bugün

chpnin bugünü kavrayamayışının en büyük nedenidir. kutsal bir cumhuriyet anlayışları vardır, ama dikkat edin, demokratik cumhuriyet değil, sadece cumhuriyet, ara ara laik cumhuriyeti de iyi savunurlar, cumhuriyetin halkın kendi kendini yönetmesi filan olduğunu sanırlar, oysa halkın söz sahibi olması demokrasiyle olur, son zamanlarda ortaya çıkan akım nedeniyle biraz ağızlarına demokrasiyi almaya başladılar, yoksa milli iradeymiş, halkın tercihiymiş, bunlardan anlamazlar, en kötü ihtimalle ordu gelir halkın seçtiğini tepeler gider bunlara göre.

ben bakıyorum, iran da cumhuriyet, uganda da cumhuriyet, kuzey kore de cumhuriyet, daha bunun gibi bir sürü çağ dışı cumhuriyet ülkesi var, hepsinin de ortak yanı saplanmışlık, eski kafalılık, hala bugünü anlayamamış olmaları.

Diğer yandan bakıyorum, isveçte kral var, ispanyada kral var, ingiltere kral var, bu krallar elbette sembolik ama bu ülkelerin anayasalarında cumhuriyet kelimesi geçmiyor, lakin özgür, demokratik ülkeler.

Neymiş, cumhuriyet cumhuriyet diye bağırmak yetmiyor, önce halkın seçimlerine saygı duymak, halka kibirli bakmamak, belli bir partiye oy veren insanlara karşı aziz nesin örneği vermemek, yani demokratik olmak gerekiyor. demokrasisiz bi cumhuriyet aha iran islam cumhuriyeti gibi baskıcı ve dışlayıcı olmuyor mu?
iran, malezya gibi ülkelerin gerisin de kalmamızın sebepleri.
(bkz: cevap veremedi)
(bkz: cevap veremezler)
...ve sonra ben de dedim ki annemin bana bulduğu türbanlı bir kızla evlenmek istiyorum.
(bkz: dedi ve öldü genç adam)
"iran ve malezya'dan geri kaldığımızı düşünen" insanların ve "krallıklar var ama cumhuriyet denmiyor onlara" diyen kafası karışmış insanların bile var olabildiğini bize gösteren saçma tespit.