization 2 den daha komplike olmasına rağmen onun kadar zevk verir adama. Bilim ve teknoloji alanında gelişip rakiplerinizi ezme hayaliyle ilerlersiniz. ama tanklarınıza koyacağınız yakıt, iyi geçindiğiniz komşu ülkede ise onlara acımadan dalarsınız. Geri kalmış zavallılar baltalı, mızraklı adamlarıya umutsuzca sizin panzerlerinize, marinelerinize saldırır. Zaman zaman başarılı olsalar da onlar için ölüm kaçınılmazdadır. Oyun sadece savaştan ibaret değil tabi. Yapacağınız diplomatik hareketlerle de hakimiyet alanınızı geliştirirsiniz. oyunu güzel yapan yanı da bu benim için.
sıra tabanlı bir diplomasi oyunu. serinin en güzel oyunu olarak bilinir. m.ö 4000'den 2000 li yıllara kadar uzanan geniş bir zaman diliminde seçtiğiniz ırkın liderliğini yapıyorsunuz. oyundaki en kritik noktalardan biri çevrenizdeki ülkelerle olan diplomasiniz. kimi zaman birlikte savaşmaya ikna etmek zorunda kalacaksınız, kimi zamansa sırtlarından vurmak zorunda. oyunu kazanmak için her yol mübah, günümüzdekinden pek farklı değil yani. bağımlılık yapabilirliği oldukça yüksek bir oyun. oyunun sanırım 6 tane zorluk seviyesi bulunmakta. en zorunda (deity) kazanabilen varsa bir mesaj kadar...
altın nasıl tedarik edeceğimi bulamadığım oyun.

bilen varsa bir öğretsin allah rızası için!

edit: öğrendim amk.
serisinin en iyisi klasmanının ise en iyilerinden biri olan oyun.
(bkz: gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunu)
10 yıldır oynadığım oyundur. kendisinden sonra çıkan civilization 4, civilization 5 ve bu ikisinin ek paketleri bile bu oyunun çekiciliğini yakalayamamıştır ve verdiği heyecanı verememiştir. sid meier abimize bolca teşekkür etmemizi sağlayan oyundur. hatta daha ileriye giderek şunu diyebilirim; civilization 3 üzerine çıkan conquests eklenti paketi ile gelen(yanlış hatırlamıyorsam) the statue of zeus harikası ve bu harikanın yapımı sonucu elde edilen ancient cavalry birimi, knights templar harikası ve bu harikanın yapımı sonucu elde edilen crusader birimi oyunun gerçekçiliğini bozmuştur çünkü bu iki ünite(özellikle crusaderlar) oyunun dengesini inanılmaz bozmuştur ve knights templar harikasını yapıp crusader çıkartan birisi oyunun en sağlam askerine sahip oluyor( middle age'de ve kısmen industrial age'de) onun dışında oyunun tek eksiği bana kalırsa oyuna din kavramının aşılanmamasıdır ki sanıyorsam dördüncü oyunda eklenmiştir fakat bir civilization oyuncusu civilization'da 3 boyutu asla kabul etmez. Tabi bunu civilization 1, civilization 2 ve civilization 3 oyunlarını oynayan veya bu üçünden birisini oynayan kimseler için söylemekteyim. civilization 4 ve civilization 5 oynayan kişilerin asla ve asla civilization 3 tadını alamayacakları kesindir.

not: bu arada united nations'ı yapıp diplomatic victory yapamadım. her seferinde oylamada ikinci oluyorum. tek şansımın olduğu oyundu ilk başkanlık seçimlerinde rakibimle eşit oy almıştım ve ikinci turda bana oy veren liderlerden birisi rakibime oy vererek kaybetmiştim. bir tüyosunu bilenden yardım beklemekteyim.

not2: bir de şu uzaya roket gönderme işini beceremiyorum. diğer oyunculardan önce roketin parçalarını tamamlıyorum fakat parçaların hepsi tamam olunca fırlatma menüsünün olduğu ekran açılmıyor. birkaç arkadaşımdan duyduğuma göre roket ile ay'a bir settler gönderip şehir kuruyormuşsun. 10 yıldır oynarım şu olay içime nasıl oturmuştur anlatamam. gene bir tüyosunu bilenden yardım beklemekteyim.

edit: genç civilization dört veya civilization beş oyuncusu rahatsız.

edit 2: carnage a teşekkürler hakkaten sid meier abimizin bu oyunda parmağı yokmuş. fakat gene de civilization'ın ilk oyununu yaparak civilization 2 ve civilization 3'e yol gösteren abidir sid meier.

edit 3: ikinci notta belirttiğim space race victory olayını hala yapamadım. 2050 yılından önce apollo programı ve gerekli tüm uzay gemisi parçalarını üretmeme rağmen space rocket ekranı hala açılmadı. arkadaş oyuna başlarken space race victory tikini de koyuyorum neden olmuyorsun sen bakıyım hı?
apple'ın rosetta'yı imha etmesi sonucu 10.7.x üzeri sistemlerde sanal makineyle snow leopard server veya windows kurmak yahut windows versiyonunu wine ile kurmak haricinde macintosh'ta çalıştırılması mümkün olmayan serinin en muhteşem oyunu...

ebeni sigeyim apple.
Güzel oyundur, Steam'da da oldukça ucuza satılıyor zaten. Yapacak hiçbir şey bulunmadığı vakitlerde ayda bir iki kez oynanıp kafa dağıtılabilir.